Sága obchodnické rodiny Meinlů je prakticky od počátku svázána s kávou. Tomuto brzkému poutu však znatelně předchází ještě jiné, totiž pouto s Českem. Muž, který položil základy globálně známé značky, se narodil v Kraslicích na Karlovarsku.
Teď je čas si jeho narození připomenout, neboť od něj uplynulo rovných dvě stě let. Julius Meinl přišel na svět 10. dubna 1824 v městečku proslaveném výrobou hudebních nástrojů. A když už jsme u hudby, měsíc před Meinlem se narodil Bedřich Smetana a 7. května stejného roku zazněla premiérově Beethovenova Óda na radost.
Ódu na radost začal v pozdějším věku rozdávat i kraslický rodák. Nikoli do uší, nýbrž na gurmánská patra úst. Shodou okolností se tak začalo dít ve stejném městě, kde poprvé zazněl Beethovenův mistrovský kousek. Tedy ve Vídni.
Do ní se vydal šestadvacetiletý syn pekařského mistra z Kraslic na zkušenou. V metropoli tehdejší monarchie zakotvil natrvalo a rozvinul tam byznys, v němž jeho rod zdárně pokračuje dosud.
Ve Vídni se vandrovník z Čech nejprve rozkoukával u jiných obchodníků s koloniálním zbožím, posléze založil vlastní firmu.
I když, firmu… To je nejspíš příliš vznešený a skoro nepatřičný výraz. Ve skutečnosti šlo o malý krámek na Masném trhu. „Čím posloužím?“ ptal se každého mladý muž za pultem, až k němu tato dvě slova přirostla, stala se jeho poznávacím znamením. Hledat rodina Meinlů vlastní motto, po jiných slovech by sáhnout snad ani nemohla.
Ochotné „čím posloužím“ začali zákazníci slýchat od roku 1862. Zvoneček nade dveřmi nejdřív cinkal při vstupu do klasického koloniálu, postupem času se z něj stal obchod se specializací na lahůdky, čaj a především kávu.
Její milovníci si u Meinla kupovali buď zelená zrnka, která si doma sami upražili, nebo již upraženou káva, jejíž nevýhodu ovšem bylo, že skladováním ztrácela čerstvost. Podnikavce ze západních Čech posléze napadlo pražit kávu přímo v obchodě a to byl hybný moment, který rozhýbal Vídeňany, aby se v hojném počtu vydávali na Masný trh.
Hybný moment rozhýbal Meinlovu živnost. Když v sedmdesáti předal Julius senior vedení již rozkvetlé a stabilizované firmy synovi, mohl se Julius junior díky nastřádanému kapitálu a zděděné podnikatelské kuráži velkolepě rozmáchnout.
Patriarcha obchodnického rodu se dožil devadesátky – zesnul na Štědrý den 1914 – , takže mu bylo dopřáno spatřit, jak čilý potomek jeho dílo rozvíjí: otevřel podnik na Mariahilferstrasse, tedy na ulici právem považované za výkladní skříň mocnářství. A to nebylo zdaleka vše – filiálky se začaly množit, až překročily území Vídně.
Ještě za svého života se Julius I. vrátil prostřednictvím obchodů do českých zemí: už kolem roku 1900 měla rodina obchody v Brně, Ostravě a Chebu. Rozpad Rakouska-Uherska expanzi Meinlů nepřibrzdil, za první republiky provozovala rodina v Československu stovku prodejen.
Totalitní režimy se ale odmítly s rodinou přátelit, respektive rodina se odmítla přátelit s nimi. Nacismus donutil Meinlovi odejít z Rakouska do britského exilu, komunismus zlikvidoval obchodní aktivity ve střední a jihovýchodní Evropě.
Po revoluci se značka Meinl na tyto trhy vrátila a jen v Česku otevřela sto supermarketů a síť drogerií Droxi. Zpřetrhaný příběh měl pokračování, nikoli však trvalé, po několika letech opět zanikl. „Rodina Meinlů se rozhodla soustředit na to, co vždy uměla nejlépe – na gurmánské zboží a na služby prémiové kvality za dostupné ceny –, a z Česka se stáhla,“ zdůvodňuje tisková zpráva.
Zaniklý příběh? Ne tak docela. Letošní výzkum STEM/MARK totiž ukázal, že značku Julius Meinl znají čtyři z pěti Čechů, ale Meinlovy stopy nejsou v republice, odkud vzešly, pouze mentálního rázu.
O šest generací později je totiž rodina Julia Meinla významným privátním investorem ve střední Evropě. V roce 2016 se pod firmou Julius Meinl Living zrodil koncept rezidencí s exkluzivními službami a hotel The Julius na pražském Senovážném náměstí je dnes nejviditelnější součástí rodinného byznysu Meinlů v Česku.
„Z Česka pocházíme a náš byznys tu byl viditelný, dnes je viditelný díky luxusní rezidenci hotelového typu v centru Prahy,“ říká Julius Meinl VI., který má v rodině na starosti právě segment nemovitostí včetně hotelů.
Meinlové mají v Česku i další podnikatelské zájmy: kromě distribuce značkových potravin vyrábí cukrářský podnik v Plané vyhlášené Mozartovy koule. Symfonie s ouverturou v Kraslicích tak dál voňavě letí Českem.