Cílem novely zákoníku práce, kterou vláda schválila v závěru srpna, je flexibilnější pracovní trh i práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů. Novela má platit od ledna roku 2025. Jaké nejzásadnější změny přinese?
Delší zkušební doba
V současné době trvá zkušební doba maximálně tři po sobě jdoucí měsíce ode dne, kdy vznikl pracovní poměr, u vedoucích zaměstnanců může být až šestiměsíční. Novela zákoníku práce umožní prodloužení zkušební lhůty na čtyři měsíce u běžných zaměstnanců a osm měsíců u vedoucích pracovníků. Zaměstnavatelé a zaměstnanci tak budou mít delší dobu na to, aby se ujistili, že jim uzavřený pracovní poměr vyhovuje.
Rychlejší výpověď
Od nového roku se také změní délka výpovědní lhůty. Zatímco dnes výpovědní doba začíná běžet prvním dnem v měsíci následujícím po měsíci, v němž byla výpověď doručena, nově začne běžet už dnem doručení výpovědi.
V praxi to tedy může vypadat následovně: Pokud zaměstnavatel v příštím roce výpověď doručí zaměstnanci třeba 2. září, tak pracovní poměr skončí 2. listopadu. Za současných podmínek by přitom skončil až 30. listopadu.
Zároveň bude možné za určitých podmínek urychlit výpovědní lhůtu na jeden měsíc v případě, kdy zaměstnanec neplní požadavky potřebné pro výkon práce, má neuspokojivé pracovní výsledky či porušuje pracovní kázeň nebo povinnosti. Doposud to byly také dva měsíce.
Rozvržení pracovní doby zaměstnancem
Od ledna přichází novinka, která umožní více zaměstnancům, aby si pracovní dobu rozvrhli sami. Dnes tuto možnost mají pouze zaměstnanci v režimu práce na dálku. Od příštího roku bude tato možnost dostupná už i pro jejich kolegy na pracovišti.
Novinka má vyřešit situace, kdy je zaměstnavateli jedno, kdy zaměstnanec práci udělá, stávající úprava pracovní doby to ale komplikovala. Díky novele budou moci zaměstnavatelé uzavřít se zaměstnancem písemnou dohodu o samorozvrhování pracovní doby. Tuto možnost ocení například studenti pracující na dohodu, které nově nebude limitovat nutnost být na pracovním místě v určité hodiny.
Výplata mzdy v cizí měně
Výplatu v cizí měně dnes mohou dostat pouze zaměstnanci s místem výkonu práce v zahraničí. Od ledna si budou moci odměnu v jiné než tuzemské měně sjednat i zaměstnanci s místem výkonu práce v Česku, kteří ale třeba žijí v zahraničí nebo tam mají rodinu.
Brigáda už od čtrnácti let
Mladiství ve věku od patnácti do osmnácti let dnes mohou pracovat pouze v případě, že mají ukončenou povinnou školní docházku. Od příštího roku budou moci během letních prázdnin vykonávat lehké práce i mladiství od čtrnácti let, a to i bez ukončené povinné školní docházky.
Za lehkou práci je považována například práce táborových vedoucích, animátorů, pomocných sil v pohostinství, kromě míst, kde se prodávají alkoholické nápoje, pomocné práce v administrativě a podobně.
Pracovní poměr na dobu určitou
Pracovní poměr na dobu určitou nyní může trvat nejdéle tři roky s tím, že o stejnou dobu může být prodloužen ještě dvakrát. Zaměstnavatel tedy může se zaměstnancem uzavřít pracovní poměr na dobu určitou celkem třikrát, ovšem na dobu maximálně devíti let. Výjimka neexistuje ani v případě zástupu za mateřskou či rodičovskou dovolenou.
Od ledna bude pro zástupy za mateřskou a rodičovskou dovolenou platit větší volnost. Pracovní poměr na dobu určitou bude možné opakovat bez časového omezení. Celková doba trvání těchto pracovních poměrů ale opět nesmí přesáhnout devět let.
Zaměstnání během rodičovské dovolené
Nově budou mít zaměstnanci možnost pracovat na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o provedení činnosti (DPČ) i během rodičovské dovolené. V současné době zaměstnanci nesmí vykonávat práce, který jsou druhově vymezené jako práce vykonávané podle pracovní smlouvy, aby nepřišli o výhody plynoucí z rodičovské dovolené.
Od 1. ledna budou zaměstnanci moci vykonávat při souběhu rodičovské dovolené práci na základě DPP nebo DPČ odpovídající druhu práce v pracovní smlouvě. Zaměstnavateli tak odpadnou starosti s formulováním náplně jiné pozice, i když zaměstnanec ve skutečnosti dělá stejnou práci.
Garance místa po návratu z rodičovské
V současnosti je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnance na původní práci a pracoviště pouze po návratu z mateřské dovolené. V momentě, kdy mu skončí rodičovská dovolená, už to neplatí. Od Nového roku budou mít zaměstnanci zajištěný návrat na stejné pracovní místo po rodičovské dovolené až do věku dvou let dítěte.
Opatření má motivovat rodiče malých dětí k brzkému návratu do práce a doplňuje již existující kroky, ke kterým patří například podpora částečných úvazků nebo dětských skupin.