skip to main content
AdVoice

Chudoba může hrozit každému pátému dítěti v Česku, říká Ivana Tykač

Společně s manželem Pavlem Tykačem před deseti lety založili obecně prospěšnou společnost Women for Women pomáhající ženám samoživitelkám s dětmi v tíživé životní situaci. Nejznámějším projektem Women for Women jsou Obědy pro děti, které poskytují školní stravování sociálně slabým dětem na českých základních školách. Ve svém textu se Ivana Tykač zamýšlí nad důsledky rostoucích cen a stále vyšších životních nákladů, které mnoho českých rodin dostávají do platební neschopnosti.

Mnoho lidí nyní s obavami vyhlíží další zprávy o rostoucí inflaci. Trápí je zdražování energií, pohonných hmot, dražší hypotéky. Život se během několika týdnů stal v mnoha ohledech nákladnějším. Co je těžké pro dospělé, je mnohem těžší pro děti, které se o sebe sami nepostarají už vůbec a nemohou sami nic ovlivnit.

Již před poslední vlnou zdražování u nás tisíce dětí v rámci školní docházky potřebovaly pomoc v podobě podpory jejich stravování. I když se to uprostřed vyspělé Evropy může zdát jen těžko uvěřitelné, řada českých rodičů si totiž nemůže dovolit jim zaplatit školní obědy.

V rámci projektu Obědy pro děti jsme proto v naší obecně prospěšné společnosti Women for Women začali dětem pomáhat, a to už před více než devíti lety. V prvním roce jsme přispívali na obědy 370 školákům, na což stačilo tři čtvrtě milionu korun a zapojení 93 škol a školních jídelen.

Druhý rok už to bylo přes dva tisíce dětí, přes pět milionů korun a téměř 460 škol a jídelen. S tím, jak rostla informovanost o projektu a ekonomická situace rodin se zhoršovala, bylo už v roce 2021 v projektu téměř deset tisíc dětí s podporou 46 milionů korun pro téměř tisíc českých škol a jejich jídelen.

Ale to byl svět ještě relativně v pořádku, sice tu už byl Covid, ale inflace se držela stále „u země“, kolem tří procent. A přesto jsme věděli, že se nám hladovění dětí ve školách, tento jev, který by člověk čekal spíše v zemích třetího světa, stále nepodařilo úplně odstranit.

V současném školním roce jsme totiž už hranici deseti tisíc dětí dávno překonali a stále jsme ještě nepomohli všem. A přitom již na podporu obědů šlo téměř 53 milionů korun. Jen za první dvě dekády ledna to přitom bylo už přes 22 milionů.

Teď se hovoří o tom, že inflace, která už nyní dosahuje kolem 6,5 %, by letos mohla vyrůst až na 8,5 %. Obědy ve školách již zdražily téměř o třetinu, a procento rodičů, kteří si je nemohou dovolit pro svoje děti zaplatit, nejspíš dramaticky vzroste. A to jsme teprve na začátku roku, ve kterém ceny dále rychle porostou.

A perspektiva do dalších let není lepší. Díky vývoji událostí, které dnes ovlivňují naše životy, klesne životní úroveň desítkám milionů Evropanů, včetně dětí. A ty se nemohou bránit, protože o jejich budoucnosti na desítky let dopředu rozhodují jiní.

Do loňského roku jsme průměrně podporovali obědy u pěti dětí na základní školu, v loňském školním roce to bylo již dvanáct. Podle dřívějších průzkumů byla v České republice ohrožena chudobou desetina dětí. Před Vánoci to bylo již 13 %, zatímco organizace Člověk v tísni upozorňuje, že po započítání dopadů exekucí to může být 16-21 %. To je velmi alarmující vývoj, který může počet dětí, které budou potřebovat naší podporu, velmi rychle navýšit.

Každý školní rok se přitom potvrzuje, jak devastující dopady má nedostatečný přístup ke školním obědům na životy dětí: zhoršení zdravotního stavu, sociální vyloučení, vyloučení z kolektivu spolužáků, zhoršená školní docházka, horší studijní výsledky a menší snaha zapojovat se do výuky. Ano, i zde platí přísloví, které už jinak používáme jen v přeneseném slova smyslu: sytý hladovému nevěří.

Veškeré příspěvky donátorů na Obědy pro děti a také čerpání prostředků lze sledovat na transparentním účtu projektu. V letech 2016-2021 významně podpořeném i Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.