Zájem Čechů o apartmány na zdejším pobřeží vzrostl v době pandemie. Prodalo se jich už téměř tři sta. Cena vybaveného bytu u moře se totiž pohybuje kolem dvou milionů korun. Podle Daniela Mikulky, investičního specialisty na byty v Albánii, zájem i ceny nadále porostou.

Důvod, proč se Češi začali zajímat o nemovitosti v Albánii právě v době pandemie, je jednoduchý – vlastnictví majitele opravňuje ke vstupu do země za každé epidemiologické situace. Možnost strávit home office u moře tak zlákala mnoho lidí a jejich počet stále stoupá. Aktuálně si tady Češi pořídili už více než 270 bytů. 

Zájem je hlavně o apartmány v novostavbách v přístavním městě Drač, které je od hlavního města Tirany vzdáleno jen půl hodiny autem. Do Tirany létá přímá linka z Prahy a cesta navíc trvá jen necelé dvě hodiny. „Z pohledu budoucího výnosu je Drač atraktivnější než jižní část Albánie. Tam už je nabídka nemovitostí nižší a taky za vyšší ceny,“ vysvětluje Daniel Mikulka z MyAlbania. 

On sám se do země zamiloval před pár lety, kdy vybíral letní dovolenou. Všiml si taky mnoha nedostavěných domů po celé zemi a začal se o nemovitosti zajímat. Pochopil, že to tu má velký potenciál. Do Prahy se už vracel s klíči od prvního apartmánu. 

Celý život se pohyboval na manažerských pozicích a řídil stovky lidí, takže se bránil tomu, že by v Albánii začal stavět velkou firmu. „Moc to nevyšlo, už mám pod sebou 25 lidí,“ směje se investor. Setkáváme se v jeho kanceláři uprostřed Drače, který se stává středobodem Albánie, a právě sem aktuálně míří ty nejvýznamnější investice. 

Najdete tu vše, co k příjemnému pobytu potřebujete. Obchody, bary, restaurace a promenádu u pláže. „Takový komfort se projevuje i na zvyšování cen realit. Za poslední tři roky zde vzrostly ceny nemovitostí o třicet procent. A dále porostou. Odhaduje se, že do pěti let by měly ceny narůst o 140 procent,“ dodává odborník.  

Už teď se ceny pomalu vyrovnávají těm za byty v Chorvatsku a Řecku. Tam dnes začínají na třech tisících eur za metr čtvereční. V Albánii se ale stále dají sehnat byty pod tisíc eur za metr čtvereční. Plně vybavený byt 2+kk lze aktuálně pořídit za necelé dva miliony korun, cena stometrového bytu se pohybuje mezi třemi a čtyřmi miliony korun. Obvykle jde o novostavby u pláže nebo kousek od ní. 

Pokud byt zrovna nevyužíváte pro vlastní rekreaci, společnost ho pronajímá turistům, což přináší další zhodnocení investice. Aktuálně láká na roční výnos až 8,2 procenta. MyAlbania majitelům nemovitosti zajišťuje také základní služby jako údržbu, ubytování hostů, úklid nebo doprovodné služby v podobě výletů a zážitků. 

I když mají Albánci pocit, že jsou za Evropou a celým světem stále pozadu, pravdou je, že se zlepšují neuvěřitelnou rychlostí. Turistický průmysl vzkvétá. „Má to tu obrovský potenciál. Největším lákadlem jsou moře a hory – ty budou v budoucnu ještě více navštěvované než místní pobřeží,“ předpovídá Mikulka. 

Hory jsou stále velmi nedotčené, nepoznané a turistický průmysl se tam teprve rozjíždí. „Uvidíme, kdo tady postaví první golfové hřiště a rozšíří lyžařské služby. Na hranicích s Černou Horou či Severní Makedonií jsou lyžařská střediska, která byste nerozeznali od těch v Itálii. Jen v ceně. Zatímco v italských Alpách se ceny skipasů pohybují kolem padesáti eur pro jednoho za den, v těch albánských zaplatíte stejnou částku za celou rodinu.“

Mezi klienty MyAlbania dnes patří jak zkušení podnikatelé, tak drobní privátní investoři, kteří se zatím k větší výnosné investici nedostali, ale i mladé rodiny, páry před svatbou či senioři, kteří hledají místo, kde by strávili důchod.

Daniel Mikulka ale nedoporučuje pouštět se do nákupu nemovitosti na vlastní pěst. Přestože Albánie přijala zákon o ochraně zahraničních investic a začala aplikovat unijní legislativu, nemá nákup nemovitosti stejné parametry, na jaké jsme zvyklí v Česku. Bariérou je nejen jazyk, ale i úřední záležitosti. 

A jelikož se jedná zejména o investiční nemovitosti, bez kompletní dokumentace byste je v budoucnu prodávali obtížně, případně výrazně pod cenou. „Raději se proto obraťte na třetí stranu, která se v albánském prostředí orientuje, zajistí bezpečnou úschovu peněz a veškeré papírování,“ radí Mikulka. 

Albánci prý mnohdy nerozumí, proč se tyto skutečnosti kontrolují a proč pak společnosti jako MyAlbania odmítají víc než sedmdesát procent nabídek z jejich realitního trhu. „Pro ně je v pořádku vše a na každou otázku dostanete odpověď, kterou chcete slyšet,“ upozorňuje poradce. 

A tak se může stát, že koupíte nemovitost, podepíšete dokumenty u notáře a až potom se dozvíte, že apartmán nemá stavební povolení nebo mu chybí kolaudace. „Nemovitost klientovi nedoporučíme, pokud fyzicky nezkontrolujeme stavební povolení, rozhodnutí o kolaudaci, vypořádání půdy pod budovou nebo převody mezi minulými vlastníky,“ uzavírá.