„Buď laska“ znamená v ukrajinštině prosím. A právě tohle něžné sousloví si vybral Jan Vlachynský a jeho tým Lidi z Baru jako název pro svůj nový projekt. Zakladatel legendárních brněnských podniků Bar, který neexistuje, Super Panda Circus nebo 4pokoje otvírá ve Vranově nad Dyjí ukrajinskou restauraci. Vařit a obsluhovat tam budou ukrajinské ženy, které Lidi z Baru ubytovávají ve svém Grandhotelu Sluchátko.

„Ve Vranově jsme loni koupili hotel, který bývá obsazený jen v turistické sezoně. Když začala válka na Ukrajině, měli jsme tak volné kapacity, které jsme nabídli jako ubytování pro uprchlíky. Přijelo k nám asi šedesát žen a dětí. Dali jsme jim k dispozici naši profesionální kuchyň a Ukrajinky začaly vařit velké hrnce plné jídla pro všechny,“ líčí hoteliér a provozní restaurace Tomáš Miška.

A z toho se postupně začala rodit myšlenka na ukrajinskou restauraci. „Byl to společný nápad náš a ukrajinských žen, které se pro to naprosto nadchly. Podílejí se na přípravě od tvorby meníčka až po výzdobu restaurace. V současnosti ubytováváme 71 Ukrajinců, z toho je zhruba polovina dětí. A všichni se chtějí zapojit,“ popisuje projektová manažerka Eva Gerych.

Restaurace otvírá své brány 27. května. Na jídelním lístku najdou hosté dvě polévky, sedm hlavních jídel a tři dezerty. „Ochutnat tu mohou boršč, kyjevský kotlet, což je smažený řízek plněný nádivkou z másla a bylinek, nebo třeba holubce – zelné závitky plněné masem a rýží,“ vyjmenovává Tomáš Miška.

Návštěvníci si mohou dát také slané palačinky s masovou směsí nebo s houbami a sýrem, salát vinigret nebo taštičky varenyky plněné bramborami. A jako zákusek se podávají varenyky s jahodami, dále dezert podobný našemu štrúdlu nebo domácí dort pečený podle receptu, který se předává z generace na generaci.

„Ukrajinské ženy samy sepsaly tradiční recepty a vylaďovaly jednotlivé pokrmy. Nás napadlo dát tomu moderní háv, takže jsme oslovili čtyři české šéfkuchaře, kteří recepty ještě trochu vylepší a dodají jim šmrnc,“ říká Eva Gerych.

V ukrajinském duchu se ponese i výzdoba restaurace, která vychází z tamějšího folkloru. „Oslovili jsme malířku Vendulu Pucharovou Kramářovou, která se věnuje českému folkloru. Vytvořila koncept založený na ukrajinských motivech a společně s ukrajinskými ženami bude restauraci zdobit,“ přibližuje marketingová manažerka Veronika Kučerová.

Stejné motivy se odrazí i na dress codu obsluhy. Aby byla komunikace co nejjednodušší, jsou v meníčkách obrázky a také ukrajinsko-český slovník. „Budeme rádi, když se hosté naučí pár frází, aby si mohli objednat v ukrajinštině. Vedle praktického významu to má zároveň přidanou hodnotu propojení národů,“ říká Kučerová.

A Jan Vlachynský k tomu dodává: „Za mě je tohle největší výzva. Typický návštěvník Vranova si nejradši dá smažák a nic neřeší. A my jsme přišli s konceptem, kde na place více méně nikdo nemluví česky a smažák na meníčku opravdu nenajdete. Snažíme se ale zajistit, aby to bylo příjemné pro všechny strany a vzájemné poznávání kultur si všichni užili.“

Jan Vlachynský z Baru, který neexistuje
Jan Vlachynský | Foto KIVA

Slovníček najdou také děti v dětském koutku na zahrádce restaurace. Stejně jako rodiče se tak mohou naučit pár frází a zeptat se třeba ukrajinských dětí, jestli si s nimi půjdou hrát. „Připravili jsme tam pro děti i nějaké hry. A zjistili jsme přitom, že jak v Česku, tak na Ukrajině máme spoustu her naprosto stejných,“ říká Eva Gerych.

Restaurace by měla fungovat nejprve o víkendech a za hezkého počasí i přes týden. „Zatím se soustředíme na léto. Když to dobře půjde, tak budeme mít otevřeno i na podzim. Ale loni jsme si vyzkoušeli, že Vranov je extrémně sezonní místo. V červenci a srpnu je tu narváno, ale jinak mrtvo. Je to typické výletnické městečko s krásným zámkem a nedalekou přehradou a národním parkem,“ popisuje Jan Vlachynský.

A dodává, že právě na zámek je krásný výhled z obrovské zahrádky, kterou vytvoří z původního parkoviště hotelu. Investice do ukrajinské restaurace přitom nejspíš nepřesáhnou 150 tisíc korun.

Výhled z restaurace Buď Laska | Foto Lidi z Baru

Pro ukrajinské děti také vznikne v sále nad restaurací adaptační skupina, což je obdoba školky. Díky tomu mohou jejich maminky pracovat v restauraci a děti se zároveň přes prázdniny naučí zábavnou formou základy češtiny a připraví se na docházku do českých školek a škol.

„Samotná restaurace už byla vybavená a loni jsme ji provozovali jako klasickou českou hospodu. Po covidových letech jsme navíc vycinkaní, takže proměna v ukrajinskou restauraci je trochu punk a metoda co dům dal. Zároveň víme, že jde o dočasný projekt. S hotelem totiž máme jiné plány,“ dodává Vlachynský.

Čeká ho kompletní rekonstrukce za přibližně sto milionů korun. Lidi z baru pro něj hodlají vymyslet podobně unikátní koncept, jako je jejich zážitkový hotel Anybody v Brně, kde je každý pokoj inspirován slavným filmem a jeho návštěva je jakási interaktivní hra.

Vranovský hotel se své nové podoby ale dočká nejspíš až v horizontu příštích let. Zatím tak bude i nadále sloužit jako útočiště pro uprchlíky.