Zájemci o vlastní bydlení se mohou po roce a půl konečně zaradovat. Ačkoli jen mírně, průměrné hypoteční sazby po soustavném šestnáctiměsíčním růstu konečně zlevnily.

Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, který monitoruje vývoj hypotečního trhu u nejvýznamnějších tuzemských bank, nabízely banky v prvních pěti zářijových dnech hypotéky s úrokovou sazbou 6,23 procenta oproti srpnovým 6,28 procenta. Zda bude klesající trend pokračovat, se ukáže na konci září. 

Dobrý signál je, že průměrná cena hypoték zpomalila v růstu už minulý měsíc, kdy si hypotéční úvěry podle Fincentrum Hypoindexu přičetly v průměru pouze 0,04 procenta. „U úrokových sazeb se v posledním měsíci nedělo prakticky nic a vzbuzuje to mírnou naději, že to nejhorší máme za sebou. Dvě banky dokonce úrokové sazby snížily,“ řekl ČTK místopředseda představenstva poradenské společnosti Gepard Finance David Eim. 

Podle hypotečního analytika společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiřího Sýkory do vývoje cen příznivě promluvily akční nabídky. „Toto velmi mírné snížení způsobily především akční hypoteční nabídky některých bank,“ uvedl hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Úrokové sazby u hypoték do 80 procent odhadní ceny nemovitosti klesly podle aktuálních údajů u všech fixací. Nejvýrazněji se však snížily u hypoték s fixací na pět let, a to o 0,07 procentního bodu na 5,94 procenta. Hypotéky s fixací na jeden rok banky nabízejí v průměru za 6,52 procenta, s fixací na tři roky za 6,41 procenta a s fixací na deset let za 6,03 procenta.

Hypotéky nad 80 procent odhadní ceny nemovitosti, jež jsou určené pro mladé lidi do 36 let, podle Fincentrum Hypoindexu naopak zdražily. Nejnižší nárůst zaznamenaly ty s fixací na pět let, jejichž sazby vzrostly na 6,28 procenta. Zafixovat hypotéku nad 80 procent lze v průměru za 6,27 procenta, na tři roky za 6,74 procenta a na deset let za 6,36 procenta. 

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,23 procenta tak v září činí 23 035 korun. Tato průměrná hypotéka tak klesla zhruba o 115 korun měsíčně. „Což je ovšem při těchto cenách pokles tak zanedbatelný, že nemá praktický dopad na hypoteční trh a klienty,“ dodal Sýkora.

Navzdory zářijovému poklesu jsou úrokové sazby stále nejvýše od krizových let 2007 až 2010. Zda se tedy s koupí nemovitosti vyplatí ještě vyčkávat, rozhodne až zasedání bankovní rady České národní banky na konci září. 

Podle Sýkory ale prozatímní prognózy ukazují, že by ČNB dále nemusela navyšovat základní sazbu, zřejmě se ale nevydá ani cestou snižování. Také úroky hypoték by pak podle něj mohly v příštích obdobích spíše stagnovat.