Brno Talks je seriál odlehčených rozhovorů s inspirativními lidmi, pod jejichž taktovkou vyrostl v moravské metropoli nejeden úspěšný byznys. A taky s těmi, kteří svou prací zvedají celý region jinými cestami a zpovzdálí.

Miroslav Pekník je ředitel developmentu Brněnského regionu CPI Property Group patřící do skupiny Radovana Vítka. Také šéfuje projektu Nová Zbrojovka – největšímu developerskému projektu na Moravě. Pod jeho rukama ale vyrostl i byznys park Vlněna patřící skupině CTP. Proč si říká buldozer? A k čemu jsou developerovi podcasty?

Podle vašeho životopisu to vypadá, že máte rád brownfieldy…

Mám, jde o to, že brownfield je část města, která má historii a ta mě fascinuje a inspiruje. Začnou se rodit nové nápady. A zároveň mám svobodu postavit tam něco, co firmě bude vydělávat. Je to všechno výzva, musí se překonávat velké překážky na celém politicko-úřednickém spektru.

Raději tedy bouráte, nebo oživujete?

Na stavění je nejlepší bourání, je to první krok k tomu, postavit nové a moderní objekty. Zároveň je důležité část toho původního zachovat a zapracovat ho do nového konceptu, aby ten kus historie úplně nezmizel a mohl z toho být také tahák nového areálu. Tedy zbourat to nehodnotné a hodnotné oživit a vnést do současnosti s novou funkcí a využitím.

Co byla na Vlněně největší výzva? 

Organizovat dopravu a výstavbu tak velkého areálu přímo v centru města. Ta stavba je strašně invazivní a obtěžuje okolí. Povedlo se nám to postavit za tři roky. 

A co vás nejvíc potrápilo v rámci projektu Nová Zbrojovka?

Legislativní stránka. Když přetváříte tak obrovský brownfield o půl milionu metrech čtverečních nové výstavby, tak potřebujete infrastrukturu. To je výzva, napojit všechny sítě a dopravní uzly.

Dva roky nám trvalo sehnat všechna povolení, razítka a domluvit se s městem, kdy to bude, kdo a co bude platit a kolik. Tahle smlouva o spolupráci s městem pak obě strany zavazuje k rozvoji. 

Proč jste přešel z CTP do CPI?

Nechtěl jsem, bylo to půlroční namlouvání. CTP byla původně malá a úderná firma, pak se začínala stávat trošku korporátem a všechno se začalo protahovat a přišel jsem o takovou tu svou plnou rychlost. Po deseti letech pak přišli lidi z CPI, jenže to je taky korporát.

Takže mi museli dát v Brně jiné podmínky, ve kterých můžu pracovat, a taky mi dali tento obrovský brownfield, ať ho udělám podle sebe, takže jsem to vzal.

Jak se dá dělat development jinak?

Řešit detaily, zajímat se o kvalitu materiálů, přemýšlet hodně zeleně a udržitelně. Není pro nás nejdůležitější to nejlevnější. Chceme, aby nemovitosti obstály dlouhodobě hlavně v čase.

Jaké mají developeři možnosti, aby je veřejnost nevnímala a priori negativně? 

Komunikovat jak s veřejností, tak s politiky. Důležité je udělat základní studie a začít se o projektu bavit otevřeně. Jestli vnímají někde problém nebo úskalí a pak to opravit.

Vtáhnout všechny zúčastněné do záměru od začátku, ne jim pak předložit hotové nákresy. Když jsou všichni v projektu od začátku, další proces povolování je poté o dost jednodušší.

Všimla jsem si, že děláte o Zbrojovce podcasty s brněnskými osobnostmi. Snažíte se být cool developer?

Chtěli jsme vymyslet ještě něco jiného a zároveň dostat informace o Zbrojovce mezi lidi. Komunikovat její témata jako ekologie, udržitelnost, architektura, aby lidi pochopili, jak velký je to projekt. Chceme se zkrátka odlišovat. Nejvíc nás sledují lidé mezi 25 a 34 lety, což je skvělé, to je naše cílová skupina. 

Jak to vypadá v Brně s dalším byznysem CPI, co všechno pod sebou máte?

Novou Zbrojovku, hotel Clarion Congres, ten je ve výstavbě, nákupní centrum Královo Pole – to chceme rozšířit, projekt v Řečkovicích na Ječné, ten chci přebudovat na bydlení. Pak chceme stavět bytový dům na Přízové.

Teď jsme koupili bývalý areál A.M.A. a tam zase chceme budovat příměstský industriál, paří nám i bývalý hotel Holiday Inn, kde plánujeme rekonstrukci. Pak máme Moravák a FNZ Rašínová – ale to jsou už hotové projekty.

A jinak všechno běží podle plánu? 

Všechno běží, hlavní progres, co se týká převzetí trhu v Brně, jede podle plánu. 

Proč si říkáte buldozer?

Protože mě nikdo nezastaví, nedívám se doleva dopravu a projedu i zeď. První střílím a pak se ptám. Tlačím rád věci vpřed a rozhoduju se rychle, aby se všechno furt hýbalo.