Životopis je první krok směrem k vysněné práci. Udělejte ho sebejistě a s vědomím hodnoty, kterou přinášíte. Nejlepší uchazeč není totiž ten, který umí všechno, ale ten, který ví, v čem je dobrý a umí toho využít.

Že si nejste jistí, co do životopisu po rodičovské dovolené všechno uvést a jak ho zformulovat? Zeptali jsme se personalistek a zakladatelek brněnského startupu Máma Job Lenky Mazalové a Kateřiny Čípové.

Obě mají za to, že kvalitní fotografie je základ. Buďte na ní upravení, ale přirození. Profilová fotka by měla zachycovat horní polovinu těla, proto je lepší volit tu s přímým záběrem na váš obličej a část ramen. Formální oblečení a přirozený úsměv otevírá dveře. V jednoduchosti je síla.

Oblast znalostí, dovedností a zkušeností může být pro hodně rodičů, kteří ztratili rodičovskou dovolenou část své sebedůvěry, složité téma. Lidé se často domnívají, že všechno zapomněli a už nebudou schopni práci vykonávat. Uvědomte si jednu podstatnou věc.

Možná jste pracovní pauzou ztratili sebejistotu, ale určitě jste neztratili své zkušenosti. Zkušenosti totiž nejde zapomenout. Je potřeba je jen oživit. Zkuste zapátrat v paměti a odpovědět si na následující otázky:

  • V jakých oblastech, v jakých oborech nebo s jakými činnostmi máte praktickou zkušenost?
  • Zamyslete se a odpovězte si, jaké znalosti jste využívali v předchozí práci?
  • Jaké jiné znalosti nebo schopnosti ještě máte?
  • Jaké jsou vaše silné stránky?

Své odpovědi určitě zapište na papír a pak učešte. Všechno se počítá. Neomezujte se pouze na svůj pracovní život. Rozjeli jste při rodičovské dovolené nějakou aktivitu nebo třeba vedete zájmový kroužek? Pak máte pravděpodobně dobrý time-management, dobré nápady a jste organizačně zdatní.

Nesnižujte své schopnosti na maličkost, která nestojí za řeč. Všechno se počítá, a proto se nebojte personalistům říct, v čem jste dobří. Nezapomínejte ani na své zkušenosti a kompetence, které jste získali mateřstvím a rodičovstvím.

Patří do životopisu zmínky o rodičovské dovolené? Dnes už je to běžné, takže se nemusíte bát prázdného místa. Rodičovství je přirozená součást života a patří i do vašeho CV, jen je potřeba umět toto období z profesního hlediska správně interpretovat jako něco, co vaši osobnost obohatilo o nové kompetence.  

Tak třeba zvýšená schopnost zůstat v klidu a soustředit se během stresujících situací. Dále flexibilita a organizační schopnosti, multitasking a výborný time-management, tím vším rodiče disponují. Nenechávejte tedy kolonku se zmínkou o rodičovské dovolené prázdnou a napište do ní vše užitečné, čím vás rodičovství po proforesní stránce obohatilo.

Ujasněte si také, za jakých podmínek jste ochotni do práce nastoupit. Pro pracujícího rodiče je klíčové vědět, za jakých podmínek můžete nastoupit a jakou pracovní dobu dokážete vybalancovat. Pokud je pro vás nereálné pracovat na plný úvazek, máte tři možnosti. 

  • Cílit na nabídky zkrácených úvazků. Těch je minimum, takže zde bude hrát roli zejména štěstí a pravděpodobnost úspěchu je malá.
  • Reagovat na full time nabídky a zapůsobit na budoucího zaměsnavatele natolik, že bude ochotný se s vámi domluvit na flexbilnější spolupráci. Zde musíte mít dobře rozmyšleno, kolik času můžete věnovat práci, kdy můžete chodit do kanceláře a co byste zvládli odpracovat z domova.
  • Pokud nepatříte k lidem, kteří by si dokázali obhájit své potřeby na osobním pohovoru, napište své časové možnosti a představu o modelu budoucí spolupráce přímo do životopisu. Pokud máte vyřešené hlídání pro případ, že děti onemocní, tak se o tom také zmiňte.

Sice by se vás na to potenciální zaměstnavatel neměl ptát, ale může to bohužel často hrát roli, takže tomu běžte naproti. Pokud možnosti hlídání nemáte, nechte si to zatím pro sebe.

Personalisté občas trpí předsudky, že matky na mateřské nebo rodiče, kteří se vrací do práce po rodičovské, mají jako svůj středobod pouze děti a rodinu.

To může být sice pravda, ale vůbec to neznamená, že se nemůžete do práce těšit a mít touhu se profesně realizovat. Pokud si chcete uvědomit, jaká je vaše skutečná motivace, zkuste si odpovědět na pár otázek:

  • Co vás motivuje v pracovním procesu?
  • Jaké prostředí, atmosféru nebo firemní kulturu preferujete?
  • Co by vám budoucí pracoviště mělo nabídnout? Jak by měla firma pracovat se svými lidmi?
  • Jaké sociální projekty by měl budoucí zaměstnavatel podporovat?

Otisknout by se zde měly vaše osobní potřeby. Nehledejte v tom žádné složitosti, jednoduše svými slovy napište, co potřebujete k tomu, abyste se v práci cítili šťastně nebo minimálně vás to tam neštvalo.

Příklad: Ráda bych pracovala v kolektivu lidí, kde funguje týmová spolupráce. Oceňuji spíše přátelské neformální prostředí menší firmy, kde je individuální přístup a každý samostatně pracuje na přidělených agendách. Pokud navíc firma investuje nějaké prostředky na podporu vzdělávání, je to pro mě velké plus.

Taková formulace je už dobrý základ k tomu, abyste začali reagovat na inzeráty, rozhazovat sítě a těšit se do nové práce.