Za rekordně krátkou dobu to Codasip dotáhl z malého brněnského hardwarového startupu na pozici strategické evropské firmy. Jejich procesory chce celá Evropa. A nejen ta.

Čipů s jejich designem kolují po světě už zhruba tři miliardy. Částečně tomu napomohla i pověstná talebovská černá labuť v podobě covidové pandemie, kdy se ukázalo, že je výroba design čipů novým strategickým odvětvím, které by si měla Evropa řešit raději po vlastní ose, protože spoléhat na Asii a vlastně ani na USA ve chvílích krize moc nelze.

Jak se ale říká: štěstí přeje připraveným. Karel Masařík firmu zakládal v době, kdy nikdo v České republice nesnil o tom, že by z malé země uprostřed Evropy mohl někdo prorazit v čipovém byznysu. A přitom připouští, že kdyby na počátku věděl, čím vším si bude muset za těch deset let projít, nejspíš by se o to vůbec nepokusil.

Samotná firma vznikla jako byznysové pokračování Masaříkovy disertační práce na Fakultě informačních technologií brněnského VUT. Teď firma, která navrhuje vlastní procesorová jádra a software pro navrhování procesorů postavených na otevřené architektuře RISC-V, patří mezi nejvýznamnější hráče oboru a spoléhá na ni celá Evropa.

Forbes Digital Premium