Mozek je nejméně prozkoumaný orgán lidského těla. Proto jsme se rozhodli, že si na něj v novém vydání Forbesu NEXT, které jde právě dnes do prodeje, pořádně posvítíme.

Fascinujícímu orgánu jsme věnovali 40 stran a podívali se nejen na to, jak funguje, ale i jak ho vylepšit a jaká ho čeká budoucnost. Jako malou ochutnávku vybíráme z řady článků a rozhovorů deset věcí, které byste o svém mozku měli vědět.

?

„Okolo čtyřicátého roku života nastává poslední šance, kdy můžeme svůj mozek ochránit před úpadkem, který přichází později. Nejlepší věc, kterou můžete pro svůj mozek v dospělosti udělat, je naučit se cizí jazyk nebo začít hrát na nějaký hudební nástroj.“

    – Tara Swart, neurovědkyně a koučka top manažerů

?

Neurovědci z Harvardu si povšimli změn na šedé kůře mozkové u lidí, kteří se zúčastnili intenzivního meditačního výcviku: kůra se tvořila rychleji a měla lepší schopnost se obnovovat.

?

Mentální kondice se dá posilovat jako svaly. Třeba aplikace Lumosity nabízí desítky her trénujících kognici – souhrn mozkových procesů, skrze které vnímáme svět. Pokud tréninku denně věnujete 20 minut, můžete po 10 týdnech výrazně posílit svou pracovní paměť, zvýšit rychlost reakcí či zlepšit schopnost řešit problémy.

?

„Mozek žije z toho, co jíte a pijete. Voda je extrémně důležitá. Mozkové funkce jsou totiž chemické a fyziologické reakce – doslova vyžadují lubrikaci. Voda váš mozek promaže, aby správně fungoval.“

    – Tara Swart, neurovědkyně a koučka top manažerů

?

Elon Musk v prezentaci svého nejambicióznějšího projektu Neuralink, který chce napojit lidský mozek na technologie, za svůj hlavní cíl označil toto: „Vrátit někomu motorické funkce po poranění míchy, obnovit činnost mozku po mrtvici nebo řešit dědičné mozkové choroby, to vše se díky naší technologii může stát realitou.“

?

IQ si nevylepšíte procvičováním IQ testů či řešením hlavolamů. S vaším mozkem dokážou jedinou věc: budete v zadaných úkolech lépe skórovat.

?

„Mozek je tak gigantické a složité zařízení, že ho moc ovlivnit nejde. Je to něco jako mýt Národní muzeum kartáčkem na zuby.“

    – neurochirurg Vladimír Beneš

?

V mozku je 86 miliard neuronů. Je to extrémně komplexní struktura, vlastně zoufale neprobádaná. Všechno, co o mozku víme, je pořád zlomek toho, co nám zůstává skryto.

?

„To poslední, co vidíte před spaním, vytvoří silný otisk ve vašem mozku. To vede k lucidnímu snění, nebo chcete-li k vědomému spánku. Věci, které vložíte do svého podvědomí, jsou velmi důležité. Proto doporučuji si vedle postele udělat vizuální nástěnku s pozitivními obrázky, které vyjadřují to, co chcete, aby se stalo…“

    – Tara Swart, neurovědkyně a koučka top manažerů

?

Vydání Forbesu Mozek: budoucnost nejméně prozkoumané části lidského těla

Pro váš mozek je klíčová kvalita a délka spánku. Důležitá je pro něj také pravidelnost, to znamená usínat a probouzet se ve stejný čas. Přibližně jednu hodinu před probuzením totiž tělo začne s postupně se zvyšující produkcí hormonů, zvýší se jeho teplota a krevní tlak, díky čemuž budete bdělejší.

Pokud tuto zásadu nedodržujete, váš mozek neví, kdy ukončit spánkový proces a připravit vás na probuzení. A pak vás ranní budíčky budou bolet o to víc.

Více se o mozku dozvíte v aktuálním vydání Forbesu NEXT, které můžete zakoupit i v našem e-shopu.