Máte pocit, že děláte práci, která má smysl? Ne? Přitom díky smysluplné práci jsme v zaměstnání daleko spokojenější, připomíná profesorka Amy Wrzesniewski.

Tato studie pak přichází se zjištěním, že „mít v životě smysl“ je jedním z předpokladů dlouhého života.

Wrzesniewski tvrdí, že tento smysl nemusíme nutně hledat jen u profesí, jako je například lékař nebo učitel ‒ ve svých výzkumech přichází se zjištěním, že přesah je možné najít u většiny povolání. Vše podle ní záleží na tom, jak se k hledání smyslu postavíme.

Pokud máte pocit, že se vám ten váš nedaří najít nebo že jste ho ztratili, vyzkoušejte toto mentální cvičení z knihy How We Work: Live Your Purpose, Reclaim Your Sanity, and Embrace the Daily Grind od Leaha Weisse:

Zaměřte se na to, co vás v práci těší

Zamyslete se nad tím, kdy se v práci cítíte nejvíce užiteční a při jakých činnostech pociťujete největší smysl. To nejlépe zjistíte tak, že si například během týdne budete dělat poznámky o tom, jak se v průběhu jednotlivých aktivit cítíte a zda vám energii přidávají, nebo spíše ubírají.

Cítíte se nejvíce motivovaní, když s kolegy pracujete na řešení úkolu, nebo když máte kreativní chvilku jen pro sebe? Zapište si to a na konci týdne si poznámky projděte. Našli jste shodné rysy těchto aktivit? Skvěle, zkuste je zařazovat do pracovního programu co nejčastěji.

Změňte perspektivu

Může to znít obecně, ale změna úhlu pohledu na to, co děláme, nám může pomoci práci jako takovou lépe pochopit a znovu objevit její smysl. Zkuste si proto vzít jednu z naplánovaných pracovních aktivit (může to být schůzka, mítink nebo důležitá prezentace) a podívat se na ni trojí optikou ‒ napřed o ní přemýšlejte pouze jako o součásti práce, poté jako o součásti kariéry a naposledy jako o součásti poslání.

Přemýšlejte nad tím, jak se k aktivitě v těchto různých fázích stavíte. Nemá najednou nudná pracovní schůzka větší váhu a smysl, když ji zasadíte do „většího obrazu“?

Zamyslete se nad tím, co máte rádi na lidech, které obdivujete

Pokud se vám ani tak nepodařilo smysl objevit, nevadí. Můžete ho najít díky lidem. Ti nám mohou pomoci uvědomit si, jaké hodnoty jsou důležité pro nás. Obdivujete nasazení svého kolegy či kolegyně? Co přesně dělají? Mohli byste to dělat také?