Situace, v níž se nyní ocitla jedna z nejsledovanějších technologických firem současnosti, působí jako naprostý chaos. OpenAI vystřídala za poslední tři dny tři šéfy, vedení firmy se pohádalo s investory i mezi sebou a udělalo několik otoček o 180 stupňů.

Většina zaměstnanců tvůrce populárního chatbota ChatGPT mezitím vyhrožuje, že společnost opustí. Pro přehlednost situace, která se neustále mění, přinášíme časovou osu.

Pátek:

OpenAI oznámila, že její spoluzakladatel, CEO a nejviditelnější tvář Sam Altman byl odvolán. Překvapivý tah zdůvodnili zástupci společnosti tím, že Altman „nebyl ve své komunikaci s představenstvem důsledně upřímný“.

O svůj post přišel také další spoluzakladatel a předseda představenstva OpenAI Greg Brockman, na rozdíl od Altmana měl však ve firmě dál působit. 

Podle Brockmana se o tom oba dozvěděli na poslední chvíli, pouhých pár minut předtím, než je o tom „oficiálně“ informovali v konferenčním hovoru. Ten probíhal zhruba ve stejné době, kdy se na korporátním blogu objevila zpráva o změnách ve vedení. 

Altman si podle deníku The Wall Street Journal vysvětloval rozhodnutí představenstva mocenským soubojem v čele firmy. Spory se měly točit hlavně kolem rovnováhy mezi rychlostí zavádění novinek v umělé inteligenci a její bezpečností. 

V roli výkonného ředitele OpenAI měla Altmana s okamžitou platností nahradit CTO firmy Mira Murati. Jí a jejímu týmu záhy vyjádřil podporu šéf Microsoftu Satya Nadella. Microsoft je nejdůležitějším strategickým partnerem OpenAI, do společnosti nalil miliardy dolarů a drží v ní podíl zhruba 49 procent. 

Sobota:

Den po těchto turbulentních událostech přineslo několik amerických médií zprávy o tom, že mezi Samem Altmanem a představenstvem OpenAI probíhá živá diskuse o jeho návratu. V návaznosti na Altmanův páteční vyhazov totiž hrozilo rezignací i několik dalších seniorních zaměstnanců. Na jeho stranu se měli postavit i někteří významní investoři s podíly ve firmě. 

Obávali se, že Altmanův odchod by mohl způsobit odliv talentů z firmy a zkomplikovat chystaný prodej akcií, který by OpenAI ocenil na 86 miliard dolarů.

Další člen představenstva a spoluzakladatel OpenAI Ilja Sutskever nicméně zaměstnancům řekl, že vedení si za odvoláním šéfa společnosti stojí a že Altmanovo chování a komunikace podkopávají schopnost firmy dohlížet na vývoj umělé inteligence.

Přicházely také signály, že alternativou Altmanova návratu do OpenAI je jeho nový startup, který by budoval společně s Brockmanem. Podle serveru The Information měl Altman už v sobotu rozjetá jednání s potenciálními investory do nového projektu.

Neděle:

V neděli se ukázalo, že jednání o Altmanově návratu definitivně ztroskotala. Altman s Brockmanem se demonstrativně objevili v sídle OpenAI s visačkami pro hosty. Bývalý šéf umístil na sociální síť X provokativní fotku s popiskem, že něco takového má na sobě „poprvé a naposled“. 

Podporu mu na síti vyjádřila i Mira Murati, která ho v roli CEO nahradila. Příliš dlouho v pozici nevydržela, ve stejné době se už vedení firmy domlouvalo s bývalým šéfem platformy Twitch Emmettem Shearem, který měl být novým dočasným výkonným ředitelem.

Pondělí:

V pondělí přišlo oficiální potvrzení, že OpenAI má třetího šéfa za tři dny. „Věřím, že OpenAI je jednou z nejdůležitějších společností, které v současnosti existují. Když mě představenstvo požádalo, abych roli převzal, nebral jsem to na lehkou váhu,“ napsal k tomu Shear na síti X. 

Nové angažmá ale už mají i Altman s Brockmanem. Ty nakonec najmul sám Microsoft, aby vedli výzkumný tým v oblasti pokročilé umělé inteligence.

Altman to komentoval slovy „mise pokračuje“. A od té doby rozesílá reakce v podobě srdíčka na příspěvky svých bývalých kolegů, kteří hromadně postují zprávu, že „OpenAI je bez svých lidí ničím“.

Již zmíněný člen vedení Ilja Sutskever mezitím napsal, jak „hluboce lituje“, že se zapojil do aktivit představenstva OpenAI, jejímž cílem bylo vyhození Altmana s Brockmanem. „Udělám vše pro to, abych firmu opět spojil dohromady,“ uvedl.

Zdá se, že za odchozími stojí většina pracovníků firmy. V pondělí odpoledne přinesly server Wired a novinářka Kara Swisher zprávu, že mezi nimi koluje dopis vyzývající vedení k rezignaci. Podepsalo jej více než pět set ze sedmi stovek zaměstnanců.