Vozí do česka hokejovou NHL, míní sem dostat cyklistickou Tour de France a před měsícem spustil vlastní sportovní televizi. Tomáš Petera je podepsán pod projekty, které mnoho stojí, přičemž zdaleka nejsou myšleny jen peníze.

Tomáš Petera prochází krajinou plnou dramatických bitev, jejich vřavou je neustále obklopen. Některé bitvy se ho přímo netýkají, a je tak jejich pouhým svědkem, do některých se aktivně zapojuje, z některých nevyvázne bez šrámů.

Dost bitev zprostředkovává i ostatním: jeho byznysovou doménou je sport, jenž je bitvami prostoupen jako křesťané vírou v kříž. Díky společnosti Perinvest, za níž třiapadesátiletý podnikatel stojí, je v Česku k vidění kupříkladu hokejová NHL nebo špičkový tenis, ta nejvyšší světová úroveň.

Na nižším výkonnostním stupni, který však rozhodně neznamená umenšení epického rozměru bitev, jsou mimo jiné k mání zápasy florbalové a basketbalové ligy či druhé hokejové ligy – v živých přenosech Peterovy televize Sporty TV, která zkraje minulého měsíce spustila vysílání.

„Jen postavení grafiky mě stálo miliony, celkově se úvodní investice vyšplhaly na desítky milionů, roční rozpočet odhaduji na šedesát až sedmdesát milionů,“ vypravuje Petera v právě volném vysílacím studiu, jehož přítmí vyplňuje světlo televizní techniky; když doletí až na vypravěčovu tvář, propůjčí jí lehce magický nádech.

„Sporty TV beru jako téměř filantropický projekt: sportu vděčím za vše, co dělám a co mám, takže mám pocit, že bych mu to měl nějakým způsobem vrátit. Proto vznikla televize a chci, aby fungovala na rozumných základech,“ říká.

„Určitě se nepustím do dvojnásobného rozpočtu, na druhou stranu nyní absolutně nemyslím na návratnost. Mým přáním je, abychom byli maximálně do konce příštího roku provozně na svých,“ dodává.

Petera se odmlčí, neony ve studiu zrovna chytí červený odstín, žádný jiný by nemohl lépe podkreslit následující slova: „Vybudovat tuhle televizi pro mě bylo peklo.“

Forbes Digital Premium