Už brzy bychom nemuseli být závislí jen na vakcíně od Pfizeru, kterou se už očkuje po celém starém kontinentu, ale které zatím ani zdaleka není dostatek.

Evropská agentura pro léčivé přípravky doporučila vakcínu firmy Moderna jako druhou očkovací látku proti covidu-19 pro podmínečnou registraci na trhu Evropské unie.

Aby mohly unijní země začít po vakcíně firem Pfizer a BioNTech používat i látku americké společnosti, musí však její distribuci ještě schválit Evropská komise. V případě první vakcíny to unijní exekutiva stihla během několika hodin po rozhodnutí EMA.

„Tato vakcína nám dává další nástroj k překonání současné krize,“ komentovala podmínečné doporučení druhé očkovací látky šéfka agentury Emer Cookeová. EMA bude podle ní nadále monitorovat údaje o bezpečnosti a efektivitě vakcíny, které jí musí výrobce poskytovat. Agentura doporučila aplikaci vakcíny pro pacienty starší 18 let.

Evropská komise v posledních dnech čelí kritice politiků z některých zemí, podle nichž nezajistila dostatek látek pro co nejrychlejší distribuci. Komise to odmítla s odůvodněním, že problém je v současnosti hlavně v nedostatečných výrobních kapacitách. Brusel v loni podepsané smlouvě zajistil pro unijní země celkem 160 milionů dávek dnes schválené vakcíny.

Látka společnosti Moderna má proti přípravku firem Pfizer a BioNTech výhodu v tom, že nemusí být skladována při extrémně nízkých teplotách, a bude proto jednodušší ji distribuovat až k samotným pacientům.

I tato vakcína by se ovšem pro maximální ochranu podávala ve dvou dávkách, přičemž druhé očkování se má provádět čtyři týdny po prvním. Stejně jako u první vakcíny již používané v Evropské unii je podle výrobce účinnost očkovací látky okolo 95 procent.