Mladí absolventi VUT, Marco Aulisa a Ondřej Venclík se rozhodli ukázat lidem, že plastový „odpad“ může sloužit dál. A může mu to i slušet. Jejich lisované desky ze stoprocentního recyklátu dnes zdobí interiéry více než 120 kaváren, firem, restaurací, barů a nově i sídlo slovenského Forbesu.

„Plastici“ spolupracují s firmami jako Adidas, mmcité a Ambiente. A teď s udržitelnějšími a ekologičtějšímu alternativami vystupují do stavebnictví.

„Naše desky z recyklovaného a recyklovatelného plastu z Brna je možné znovu nahřát a tvarovat. Slouží proto jako ideální univerzální produkt, použitelný v různých formách i tvarech. Klíčové je, že desky jsou vždy z jedné plastové skupiny bez příměsí, aby se daly opět recyklovat a neskončily v přírodě, ve spalovně nebo na skládce,“ pochvaluje si Venclík.

Plastové desky z produkce Plastic guys obsahují nadrcená víčka od PET lahví nebo kelímky od jogurtů z recyklačních center a také od lokálních firem, které produkují vlastní odpadní materiál. „Nepoužíváme žádná lepidla, barviva a podobně,“ chlubí se výrobci.

I proto se jejich produkty dají recyklovat opakovaně a použít minimálně třináctkrát. „Kam až se dá v opakovaném zpracování plastového odpadu zajít, ukáže budoucnost,“ dodává druhý ze zakladatelů Marco Aulisa.

Plastic guys reprezentují generaci, která s odpady a přírodou hodlá nakládat šetrně, ekologicky, udržitelně. A taky ekonomicky.

Neexportovat. Lepší je vyrábět lokálně

V roce 2024 se rozroste nejen pětičlenný tým brněnských Plastic guys, ale především jejich výrobní kapacita. „Budeme mít největší výrobní formát na světě,“ chlubí se mladí zakladatelé. A plánují zahraniční expanzi.

„Chceme dobýt Evropu i jiné kontinenty, ale odmítáme desky rozvážet kamionovou nebo lodní dopravou. Smysl nám dává otevření poboček s lokální výrobou,“ vypráví s nadšením a odkazem na Green Deal 2030. „Do té doby budeme muset všichni změnit své návyky a toto je jeden ze způsobů. Když už plast udělal od svého vzniku tak velkou pouť, bylo by absurdní, kdyby vše mělo skončit jedním napitím z petky.“

Plastové desky z Brna zaujaly i na letošním Designbloku. Řada zájemců o spolupráci i nových klientů kvitovala estetický vzhled i vlastnosti, splňující použití v interiérech, ale i exteriérech. Většina návštěvníků, kteří si desky mohli osahat, prý často považovala výrobky za umělý kámen. Příběh a původ desek proto sbíral sympatie i objednávky. „Lidé byli nadšení, když se dozvěděli, že se jedná o kelímky od jogurtu nebo plastové příbory a brčka.“

Levnější než nábytek z masivu

Podle mladých tvůrců většina architektů po celé střední Evropě materiál GOD panels z Brna zná nebo ho začínají používat. Boduje vizuální atraktivitou, skvělými mechanickými vlastnostmi – dá se krásně ohýbat i podsvítit – a taky cenou. „Všichni očekávají, že to bude velmi nákladné, ale jsme rádi, že se můžeme pyšnit nižšími cenami než většina deskových materiálů na trhu.“

Zpracujme společně 100 000 kilo plastu










Za každé čtyři koruny zpracujeme jeden kilogram plastu, slibují Plastic guys v nedávno spuštěné kampani na portálu Hithit.

Veřejnost si může zakoupit různé funkční produkty a zachránit tím kus přírody. „Plast neskončí na skládce ani ve spalovně, dokonce bude mít i pozitivní uhlíkovou stopu,“ hlásí Plastici.