Češi pivo milují, to je jasná věc. A také milují mobilní aplikace, což jde dobře dohromady. Co by ve vašem telefonu nemělo chybět, ať už vyrážíte do hospody doma či za hranicemi? 

České pivovary

Pivovary v Česku přibývají v posledních letech takovou rychlostí, že to nejspíš nebude dlouho trvat a pivo se bude vařit v každé vesnici. Pokud se v nich chcete zorientovat, potřebujete speciální mapu – a tohle je jedna z nejlepších. Vidíte na ní pivovary v okolí, po rozkliknutí se zobrazí podrobné informace o místních produktech a také hodnocení ostatních uživatelů. Kromě toho v mapě najdete i nadcházející události, které s místními pivy souvisejí. 

Pivní deníček

Také zde je základem mapa, ale tentokrát na ní nenajdete pivovary, ale hospody. Logicky se tudíž hodí hlavně do většího města, kde na nějaký podnik narazíte na každém rohu a potřebujete vědět, jaký stojí za návštěvu a jakému se raději vyhnout. Když na hospodu kliknete, dozvíte se základní informace – co se tam točí a za kolik, kdy má podnik otevřeno a jak ho hodnotí ostatní.

Zároveň ovšem, jak název napovídá, slouží aplikace jako pivařův osobní deník – můžete si do ní zapisovat, jaké pivo kde pijete, kolik stojí, jak vám chutná a podobně. Časem z toho vznikají tzv. pivočáry, tedy celkem hezky zpracované grafy vaší tekuté i finanční spotřeby. 

Pivní listy

Obsáhlá a podrobná encyklopedie českých piv. V databázi jich je na čtyři sta (zhruba ze stovky pivovarů) a u každého z nich si můžete vyhledat všechny důležité údaje – místo původu, stupňovitost, obsah alkoholu, hořkost i barvu.

Kromě toho se dozvíte, z jakého chmele se dané pivo vyrábí a jaký slad se při jeho produkci používá. A nechybí ani jméno sládka, který je pod pivem podepsaný. Jinými slovy, při příští návštěvě některé z hospod, kde čepují méně známá piva z minipivovarů, můžete být za hvězdu. 

Pub Buddy

Větší parta kamarádů jde na pivo. Každý si dává něco jiného a každý pije svým tempem, a když po několika hodinách dojde na placení, nastane občas horká chvilka, protože si samozřejmě dávno nikdo nepamatuje, co vlastně měl a kolik má tudíž vytáhnout z peněženky. Řešení? Samozřejmě mobilní aplikace.

Pub Buddy umožňuje průběžné zapisování vypitých piv (a samozřejmě nejen jich) a následné snadné rozpočítání mezi všechny účastníky akce. Pokud jste pečliví, máte celou dobu pod kontrolou vlastní útratu (vhodné pro chudé studenty). A ještě jedna výhoda: písmena i čísla jsou příjemně velká a aplikace se ovládá rozmáchlými tahy po displeji, což v pokročilou hodinu oceníme. 

Untappd

A jdeme za hranice. Untappd je vlastně obdoba Pivního deníčku, jenže funguje ve většině civilizovaného světa. Hospody v mapě lze filtrovat podle konkrétních značek piv, ale také podle pivních druhů, což se hodí, pokud například při výletě do cizích krajin hodláte ochutnávat místní speciály a nemáte chuť na Heineken nebo Carlsberg. Nemusíte nic zapisovat, stačí, když vyfotografujete etiketu na lahvi nebo logo piva na pípě.

Aplikace si navíc časem zapamatuje, co vám chutná, a začne nabízet příbuzné typy. A zároveň slouží jako vtipná sociální síť s odměnami za vypitá množství, případně s nejrůznějšími soutěžemi mezi kamarády. Dokonce se vzájemně můžete hledat na mapě, podobně jako třeba ve Foursquare. 

AlcoDroid

Dali jste si pivo k obědu a během odpoledne vás čeká cesta autem? Nebo jste to večer trochu přepískli a po ránu si nejste jistí, zda je bezpečné sednout za volant? V takovém případě samozřejmě nejlépe poslouží regulérní alkotester, ale pokud ho nemáte k dispozici, lze využít i mobilní aplikaci.

Do ní zadáte své tělesné údaje (pohlaví, věk, výšku a váhu) a informace o vypitých sklenkách a čase pití (snažte se být co nejpoctivější, zapírání se v tomto případě nevyplácí). A pak už systém jen spočítá aktuální obsah alkoholu v krvi. 

BrewMaster

A nakonec jedna legrácka – hra ve stylu tradičního Tycoona, ovšem v tomto případě šéfujete malému rodinnému pivovaru. Kromě toho, že při ní zaručeně dostanete chuť na pivo, se ovšem dozvíte překvapivě hodně o jeho přípravě, takže je klidně možné, že po nějaké době skutečně vyzkoušíte vyrobit první vlastní várku…