Je to jen půl roku, co se Karin Fuentesová objevila na titulce magazínu Forbes Woman jako „Digi účetní“. Její téma? Vaše faktury. Její mise? Konec papírování.

Rodačka z Mohelnice má za sebou dechberoucí příběh: už v osmi letech programovala, v šestnácti odešla z domu, v osmnácti pracovala jako asistentka v auditu, ve třiadvaceti již byla hlavní účetní velké nadnárodní firmy.

Dnes je Karin Fuentesová zakladatelkou, většinovou majitelkou a CEO fintechového startupu Digitoo a čerstvé události posledních dnů naznačují, že pozoruhodné pokračování příběhu má zřejmě i před sebou. Jeho součástí je ambiciózní globální expanze.

Startup Digitoo zaměřující se na digitalizaci účetnictví s pomocí umělé inteligence totiž velmi rychle roste a nabírá další investici. V rámci současného investičního kola získala společnost 2,3 milionu eur, vedoucím investorem je český Reflex Capital Ondřeje Fryce.

Digitoo využije finance mimo jiné právě na zahraniční expanzi. „S růstem firmy se postupně rozkročujeme na dvě nohy. Kromě malých a středně velkých podniků se již zaměřujeme i na velké firmy, mezi kterými máme první klienty a partnery,“ přibližuje Fuentesová.

„Jako další trh jsme si vybrali a zanalyzovali ten ve Velké Británii, kde jsme zároveň získali první pilotní zákazníky. Chceme být globální a digitalizovat účetnictví s naší AI i mimo Českou republiku,“ přibližuje zakladatelka startupu.

Aktuálně firma zpracuje více než milion faktur a může se pochlubit také vybráním do programu nadnárodní společnosti SAP, kam se ze stovek tuzemských startupů dostaly pouze dva.

„Integrujeme Digitoo právě na SAP. Zároveň se začínáme bavit s dalšími globálními hráči v účetnictví,“ pokračuje Fuentesová. Digitoo také před časem představilo AI Digitální účetní, nahrazující chybějící účetní ve firmách. Ta se nově učí sama přímo od klienta.

„Mezi dalšími plánovanými inovacemi je integrace do mobilního bankovnictví Raiffeisenbank, se kterou jsme letos vstoupili do oficiálního partnerství a společně si dali za cíl přivést účetnictví jejích klientů do 21. století. Nově stačí vyfotit fakturu, náš systém ji přečte a vygeneruje QR kód pro úhradu,“ vyzdvihuje Fuentesová.

Fakt, že Digitoo nyní kapitálově posílil nový investor, zahraniční ambice potvrzuje. „Potkali jsme se v září, dohodli se do měsíce a due diligence i přípravu smluv jsme stihli do konce listopadu,“ pochvaluje si Fuentesová.

„Reflex Capital nám pomohl interně uklidit, ale také zároveň zavést zaměstnanecký akciový plán,“ těší mladou podnikatelku s tím, že standardně se investiční kolo řeší zhruba půl roku, ale díky agilnímu přístupu na obou stranách se ho tentokrát podařilo uzavřít za tři měsíce.

Forbes Woman jaro 2023
Vydání Forbesu Forbes Woman jaro 2023

„Digitalizace a automatizace účetnictví není ničím novým. V Digitoo je to však nejen funkční, ale i uživatelsky výjimečně přívětivá zkušenost. Firma má krásnou trakci a mezinárodní ambice. To všechno, ale zejména výjimečně schopná zakladatelka Karin, nás přesvědčilo k investici,“ konstatuje zakladatel a řídící partner Reflex Capital Ondřej Fryc.

Vzájemná chemie tu zjevně funguje, což potvrzuje i Fuentesová. „Původně jsme měli v úmyslu uzavřít dohodu s jiným investorem, ale jednání se protahovala a nedokázali jsme se dohodnout na podmínkách. Využívali situaci na trhu a měli pocit, že vzhledem k časovému tlaku budu muset jejich nabídku přijmout,“ popisuje.

„V tomto případě je ale důležité stát si za svým a nehrát podle pravidel druhých. Neberte si do firmy investory, kteří nemají integritu. Později vás to dožene. Takové to heslo, že je to jenom byznys, za mě neplatí. Dáte tomu velkou část života a budete muset s těmi lidmi jednat. Mezi startupy se říká, že investice je takové manželství – dokud vás exit nerozdělí,“ zdůrazňuje.

Dohodu s Reflex Capital si naopak velmi chválí. „Pro mě jako foundera je obrovská úleva, když je investorem někdo, kdo má zkušenosti s budováním firmy. Chápe, proč se rozhodujeme, jak se rozhodujeme, a dokáže vnímat příležitosti nejen na základě excelových tabulek.“

Přínos se prý projevil už ve chvíli, kdy si plácli. „Tým Reflexu je neskutečně exekutivní, hned nám mrkli na legal, dali nám praktické tipy a pomohli zavést ideální ESOP plán, protože jich dělali už spousty. A to jsme ještě neměli podepsanou investiční smlouvu,“ ohlíží se Fuentesová.

„Digitoo vstupuje na první zahraniční trhy a je skvělé mít možnost se radit s někým, kdo už tuhle zkušenost má za sebou. Reflex je investor, mentor a především parťák,“ uzavírá.

Celý příběh mohelnické rodačky jsme přinesli v jarním vydání Forbes Woman.