Nemovitosti, akcie a oborové multiply na vrcholu. I díky tomu všemu má letošní žebříček 100 nejbohatších lidí v Česku devět nováčků – respektive deset, ale manželé Kijonkovi sdílejí jednu pozici. A tahle šťastná devítka je v řadě věcí mimořádná.

Ještě nikdy se nově příchozí členové českého elitního miliardářského klubu neumístili tak vysoko jako letos. Platí to zvláště pro zakladatele českého jednorožce Rohlík.cz Tomáše Čupra, zakladatele logistické společnosti ShipMonk Jana Bednáře, ale i pro spolumajitele investiční skupiny Accolade Zdeňka Šoustala.

Nejbohatší Češi 2021

Zároveň se mezi nováčky objevilo historicky nejvíc jmen z oblastí, kterým pracovně říkáme „new money“ – většinu z nich tvoří technologičtí podnikatelé, kteří své jmění získali převážně v posledních patnácti letech. Nestojí za nimi tedy ani privatizace, ani primárně výroba.

Kdo všechno se tedy letos v našem žebříčku objevil poprvé?

Tomáš Čupr (26. místo, 10,9 mld. Kč)

Když Tomáš Čupr před lety říkal, že jeho online supermarket bude jednou miliardová firma, mnozí se smáli. On však od roku 2014 skutečně z Rohlíku vydupal prvního novodobého jednorožce, s nímž chce dobýt Evropu.

Po expanzi do Maďarska, Rakouska a Německa přichází na řadu Španělsko, kde se rodák z Poličky s téměř 300milionovou investicí v dolarech v zádech rozhodně nehodlá zastavit. V horizontu let by navíc Rohlík rád dostal na burzu.

Jan Bednář (32. místo, 10 mld. Kč)

Příběh hodný Hollywoodu. Tak by se dala popsat životní a podnikatelská cesta Jana Bednáře. V sedmnácti letech odjel studovat na Floridu, odkud začal kamarádům posílat do Česka balíčky s věcmi, které u nás byly těžko k sehnání.

Z jeho původního malého projektu BedaBox se zrodil ShipMonk zajišťující logistiku (konkrétně fulfillment) pro tisíce amerických e-shopů. Loni a letos vstoupili do ShipMonku poprvé velcí investoři, kteří od Bednáře za stovky milionů dolarů koupili minoritní podíl. A poslali ho tak do žebříčku nejbohatších Čechů.

Pracovitý třicátník si nicméně ve firmě stále signifikantní podíl ponechává a nadále zůstává v roli CEO.

Zdeněk Šoustal (36. místo, 8,7 mld. Kč)

Podnikatel původem z Hané, který sice není moc vidět, ale v byznysu už toho má za sebou hodně. Od porevolučního obchodování s potravinovými konzervami se vypracoval až k miliardovému jmění.

Postupně vybudoval holding Reticulum, který zastřešuje jeho investice do zemědělství a nemovitostí – patří mu miliardová firma MJM Agro i holešovické Lighthouse Towers.

Jako bokovku letos Šoustal rozjel investice do startupů v rámci venture kapitálového studia V-Sharp Alpha. Zlaté vejce v jeho portfoliu je ale poloviční podíl v Accolade Holdingu, který před jedenácti lety založil v tandemu s Milanem Kratinou.

Accolade staví průmyslové haly – třeba tu za víc než pět miliard pro Amazon u Kojetína –, které pak prodává do svého stejnojmenného fondu. Ten má 1693 investorů a čistou hodnotu aktiv 401,8 milionu eur. Šoustal s Kratinou vydělávají na správě fondu a developmentu hal stamiliony korun ročně.

Milan Kratina (47. místo, 7,1 mld. Kč)

Jeden z benjamínků žebříčku vybudoval v tandemu se Zdeňkem Šoustalem holding Accolade, který se úspěšně svezl na obrovském boomu průmyslových nemovitostí.

V projektech, na kterých teď Accolade pracuje, je expanze distribučního centra Tchibo v Chebu, nová továrna Learu v Ostrově u Stříbra nebo skladovací hala Doosanu Bobcat ve Zdicích. Accolade se navíc rozpíná z Česka po Evropě: průmyslové parky má i v Polsku a Německu, další staví v Nizozemsku a ve Španělsku.

Josef Průša (74.–76. místo, 4,3 mld. Kč)

Josef Průša začal podnikat před devíti lety ve sklepě na pražském Smíchově. Dnes jeho společnost Prusa Research patří mezi tři největší výrobce 3D tiskáren na světě a své produkty dodává firmám a institucím jako SpaceX Elona Muska, NASA nebo třeba prestižní univerzitě MIT.

Loni firma dosáhla rekordních tržeb 2,2 miliardy korun a zisku EBITDA 507 milionů korun. Vyrobila přes 100 tisíc tiskáren a více než 500 tun náplní do nich. Raketový růst letos vynesl Josefovi Průšovi titul EY Podnikatel roku. K úspěchu svou firmu dovedl bez investorů, naopak sám v poslední době investuje do nadějných startupů.

Ondřej Průša (74.–76.místo, 4,3 mild. Kč)

Ondřej Průša je druhým mužem společnosti Prusa Research, která patří mezi tři největší výrobce 3D tiskáren na světě. S jejím zakladatelem Josefem Průšou přitom není nijak příbuzný, jde o pouhou shodu jmen. Ve firmě ale mají oba shodný podíl – 42,5 procenta – a stejně jako Josef se i Ondřej letos objevil poprvé v žebříčku nejbohatších Čechů.

Dvojici mladých podnikatelů k tomu pomohl raketový růst firmy, která loni dosáhla rekordních tržeb 2,2 miliardy korun a zisku EBITDA 507 milionů korun. Vedle Prusa Research vlastní Ondřej Průša ještě firmu Naked Dog, vydávající herní magazín Level, jehož býval Průša legendárním šéfredaktorem.

Simona a Jaromír Kijonkovi (90.–92. místo, 3 mld. Kč)

Zakladatelka logisticko-technologického holdingu Packeta, pod který patří česká Zásilkovna, tvoří podnikatelský tandem se svým manželem Jaromírem. Ten spoluvlastní jeden z největších evropských e-shopů s kontaktními čočkami a brýlemi Alensa.

Manželé řídí každý svoji firmu, ovšem podíly ve svých podnikatelských aktivitách, k nimž patří třeba i platforma Robeeto propojující odborníky z nejrůznějších oblastí s jejich klienty, v posledních letech postupně začlenili do rodinného holdingu JSK Investments. 

Marcel Soural (97. místo, 2,6 mld. Kč)

Řadí se k developerům, pro něž byl pandemický rok úspěšný. V době neustále rostoucích cen bydlení začal majitel skupiny Trigema Soural stavět projekt Fragment u pražské Invalidovny, pro který navrhl sochy umělec David Černý.

V pohybu je také budování nové čtvrti na místě smíchovského lihovaru za celkem čtyři miliardy. S Černým spolupracoval už na soše Trifota nebo na robotické vinárně Cyberdog. Trigema navíc není jen developerem. Soural ji stále více tlačí do pozice investiční skupiny, které se daří.

Hubert Palán (98.–100. místo, 2,5 mld. Kč)

Třiačtyřicetiletý Hubert Palán je spoluzakladatelem a CEO startupu Productboard. Firma vyvíjí software usnadňující život produktovým manažerům a v zádech má všechny hvězdné venture kapitálové fondy světa.

Pro letošek jsme jeho majetek ohodnotili na 2,5 miliardy korun a tím pádem stovku nejbohatších Čechů uzavírá (spolu s Janem Světlíkem a Jiřím Trávníčkem na stejné příčce).