Pláže, celoroční teplo, michelinské restaurace nebo třeba pouštní safari – tím vším láká Dubaj, město zasazené uprostřed pouště. „A taky možností výhodně investovat do bytu na světově nejzajímavějším trhu s nemovitostmi,“ připomíná Jana Zapletalová z realitní kanceláře Haus & haus.

Koupit byt v Dubaji se může zdát jako něco vzdáleného a nedostupného. Ledaže by nebylo. „V devět ráno jsem si přečetla zprávu na Facebooku, na jedenáctou jsme si se zájemcem domluvili hovor přes Zoom a v sedmnáct jsme byt prodávali,“ popisuje Zapletalová, jak snadno a rychle můžete koupit nemovitost na jiném kontinentu.

Dubaj je horká, nablýskaná a technologicky vyspělá. Jen těžko budete hledat na světě místo, při jehož popisu tolikrát použijete slova začínající předponou „nej“. Nejvyšší budova světa Burdž Chalífa, největší květinová instalace v botanické zahradě Dubai Miracle Garden nebo třeba největší prsten, který je ve výloze Zlatého trhu. V obchodním domě Mall of Emirates zase najdete největší zastřešenou sjezdovku.

Exotika? Přepych? Nepochybně. Dubaj je rozhodně městem, které nezná limity. Pořídit si tam nemovitost vás přitom může vyjít levněji než v Praze a je slušná šance, že z toho bude velmi dobrá investice.

Nalákat cizince

Dubaj se pokouší udělat město i tamní realitní trh pro cizince co nejatraktivnější nabídkou luxusních nemovitostí a špičkových služeb na každém rohu. „Vláda se snaží co nejvíce stimulovat realitní trh. Je tu vládní developer Emaar a šejk Mohamed vlastní například developera Meraas,“ konstatuje Jana Zapletalová z realitní kanceláře Haus & haus. „Emirát má také vizionářské strategie, jako je plán Dubaj 2040, který se již realizuje a počítá s budoucností plnou udržitelných zdrojů energie i důrazem na zdraví a příjemný život obyvatel.“

A tvrdí, že právě teď je na investici do tamní nemovitosti ideální čas. „Cenově to vychází lépe než u nás. Apartmán s jednou ložnicí o šedesáti metrech čtverečních můžete mít od šesti milionů korun, to je levnější než v Praze. Ale standardem v Dubaji je příslušenství typu bazén, posilovna, kurt na padel tenis a podobně, to vše je součástí rezidence. Návratnost jen z nájmu je osm až deset procent ročně,“ dodává.

Dobře podle ní Dubaj vychází i ze srovnání s jinými trhy než českým: „Za milion dolarů máte v Monaku šestnáct metrů čtverečních, v Londýně třicet metrů čtverečních a v Dubaji 140 metrů čtverečních.“

Město v tuhle chvíli obývá 3,6 milionu lidí. A láká další. Plán je dostat se do roku 2040 na šest milionů. Aktuálně je v Dubaji 140 tisíc vil a 620 tisíc apartmánů. „Místní realitní trh je zkrátka v rozpuku, prostě ‚hot‘, a v nejbližší době to bude pokračovat, protože poptávka převyšuje nabídku,“ myslí si Zapletalová.

Specialitou Dubaje jsou takzvané nemovitosti off plan. „Jsou to projekty s platebním plánem. Stavějí se v průměru tři roky a v průběhu těch let výstavby byt splácíte. Ještě nemáte ani celý byt splacený a postavený a už se vám zhodnocuje,“ dodává makléřka.

Důležité podle ní je vybrat si ověřeného developera s dobrou historií a ochranným účtem. „Peníze nejdou developerovi, ale na účet v bance přímo na jméno projektu. Dubajský trh je regulovaný vládní agenturou, která dohlíží, jestli všechno běží podle plánu, a developeři většinou posílají klientům updaty včetně fotodokumentace,“ popisuje Zapletalová.

Mluví přitom nejen ze zkušenosti zprostředkovatelky, ale i investorky a majitelky: „Sama jsem si koupila investiční byt pro sebe. Je v distriktu Burdž Chalífa, což je velmi oblíbená lokalita, a bude postavený už za rok. Splatila jsem zatím třicet procent, kdybych chtěla, mohla bych ho teď prodat za vyšší cenu za metr čtvereční s možnou 66procentní návratností kapitálu.“

Podle Zapletalové to je běžný postup pro řadu investorů. „Nemusíte čekat, až se projekt postaví. Spousta klientů si koupila off plan projekt a o dva roky později ho prodala ještě během výstavby. Z výnosu si pak koupili třeba ještě něco jiného,“ přibližuje.

Prodej přes Zoom

Jak se k takové příležitosti dostat, pokud zrovna nejste expert? „Ideální je najít si člověka, který tu žije, v oboru se pohybuje několik let – a hlavně má tým lidí. Protože nikdy nemůžu být odborník na všechno. Máme celkem 250 makléřů, každý je specialista na něco jiného. Já se specializuji na off plan projekty, ale když klient hledá něco jiného, můžu ho odkázat na kolegu,“ líčí Jana Zapletalová.

Prodejem přitom podle ní vztah s klientem teprve začíná. Pak už záleží, za jakým účelem nemovitost kupoval. „Vždycky ale zprostředkováváme veškerý servis – předání, finanční operace, kolaudaci, víza, zřízení bankovního účtu. Zkrátka se postaráme o klienta od A do Z, aby nemusel nic řešit sám.“

Pokud chce nemovitost přeprodat a uvolnit vlastní kapitál, i v tom mu může pomoct realitní kancelář. Kdyby si ji chtěl ponechat a pronajímat, nabízí mu Haus & haus kompletní správu nemovitosti na krátkodobé i dlouhodobé pronájmy. „Aby mu pak ve tři ráno nevolali do Česka, že nefunguje klimatizace a je potřeba to opravit,“ připomíná Zapletalová.

Kancelář provozuje i vlastní službu na krátkodobý pronájem. „Funguje jako Airbnb, kde vidíte, kdy je vaše nemovitost zamluvená, kdy si ji můžete jako majitel blokovat sám. My pak děláme celkovou správu nemovitosti za dvacetiprocentní poplatek, úklid, check‑in, check‑out. Klient má o všem podrobný přehled a každý měsíc dostává vyúčtování,“ popisuje fungování služby.

Celé to přitom může začít jednoduše, klidně z pohodlí vašeho obýváku. Stačí si vzít mobil nebo notebook a zavolat. „Dejte si se mnou Zoom call a všechno, co vás zajímá, probereme,“ usmívá se Zapletalová. „Takhle jsem prodala devadesát procent nemovitostí. Klientům odpovím na všechno, často je zajímá třeba život v Dubaji,“ dodává.

Čisté a bezpečné

Důvody, proč čeští a slovenští klienti Haus & haus kupují nemovitosti v Dubaji, jsou různé. „Někdo chce prostě investovat a pozorovat zhodnocování investice jinde než v Evropě, někdo chce druhý domov, někdo tu podniká, někdo to má jako dovolenkový apartmán, kam přijede dvakrát do roka a mezitím to krátkodobě pronajímá,“ vypočítává Zapletalová.

Čechy, kteří uvažují o stěhování nebo častějším pobytu v zahraničí, k takovému kroku povzbuzuje. Sama v Dubaji žije a pracuje od roku 2020. „Předtím jsem bydlela na jihu Francie. Tři roky jsem žila v Monaku, kde jsem se dostala k luxusním realitám a pracovala pro developera. Protože byla v covidu Evropa zastavená, napadlo mě jít využít své zkušenosti z realit do Dubaje a úplně jsem si to tu zamilovala,“ líčí.

Do Česka se Zapletalová vrací jen dvakrát do roka, aby se potkala s rodinou a potenciálními investory. Dubaj podle ní dělá všechno pro to, aby byla co nejatraktivnější pro expaty a žilo se tu co nejlépe. „Všechno je tu krásně čisté. Jako žena tu navíc v podstatě nijak necítím vliv náboženství. Muži a ženy tu mají stejné životní i pracovní příležitosti, na pláž se chodí v bikinách, dokonce i alkohol je od letoška dostupný v běžných obchodech,“ popisuje.

Jedna statistika za všechny: V roce 2005 bylo v Dubaji sedmnáct mezinárodních škol, dnes je to 220. „A na co jsem si zvykla velmi rychle, kdykoli si na něco vzpomenete, třeba v noci, vždy vám to poslíček doveze až před dveře,“ pochvaluje si realitní konzultantka.

A když má říct, co se jí na metropoli nejvíce líbí, padají spojení jako kvalita a úroveň života „Oceňuju pocit bezpečí. Takovou úroveň bezpečnosti jsem nezažila nikde jinde na světě. Navíc i energie lidí je úplně jiná, což je dané tím, jak je Dubaj mezinárodní, potkávají se tu dvě stovky národností a všichni jsou tu veselí a energičtí,“ vysvětluje Jana Zapletalová. I proto tam ochotně nalezla nový domov.