Investovat můžete do lecčeho. Ale jen z mála investic si můžete vystřelit. Skupina Colt CZ Group nyní nabízí limitované edice legendárních pistolí, které fajnšmekrům se zbrojním průkazem v kapse poslouží nejen jako uchovatel hodnoty, ale také jako plně funkční střelné zbraně, s nimiž by byl hřích nezajít alespoň jednou na střelnici.

První edici představuje stovka ručně rytých pistolí CZ 75 z dílny České zbrojovky (dceřinné společnosti Colt CZ Group), nesoucí titul Řád bílého lva. Když se na zbraň podíváte čistě jako milovníci ruční práce, zaujme zdobení v podobě lipových listů a dvouocasého lva, zatímco vašim investorským očím neuniknou pozlacené prvky: šrouby rukojeti, dno zásobníku a především štít s korunovaným státním lvem ze čtrnáctikarátového zlata na pravé straně rámu.

Nadšenci do tuzemských pistolí přitom neopomenou dodat, že jde také o jednu z posledních příležitostí koupit nerezovou CZ 75 – jinak se tato zbraň vyrábí už jen v provedení u uhlíkové oceli s napalovaným ochranným lakem. Přehlédnout nelze ani leštění do takzvaného „mirror finish“, vysokého lesku, který v českém provedení trůní na světové špičce.

Kromě starého dobrého řemesla má přitom edice v rukávu i investiční rovinu digitálního věku. Jedná se o vůbec první ruční palnou zbraň na světě, která je ověřena na platformě blockchainové technologie. Její majitel získá ve formě NFT digitální doklad o jejím vlastnictví a garanci autenticity.

Následuje druhá edice, která názvem Pocta legendám i svou skladbou odkazuje na loňské spojení České zbrojovky a amerického Coltu. V jednom kufříku dostanete dvojici ikonických palných zbraní, jimiž je zmíněná česká CZ 75 a americký Colt 1911 – dle znalců dvě historicky nejkopírovanější pistole na světě.

Stejně jako u edice Řád bílého lva pochází rytí na těchto dvou pistolích od globálně uznávaného českého rytce Reného Ondry a také první exemplář Pocty legendám se bude dražit zvlášť. Rytí na zbraních má u Coltu tradici, sahající do devatenáctého století – vlastnictví rytého revolveru patřilo k dobovému bontonu a rolovanou rytinu měly už první revolvery modelu 1860.

Investiční hodnotu současných rytin na limitovaných edicích pistolí od Zbrojovky a Coltu přitom zvyšuje skutečnost, že každá rytina je originál: totožná v motivech, ale odlišná v detailech. Když se pak člověk nad těmito pistolemi baví s profíky v podnikové prodejně České zbrojovky, kde jsou edice Řád bílého lva i Pocta legendám prozatím k vidění, přijde řeč na to, jaké místo vlastně v životě investora může taková zbraň zaujmout.

Hodnota podobných pistolí může za tři roky nabýt klidně i trojnásobku – příkladem budiž edice CZ 75 Republika, kterou Česká zbrojovka vytvořila u příležitosti oslavy stého výročí založení Československa. Její prodejní cena činila před čtyřmi lety 200 tisíc korun, ovšem letos vynesla aukce jednoho ze sta kusů 980 tisíc.

Pak je tu ovšem i společenský a rodinný rozměr. Ve šlechtických společenských kruzích, stejně jako v prostředí nejvyššího rodinného byznysu, bývá dobrým zvykem vyrazit na lov nebo na střelnici a navzájem si přitom půjčit některé z vybranějších zbraní soukromých sbírek.

Například loveckou pušku, opatřenou bohatou rytinou, ocení nejen znalci palných zbraní, ale také milovníci umění a řemesla jako takového, kteří by stejně uznale popatřili na obraz v ceněné sbírce, speciálně upravený chopper z garáže Harley-Davidson nebo na zdobený mechanismus hodinek, děděných z rodiče na děti.

Stejně jako hodinky a dýmky se přitom leckde dědí i střelné zbraně – proto se i rytinám občas dodávají ryté monogramy nebo heraldické znaky. Zbraně investiční úrovně při správné péči nijak nedegradují, opotřebení při sváteční střelbě nemusí znamenat s trochou střídmosti (řekněme do padesáti vystřelených ran) tak velký zásah do investiční hodnoty a jediné zásadní riziko představují v podstatě jen celospolečenské katastrofy, jako je znárodnění.