Jsou to dva roky, kdy šéf mladoboleslavské automobilky Klaus Zellmer prohlásil, že Epiq bude auto přístupné všem, kteří chtějí přejít na elektrický pohon. Teď tady takové auto je. Škoda Auto dnes ve Švýcarsku kompletně odhalila svůj nejlevnější elektromobil.
„Představuje náš nejdostupnější krok do světa elektromobility,“ říká Zellmer o městském crossoveru, jehož cena by se v základní verzi měla pohybovat kolem 650 tisíc korun.
Pro Škodu Auto je Epiq dalším bojovníkem v jejím elektromobilním tažení, v rámci kterého válcuje Evropu. Její prodejní čísla překvapila už minulý rok a nepřestávají růst ani letos, kdy se mladoboleslavská značka během prvního čtvrtletí s 222 500 prodanými vozy, což je meziročně víc o 17,1 procenta, stala druhým nejprodávanějším automobilovým brandem Evropy.
Foto Škoda
Velkou zásluhu na tom měly právě modely Elroq a Enyaq, které mezi elektromobily obsadily druhou a pátou příčku.
Škoda Epiq bude ze všech škodováckých elektromobilů nejmenší. A menší auto do zásuvky už nechystá nebo o tom oficiálně alespoň nemluví. Epiq je zároveň prvním modelem, který naplno přejímá designový jazyk, jemuž ve Škodovce říkají Modern Solid. Stojí za ním tým šéfdesignéra Olivera Stefaniho, podle kterého jde především o sázku na robustnost, funkčnost a autentičnost.
Jednou z nejviditelnějších nových částí je tvar světel, která nově dostala tvar písmene T. V podobném duchu se ponese i design sedmimístného elektromobilu Škoda Peaq, který se představí před letními prázdninami.
Ve Španělsku vyráběný Epiq je prvním škodováckým elektromobilem postaveným na platformě MEB+ pro pohon předních kol. Tu koncern používá ještě i pro tři sourozence stejné velikosti, jimiž jsou Cupra Raval, Volkswagen ID. Polo a Volkswagen ID. Cross. Epiq proto dostane i stejné baterie.
Foto Škoda
Foto Škoda
Foto Škoda
Foto Škoda
Ta základní využívající kombinaci lithia, železa a fosfátu má využitelnou kapacitu 37,5 kWh, což by mělo zajistit průměrný dojezd 310 kilometrů. Větší postavená na mixu niklu, manganu a kobaltu s kapacitou 51,5 kWh slibuje dojezd okolo 440 kilometrů. Mimochodem, právě kvůli co největšímu dojezdu má Epiq aktivní klapky v dolní části přední masky, které fungují tak, že pokud není potřeba chladit akumulátor, automaticky se přivřou a sníží tím odpor vzduchu.
Pokud jde o výkon, v nabídce budou tři varianty označené číslovkami: 35, 40 a 55. Základní verze zhruba 1540 kilogramů těžkého auta má výkon 116 koní a střední pak 135 koní. Obě jsou s menší baterií a maximální rychlostí 150 kilometrů za hodinu. Vrcholný Epiq 55 dostane pohon zadních kol, výkon 211 koní a maximální rychlost o deset kilometrů za hodinu vyšší. Dobíjení z deseti na osmdesát procent kapacity baterie novinka zvládne přibližně za 24 minut.
Foto Škoda
Foto Škoda
Foto Škoda
Foto Škoda
Foto Škoda
Co se už u nových elektrických škodovek stane zřejmě standardem, je funkce oboustranného nabíjení. Elektřinu uloženou v autě je tak možné používat k napájení elektrospotřebičů, což se hodí nejen při kempování. Epiq skrze wallbox může napájet rovnou i celou domácnost, případně energie z něj může směřovat zpátky do elektrické sítě. Zkrátka domácí úložiště energie na čtyřech kolech.
I když je Epiq nejmenším koncernovým elektromobilem, při pohledu na skutečné rozměry o až tak malý vůz nejde. Na délku má 4171 mm, zatímco Škoda Fabia měří 4108 mm. Ještě větší než fabia má pak rozvor, tedy vzdálenost mezi nápravami, což se dá poznat hlavně při sezení na zadních sedadlech.
Pokud zůstaneme u srovnání s fabií, výrazně větší má pak zavazadlový prostor. Objem kufru u Epiqu je 475 litrů, u Fabie 380 litrů. Dalších pětadvacet litrů místa například na nabíjecí kabely má elektromobil pod přední kapotou.
Foto Škoda
Foto Škoda
Foto Škoda
Foto Škoda
Automobilka také zdůrazňuje, že Epiq je vůbec první škodovkou, která je bez jakýchkoli materiálů živočišného původu. Na volantu je umělá kůže a veškeré čalounění je z recyklovaných polyesterových vláken. Z recyklovaných materiálů jsou pak doplňky jako deštník ve dveřích, držák parkovacích lístků nebo škrabka na led. Celkem má jít o 34 kilogramů materiálu, který už v minulosti někde sloužil.
Výroba škodovky se španělským pasem se v případě nejsilnější varianty rozjede v červnu. Dvě slabší verze pak z výrobních linek začnou sjíždět v listopadu. Ceny pro český trh má automobilka oznámit až zítra, ale CEO Klaus Zellmer během krátké mezinárodní prezentace zmínil základní cenovku 26 tisíc eur, tedy zhruba 650 tisíc korun.