Malé město na Vysočině si rozhodně zaslouží mnohem větší slávu, než jaké se mu dostává. Ale ona díky všem současným počinům ještě určitě přijde. 

Humpolec býval městem textilu a vlastně i díky tomu se dnes rychle mění ve velmi moderní místo, které má navíc velmi výhodnou polohu – leží totiž na Vysočině, odkud je to do nejdůležitějších českých metropolí, Prahy a Brna, úplně stejně daleko. 

Budovy bývalých textilních továren se dnes mění a nacházejí nová využití. Tou nejznámější je dnes zřejmě Zóna pro umění Osmička, která slouží jako galerie současného umění, kulturní centrum s mnoha přednáškami, komentovanými prohlídkami a setkáními. Je to také kavárna s úžasnými dorty a dezerty, které obstojí i v mezinárodním srovnání a samy o sobě se mohou stát cílem výletu. 

Součástí multikulturního areálu je pak ještě Divadlo Za Komínem a v samotné Osmičce si potom ještě navíc můžete nakoupit – zdejší obchod má opravdu pestrou nabídku knih o umění, designu či architektuře, a to dokonce i pro děti. 

Ostatně na děti se tu myslí celkem dost – v Osmičce totiž mají i pravidelné programy pro školy, o prázdninách příměstské tábory nebo rodinné dílny. Hned vedle Osmičky pak je Škola Ivana M. Jirouse, která v Česku stále ještě patří k těm výjimečným – funguje totiž jako vzdělávací skupina, která neuznává klasické školní biflování, ale snaží se podpořit v dětech přirozenou touhu po vědění a radost z poznávání.

Název školy odkazuje k jednomu ze slavných místních rodáků. K těm dalším patří třeba básník Jan Zábrana nebo výtvarníci Zorka a Jan Ságlovi. Humpolec má zkrátka uměleckou duši.

Zajděte omrknout například funkcionalistickou vilu Otakara Meda od Josefa Gočára. Její návrh přinesl do města závan tehdejších avantgardních tendencí, jež se do té doby Humpolci vyhýbaly.

Další z řady starých továren se proměnila na hotel s restaurací a příznačným názvem Fabrika. Za jejím současným vzhledem stojí stejně jako za Osmičkou architekt František Čekal. Kromě toho tu skvěle vaří, v místních končinách je to gastronomická jistota s vysokým standardem.

Máte-li rádi maso na grilu, bude vám chutnat v restauraci Karamba, na nákup kvalitních surovin na domácí vaření pak zajděte do Konzoomu, který funguje i jako bistro na rychlý oběd. 

Odpočinek si rozhodně dopřejte v krásně upraveném parku Stromovka. Je tu spousta vkusných atrakcí pro děti, vy na ně můžete dohlížet od ledové kávy z místní stejnojmenné kavárny. Během léta se navíc v parku pořád něco děje – od poloviny června až do konce srpna tu probíhají akce v rámci festivalu Letní Platforma Humpolec.

Humpolec si zaslouží i několikadenní pozornost. Pokud se tu chcete ubytovat, využijte zmíněnou Fabriku. Jestli vám nevadí bydlet pár minut jízdy od města, ubytujte se v Penzionu Mahler v osm kilometrů vzdálené vesničce Kaliště, kde se navíc také skvěle najíte. A pokud chcete úplný klid a samotu, obklopte se přírodou na Včelínech Želiv. Ty jsou z Humpolce jen asi deset kilometrů. 

V Humpolci a jeho okolí budete mít co dělat klidně celé prázdniny. A to jsme se vůbec nezmínili o půvabu místní krajiny či koupání v řece.