Po téměř 60 letech se rodina Hiltonových loučí se svým historickým sídlem v Los Angeles. Cena, za kterou dům nabízejí, je neuvěřitelných 75 milionů amerických dolarů. Doposud luxusní vilu obýval kromě nich pouze jediný magnát, a to spoluzakladatel televizní stanice CBS.

Ze všech nemovitostí, které během své více než třicetileté kariéry v realitách Rick Hilton prodal, mu na žádné nezáleželo tolik jako na té, kterou na stránky své makléřské společnosti umístil 30. listopadu.

Spoluzakladatel společnosti Hilton & Hyland na trh totiž dává rodinné sídlo svého loni zesnulého otce W. Barrona Hiltona – syna a následovníka otce Conrada Hiltona, zakladatele sítě celosvětově známé jako Hilton Hotels. Rodina Hiltonových se tak loučí s architektonickým klenotem, který ji po téměř 60 let doprovázel.

Barron Hilton už v roce 2007, ještě před svou smrtí, daroval 97 procent majetku nadaci Conrada N. Hiltona, kterou spravuje jeho druhý syn Steven. Patrové rodinné sídlo však bylo mezi oněmi třemi procenty majetku, která si někdejší miliardář ponechal.

Vlevo na snímku Barron Hilton a jeho syn Rick na počátku 90. let. Vpravo Barron se svou manželkou Marilyn v Brooklawn Estate v létě 1974.

Pro celou rodinu Hiltonových má totiž velkou hodnotu. „Do toho domu jsem se přestěhoval, když mi bylo 12 let. Se mnou tam bylo mých pět bratrů a dvě sestry, takže jsme se tam cítili jako na táboře,“ vzpomíná dnes 65letý Rick Hilton, který nemovitost po svém otci nyní prodává.

Při vzpomínkách na dětství se mu vybavuje, jak sourozenci hrávali fotbal na obrovském travnatém pozemku v Bel Air, kterému vévodily zahrady jako u středověkých klášterů, tenisový kurt či velký plavecký bazén, který zdobí znamení zvěrokruhu.

Teď se poprvé za 60 let rezidence znovu ocitá na trhu a Rick Hilton k prodeji přizval i svého syna Barrona N. Hiltona, příznačně pojmenovaného po dědečkovi.

Teprve jednatřicetiletý mladík se k otcově makléřské společnosti přidal před dvěma lety. Celá tahle situace dokazuje, jak je pro rodinu Hiltonových důležité zapojovat potomky do rodinného byznysu s realitami.

„Řekl bych, že je to nejdůležitější prodej mé kariéry, a určitě ten nejosobnější,“ říká Barron mladší a dodává: „Nabízet na trhu sídlo mého dědečka, navíc po boku mého otce, je něco skutečně výjimečného a velmi si to užívám.“

Moderna i minulost

Rodinné sídlo Hiltonových se nachází v srdci kalifornské čtvrti Holmby Hills, přičemž jeho exteriér je poznamenán klasickým stylem Bel-Air a také tradiční anglickou georgiánskou architekturou.

Hned u vchodu vás uvítá tepaná železná brána, dvě kulaté příjezdové cesty vedoucí k velkému vozovému parku a nakonec obrovská rezidence, která okouzlí fasádou z bílých cihel.

Dvojité vstupní dveře dýchají historií. Přivedou vás však do moderního interiéru. Pohled vám okamžitě sklouzne k velkému francouzskému oknu naproti vstupní chodbě, které otevírá výhled na rozsáhlý trávník. V dálce se rýsuje i bazén a zahradní domek, který se proslavil tím, že se v roce 1933 dostal na obálku časopisu Architectural Design.

„Mám na tohle místo obrovské množství vzpomínek z dětství, od narozeninových oslav na trávníku až po večeře na Díkůvzdání či Vánoce,“ říká Barron mladší a dodává: „Pokaždé, když se vezu autem směrem k tomu domu, přepadne mě nostalgie.“

Dům o rozloze 1400 čtverečních metrů je korunním klenotem mezi rezidencemi, které navrhl Paul. R. Williams, přední afroamerický architekt, jenž sídla načrtl i třeba pro Franka Sinatru, Lucille Ball či Billa Robinsona.

Sídlo dvou magnátů

Hiltonovi ale nejsou první zdejší najemníci. Architekta si na stavbu tohoto domu najal v roce 1935 Jay Paley, jehož rodina založila doutníkovou společnost Congress Cigar Company a také televizní stanici Columbia Broadcasting System (CBS).

Náklady na vybudování domu se tehdy vyšplhaly na 100 tisíc amerických dolarů, což by dnes představovalo asi 1,8 milionu amerických dolarů. Po Paleyho smrti v roce 1961 byl pozemek rozdělen na několik částí, ale dům a velkou část půdy koupil právě Barron Hilton.

Hotelový magnát, který zde žil až do své smrti v 91 letech, začal svou kariéru od nejnižších pozic. Nejprve totiž pracoval jako operátor výtahů v hotelu El Paso Hilton svého otce Conrada Hiltona.

Původně se však nechtěl vydat ve stopách svého otce. Místo toho založil kreditní společnost Carte Blanche Credit Card, leasingovou společnost Air Finance Corporation a profesionální americkou fotbalovou ligu Los Angeles Chargers. Dokonce pomohl vyjednat fúzi s NFL, aby spolu ligy vytvořily legendární Super Bowl.

Později se však do otcovy společnosti Hilton Hotels vrátil a zakrátko byl jmenován prezidentem a CEO celého impéria. To bylo v roce 1966.

„Nikdy jsme ve struktuře domu nemuseli dělat nějaké velké změny, což jen dokazuje, jakým vizionářem byl architekt Paul Williams,“ říká Rick Hilton. Dokonce i historické fotografie na stránce projektu Paula R. Williamse dokazují, že panství zůstalo po celá desetiletí věrné původnímu architektonickému návrhu a vizi.

Pracovna snů

Rick poukazuje i na kovové posuvné dveře a obrovská panelová okna, která byla v této velikosti a rozsahu v roce 1935 skutečnou raritou. Stejně vyzdvihuje i snídaňovou místnost kruhového půdorysu, další otisk Williamsových schopností, který se slévá do rotundy s kónickou střechou.

„Rotunda je jedním z rozpoznatelných designových prvků tohoto domu a navždy si budu pamatovat, jaký pocit byl v této místnosti snídat,“ říká Rick.

Nemluvě o dlouhých terasách, zdánlivě nekonečném nádvoří či jezírkách, která představují dokonalou souhru mezi domovem a přírodou, po níž v těchto dnech toužíme snad všichni.

Uvnitř obrovského domu s 12 ložnicemi a 11 koupelnami je hned několik grandiózních místností určených pro zábavu a společenské události – včetně formální jídelny a obývací místnosti. Potenciálního kupce však může přilákat spíš jedna z těch nejmenších – skvosty přeplněná pracovna.

Přestože má jen necelých 19 čtverečních metrů, vyvolává pocit intimity a inspirace, k čemuž nepochybně dopomáhá i na míru vyrobený nábytek z masivního dřeva, borovicová knihovna a také to, že v ní kdysi tvořily a přemýšlely hned dvě z velkých osobností amerického byznysu.

„Můj otec a Paley (muž v pozadí televizní stanice CBS) byli za uplynulých 60 let jedinými vlastníky této usedlosti, což je významné samo o sobě a ještě více to zvyšuje hodnotu domu,“ říká Rick Hilton.

„Pracovní stůl nechal vyrobit můj pradědeček, Conrad Hilton, pak ho nechal mému otci a ten teprve nedávno řekl, že ho zanechává mně,“ prozrazuje Rick část rodinné historie.

Nejlepší je bazén

Když se však ptáme na nejvýraznější prvek celé rezidence, otec i syn svorně ukazují na bazén. „Je skutečně výjimečný,“ říká Rick. „Namalovali ho ve Francii a sem přivezli po kusech. Skutečně vám vyrazí dech,“ dodává.

Bazén, který zdobí malovaná znamení zvěrokruhu, také navrhl architekt Williams. Zvěrokruh se skládá z pestrobarevných, ručně malovaných kachliček, které dohromady vytvářejí mozaiku ornamentů s 12 astrologickými znameními v tyrkysové, nebeské a ocelově modré paletě.

Mezi ně jsou vsazeny žluté kachličky. Znázorňují slunce – ústřední prvek tohoto mistrovského díla, který ozvláštňuje plavecký bazén téměř olympijské délky.

Hiltonovým byla vždy vlastní opulentní zábava a pozemek si tak užil svůj díl legendárních party. Obvykle se lidé v sídle shromažďovali ve velkých počtech, aby oslavili různé svátky, narozeniny, výročí a mnohá podnikatelská vítězství členů rodiny.

Několik jich zde oslavil i Rick, který založil svou makléřskou firmu spolu s Jeffem Hylandem v roce 1993. Dvojice během let vybudovala byznys se 140 realitními agenty, kteří ročně prodají rezidence za zhruba 3,6 miliardy amerických dolarů.

Ani jeden z těchto obchodů pro něj však nebyl tak osobní jako tenhle. „Bezpochyby je to o emocích,“ říká Rick Hilton a dodává: „Máme odtud velké množství skvělých vzpomínek, ale je načase pohnout se dál,“ říká. „Ano. Je čas, aby se z tohoto okouzlujícího domu těšila nová rodina,“ dodává jeho syn Barron.