Cihel je na trhu konečně dost. Přesto kdo nemusí, letos nestaví.

„Na základě zájmu o kalkulaci spotřeby stavebních materiálů můžeme říct, že touha po vlastním bydlení nezmizela. Investoři jen vyčkávají na lepší podmínky financování,“ říká v rozhovoru pro Forbes jednatel a generální ředitel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek.

Největší tuzemský výrobce pálených cihel a střešních tašek na zimu přestane vyrábět. Období dvou až tří měsíců využije k technologické odstávce a zatím plánuje, že výrobu zastaví osm z jeho devíti závodů na období dvou až tří měsíců. Továrny v Týně nad Vltavou se to pak týká dlouhodobě.

Firma má přitom za sebou rekordní rok. Na EBITDA 1,65 miliardy ji vynesla enormní poptávka po stavebních materiálech. Už zkraje letoška však interní analýza varovala, že trh čeká až pětinový propad zájmu. Společnost je součástí nadnárodního koncernu Wienerberger Group.

Go big!
Vydání Forbesu Go big!

Nemáte strach, že z tří měsíců bude nakonec víc?

Přerušení provozu závodů je dlouhodobě plánované a je spojené s nutnou technologickou odstávkou zařízení a jejich údržbou. Jedná se o běžnou praxi, která byla v posledních letech narušena vysokou poptávkou po stavebních materiálech.

V případě Týna nad Vltavou byl zásadním důvodem nepříliš pozitivní vývoj na trhu stavebních materiálů v České republice a snížení poptávky po výrobcích uvedeného závodu. S nižší produkcí momentálně počítáme i v závodě v Hranicích.

Hraje roli, že v zimě jsou nejvyšší ceny energií?

Zimní měsíce jsou dobou, kdy není hlavní stavební sezona, proto si technologickou odstávku můžeme naplánovat a připravit se tak na jarní sezonu. Ale dalším důvodem jsou i ceny energií, které se v těchto měsících pohybují výše než ve zbytku roku.

Továrny se tedy úplně zavřou?

Během odstávek budou naši zaměstnanci pracovat na údržbových pracích. Po jejich skončení budou doma, na překážkách zaměstnavatele. Strategií společnosti je zachovat pracovní místa.

O kolik procent klesl odbyt cihel a dalšího zboží?

Aktuálně vnímáme zastavení propadu trhu. Pokud bychom ale porovnávali první polovinu letoška se stejným obdobím roku 2022, kdy byla poptávka po stavebních materiálech enormní, pohybujeme se pod loňským objemem.

Znamená to, že se letos v Česku stavebnictví zastavilo?

Rok 2023 se stal synonymem pro útlum na trhu stavebnictví. Přestože se počet letos vydaných stavebních povolení nachází pod průměrem, na základě zájmu o kalkulaci spotřeby stavebních materiálů můžeme říct, že touha po vlastním bydlení nezmizela.

Investoři jen vyčkávají na lepší podmínky financování. V celkovém výhledu do příštího roku převažují pozitiva a věříme, že během následujících měsíců se dočkáme zastavení propadu trhu a přechodu k postupnému růstu poptávky.

Kolik lidí jste museli během roku propustit? A kolik naopak zůstává?

Cihelna v Týně nad Vltavou přechází do režimu dlouhodobé odstávky a z původních padesáti čtyř zaměstnanců bude propuštěno pětatřicet lidí, kterým poskytneme podporu při změně zaměstnání a hledání příležitostí na trhu práce.

Nyní také omezujeme výrobu střešní krytiny ve výrobním závodě v Hranicích. V souvislosti s takovým režimem bylo propuštěno čtyřiadvacet zaměstnanců.