Pan šéfredaktor dnes slaví 50. narozeniny. Jak se s tím vypořádává? Tohle je jeho narozeninový komentář.

Taky jste si toho všimli? Když je někomu padesát, dělá se z toho dost věda. Je to prý milník. No nevím.

Pro někoho to znamená, že jde za 15 let do důchodu a za šestadvacet se dožije průměrného věku dožití, což je u mužů 76 let. Pro někoho padesátka znamená, že je plus minus v půlce života.

Když si vezmete tu první variantu, protože jste nejspíš povahy pesimistické a praktické, tak zkuste malinko počítat. Patnáct let do důchodu… Zkuste to ale obrátit. Vzpomeňte si, co všechno jste za uplynulých 15 let dokázali! Od svých pětatřiceti. To je docela optimistická představa, co všechno se dá stihnout, ne? Udělejte to samé, vy pesimisti, i s tím věkem dožití. Zbývá vám prý 26 let. Před 26 lety vám bylo 24. Hezká představa, ne?

Pokud jste povaha spíš zasněná a optimistická, vyberete si tu druhou variantu. Čeká vás minimálně dalších krásných padesát. Nic nemožného. V Japonsku žije 68 tisíc lidí, kteří překročili stovku. Ve Španělsku 10 tisíc. Na celém světě přes 450 tisíc. V Británii se počet stoletých za posledních 15 let zdvojnásobil a je to nejrychleji rostoucí věková skupina. A v Česku? Teď jsou čísla mizerná – jenom 492 lidí. Ale!

Podle odhadů za dalších 50 let bude v Česku skoro 20 tisíc stoletých. Jedno celé okresní město. Šance, že to budete vy, není úplně špatná

Jo, a ještě to Česko. U nás se z té padesátky dělá fakt větší věc, než to je. A tady je důvod. Dvacet, třicet, čtyřicet… A najednou padeSÁT! Ta strašlivá změna v číslovce! A SÁT to bude až do stovky… Ale jak to mají Angličani, Němci, Španělé nebo Francouzi? Žádné drama se nekoná! Fifty. Fünfzig. Cinquenta. Cinquante. Koncovky stejné, jako když vám bylo 20 nebo 30. Uf, prostě žádné drama.

Fifty is the new fifteen. Let’s party!