Jedna z nejvlivnějších žen v technologické branži a dlouholetá členka našeho žebříčku Nejvlivnější ženy Česka, top manažerka Hana Součková, píše pro Forbes o tom, jak je důležité v současné komplikované době zachovat chladnou hlavu – a nebát se říct si o pomoc, když je to potřeba. A co předat našim dcerám.

Posledních pár let nám ukázalo, v jak dynamické a zároveň křehké době žijeme. Někteří experti ji označují za tzv. perfektní bouři, perfect storm. Doléhá na nás několik výzev najednou a my nemůžeme odhadnout, kdy ty velké celosvětové překonáme.

A ačkoli nám občas přijde, že jsme se s některými úskalími úspěšně vypořádali, jsme teprve na začátku cesty. Některá řešení v daném okamžiku možná zafungovala okamžitě, ale zároveň ukázala možnosti a otevřela řadu nových výzev.

Jejich řešení bude od lídrů vyžadovat hlavně emoční inteligenci, komunikaci a práci s psychologickým bezpečím. Příkladem, který ilustruje tuto situaci, je zavedení hybridního modelu práce. Během covidu jsme se téměř všichni naučili pracovat na dálku. Od té doby nenastal výraznější posun. Trochu jsme zamrzli s tím, co jsme se naučili.

Řekli jsme si, že jsme tuto krizi zvládli prostřednictvím digitalizace a práce na dálku. Pokud chceme ale růst dlouhodobě jako kolegyně, manažerky nebo z pohledu firem a ekonomiky, nemůžeme usnout na vavřínech. 

Z historie známe řadu příkladů firem, které přestaly inovovat a snažit se přicházet s novými nápady, což někdy přineslo i jejich pád. Právě proto často zmiňuji, že by digitalizace měla probíhat neustále.

Klíčový trend do budoucna se ale nejmenuje nové technologie. Ty jsou jen nástrojem, abychom svoji práci dělali dobře, abychom ji dělali lépe. Jejich koncovým uživatelem je vždy člověk, a proto bude nejdůležitější se zaměřit na „digital skills gap“, což by se dalo přeložit jako nedostatečné digitální dovednosti. 

A právě naše schopnost se neustále vzdělávat a využívat nové technologie během naší každodenní práce „jen tak mimochodem“ bude tím hlavním trendem a zároveň prubířským kamenem, který rozhodne o našem úspěchu či neúspěchu na trhu práce.

To potvrzují i studie, které odhadují, že v příštích pěti letech vznikne přes sto milionů nových pracovních míst, která budou vyžadovat určité IT dovednosti. Takže poptávka bude, jenže co nabídka?

Forbes Digital Premium