Dění kolem bývalého největšího alternativního dodavatele elektřiny a plynu Bohemia Energy nabírá rychlého spádu na více frontách.

Vláda překotně hledá úlevná řešení pro domácnosti, které vlivem nečekaného konce společnosti spadly do drahého režimu dodavatele poslední instance (DPI). Klienti Bohemia Energy se houfně chystají podávat žaloby. A majitel skupiny Jiří Písařík je mezitím obviňován z vyvádění majetku.

Možná i proto se chystá prolomit mlčení a na začátku týdne předstoupit před novináře. „Zaregistrovala jsem vaše dotazy, ale počkejte si do pondělí, na kdy chystáme tiskovou konferenci, kde zodpovídáme všechny otázky, které nám chodí i od ostatních médií,“ reagovala ve čtvrtek telefonicky mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná na dotazy Forbesu.

„Bude tam i Jiří Písařík,“ dodala.

Písařík se tak poprvé od konce Bohemia Energy rozhodl objevit na veřejnosti se záměrem zodpovědět novinářům nejpalčivější dotazy. Jakékoli dřívější a četné žádosti o rozhovor prozatím odmítal s omluvou, ať ještě projevíme chvilku strpení.

Forbes zajímala zejména reakce Jiřího Písaříka na nedávná zjištění, podle kterých měli on a jeho žena Hana jen pár dnů po pádu společnosti přemisťovat majetek, zejména nemovitosti, do schránek v podobě virtuálních firem. Některým převodům, jak první informoval ekonomický novinář Miroslav Motejlek, zabránil předběžným opatřením Městský soud v Praze.

Pirátská strana pak v pondělí informace zopakovala. „Majitelé dodavatele energií Bohemia Energy – manželé Písaříkovi – se pokusili přesunout své nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy,“ napsala v tiskové zprávě, ve které informovala o zmapování transakcí Písaříkových i prověření pohledávek Bohemia Energy.

Podle zjištění analytického týmu Pirátů se majitel společnosti Jiří Písařík například údajně v pondělí 18. října, tedy jen pět dnů od ukončení činnosti skupiny, pokusil převést budovy a byty na pražském Smíchově na virtuální společnost Cloud Company sídlící na stejné adrese jako téměř čtyři tisíce dalších společností. Na další virtuální firmu Bright Color měl pak podle Pirátů převést své nemovitosti v pražských Nuslích.

„Nechybělo mnoho a pan Písařík by takto na anonymní firmu převedl například budovu, kterou v minulosti koupil za 77 milionů korun. Tyto transakce naštěstí dne 26. října dočasně zablokoval Městský soud v Praze,“ uvedl v úvodu týdne analytik Pirátů Janusz Konieczny, který si v minulosti posvítil například i na prodej bulharských aktiv ČEZ do rukou tamní firmy Eurohold.

Analytický tým zmapoval i téměř sto pohledávek Bohemia Energy a všechna zjištění předal Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze vedeném Lenkou Bradáčovou.

„Obávám se, že pan Písařík se snaží účelově převádět svůj majetek. Poškození zákazníci Bohemia Energy nepochybně mohou mít nárok na kompenzaci a je naší povinností bránit jejich práva,“ dodal Konieczny.

Konieczny podle Hany Novotné, mluvčí Bohemia Energy a fakticky i rodiny Písaříkových, v týdnu začal také šířit informace o tom, že se z jezdeckého areálu Horse Park Kamenný Dvůr stěhují pryč koně. Areál Písaříkovi před lety koupili od byznysmena Tomáše Krska a mají tam dle účetní uzávěrky ustájena zvířata v účetní hodnotě 120 milionů korun.

Proti tomu se však Písaříkovi ve čtvrtek razantně ohradili. „Koně ustájení v areálu Horse Park Kamenný Dvůr jsou závodní koně, logicky proto jezdí na závodní soutěže v rámci Česka i zahraničí. To se se sportovními koňmi dělá. Kdy a kde budou koně závodit, je vždy předem plánováno s předstihem alespoň dvou měsíců,“ napsala v prohlášení rodina Písaříkových. 

Vydání Forbesu Cash je king

A zároveň Janusze Konieczneho obvinila ze stalkingu. „Zástupci Pirátské strany od rána obléhali areál, zamezovali přístupu do areálu a sledovali jeho zaměstnance. Janusz Konieczny, analytik Pirátů, se celý den dopouštěl stalkingu zaměstnanců a tlačil je k potvrzení svých lživých informací i přesto, že dostal jednoznačné odpovědi vyvracející jeho tvrzení,“ napsali Písaříkovi, aniž by se jakkoli vyjádřili k nedávnému převodu nemovitostí.

Konieczny ale nařčení označuje za lež. „Já ani moji kolegové jsme nebyli v jezdeckém areálu Horse Park. Skutečně s kolegy analytiky prověřujeme na základě podnětu – stejně jako policie či novináři – zda-li se připravuje odvoz závodních koní jakožto forma vyvádění majetku. Nikoliv ale fyzicky v areálu,“ uvedl.

Mezitím postupně narůstá počet klientů Bohemia Energy, kteří se rozhodli na společnost podat žalobu. Počítají se jak z řad těch, kdo našli útočiště v záchranných sítích dodavatelů poslední instance, jako jsou například ČEZ, PRE, innogy nebo Pražská plynárenská, ale i těch, kteří už přešli do standardních tarifů některých z fungujících dodavatelů na trhu.

Společné ale mají to, že byli hozeni přes palubu do cenově rozbouřených vod a nyní se cítí být kroky Bohemia Energy podvedeni. „Máme v tuto chvíli zaregistrovaných více než pět tisíc domácností a vyšší desítky firemních zákazníků,“ vypočítává pro Forbes Michal Pavel ze společnosti Litfin, která klientům společnosti nabídla v právních věcech pomocnou ruku.

Podle Pavla je největším paradoxem celé situace fakt, že Bohemia Energy přestala dodávat energie a požádala o vrácení licence Energetický regulační úřad s tím, že nedokáže dodávat energie svým odběratelům podle platných smluv, které měla uzavřené. Přesto však tvrdí, že není v úpadku, tedy v insolvenci.

První výzvy a insolvenční návrhy se již připravují.

„Pokud jednatelé, v tomto případě manželé Písaříkovi, nepodají včas insolvenční návrh, mohou být – jako jednatelé – odpovědni za vzniklé škody a ručit svým vlastním majetkem,“ říká a dodává, že informace z médií o možném převádění firemního i osobního majetku jsou z toho důvodu pro věřitele Bohemia Energy velmi nebezpečné. 

„Detaily v tuto chvíli nechceme komentovat, ale první výzvy a insolvenční návrhy se již připravují,“ říká Pavel s tím, že je obtížné predikovat, kdy budou případné soudní spory u konce. Přiznává ovšem, že se nebavíme o řádu měsíců, ale spíše let. 

Bohemia Energy v čele s Jiřím Písaříkem nicméně v minulosti opakovaně uvedla, že všechny své závazky všem stranám uhradí a počítají se do toho například i přeplatky klientů.

Tak jako tak, klienti společnosti se na energetickém trhu znovu ocitli v ten nejhorší možný okamžik, kdy se ceny energií pohybovaly na rekordních hodnotách, což se nyní odráží v jejich nových účtech za elektřinu a plyn. Zatímco ceny elektřiny se jim v režimu dodavatele poslední instance zvedly dvojnásobně oproti tomu, na co byli zvyklí u Bohemia Energy, u plynu si musí dočasně zvyknout až na pětinásobné cifry.

Vývoj cen zemního plynu s dodávkami pro příští rok | Grafika Štěpán Kettner

Ministerstvo průmyslu a obchodu v čele s Karlem Havlíčkem (ANO) sice přispěchalo s pomocí v podobě plošného dvouměsíčního odpuštění DPH při platbách energií a v tomto týdnu i se snížením záloh pro listopad o padesát procent a pro prosinec o čtyřicet procent pro klienty DPI, to ovšem jejich problémy jen odsouvá. 

Zbytek záloh totiž není odpuštěn, klienti je budou doplácet při finálním vyúčtování z odebrané energie, a to všechny najednou. Navíc i s DPH, která je nyní po dva měsíce odpuštěna.

A i když do sněmovny míří vládní novela, která by mohla umožnit snížení DPH za energie až na nulu pro celý příští rok, na její schválení se nelze spoléhat.

Klienti Bohemia Energy i dalších dodavatelů, kteří také vlivem vysokých cen energií na trhu a špatného zajištění museli ukončit svou činnost, se tak mohou snadno hnát do pasti. Energetický analytik Michal Šnobr na svém twitterovém účtu ve čtvrtek doslova uvedl, že „dostanou nafackováno“.

Forbes oslovil i ministerstvo průmyslu a obchodu s dotazy, zda si resort uvědomuje, že jde jen o odsunutí problému, a jestli v době finálního vyúčtování energií může stát občanům pomoci i jinými opatřeními, aby nespadli do energetické chudoby. Do vydání článku ovšem zástupci ministerstva neodpověděli.

Situaci samozřejmě komplikuje i fakt, že současná vládní koalice už jen dosluhuje a „odložené“ problémy tak bude muset řešit nově vzniklá vláda, ať už bude jakákoli.

Konec skupiny Bohemia Energy navíc neztěžuje život jen bývalým klientům, ale také dřívějším majitelům dodavatelů energie, kteří své firmy v minulosti prodali právě Jiřímu Písaříkovi.

Ten například loni v listopadu získal pod křídla jedné ze svých entit Europe Easy Energy firmu Energie ČS České spořitelny. Někteří klienti banky ovšem až do ukončení činnosti Bohemia Energy nevěděli, že do skupiny Jiřího Písaříka patří. Propad do režimu dodavatele poslední instance tak pro ně byl o to větším překvapením.

Česká spořitelna je totiž o prodeji neinformovala oficiální cestou a ani v médiích nebyl tento obchod příliš popisován. Forbes o něm informoval loni v listopadu.

Rozladění lidí dopadá i na bývalého majitele Amper Marketu Jana Palaščáka, který firmu prodal Písaříkům před třemi lety. A to i přesto, že zrovna tato firma je dnes jediným fungujícím subjektem z celé skupiny a stále dodává energie na velkoobchodním trhu.

Majitel skupiny Amper Jan Palaščák | Foto Amper

„Bohužel ano,“ odpověděl osmatřicetiletý podnikatel a majitel skupiny Amper na dotaz Forbesu, zda mu je prodej, a tedy spojení Amper Marketu s Bohemia Energy, lidmi vyčítán.

A to i když s ním už tři roky nemá nic společného a o budoucím osudu Bohemia Energy a chování jejích majitelů nemohl v té době tušit. Teď jen doufá, že Amper Market bude přejmenován, aby nebyl zaměňovaný s jeho skupinou Amper, se kterou má miliardové plány.