Jakub Havrlant z investiční skupiny Rockaway Capital se letos ujal pomyslného žezla a stal se českým Podnikatelem roku. Kdo na byznysový trůn usedne příští rok, se dozvíme na jaře 2024. Přihlášky a nominace do soutěže Podnikatel roku ale startují už nyní.

Souboj o nejlepšího podnikatele se v Česku koná už po čtyřiadvacáté a po celém světě téměř čtyřicet let. Vítězové národních kol se v červnu příštího roku utkají na světovém finále v Monte Carlu.

Letos se Světovou podnikatelkou roku stala Doris Hsu z Tchaj-wanu. Její firma GlobalWafers je jedním z největších světových výrobců křemíkových plátků, klíčových pro výrobu čipů.

Příští rok si tento titul může odnést třeba český vítěz. Toho vybere porota složená především z Podnikatelů roku minulých let v čele s loňským vítězem Tomášem Havrlantem. Hodnotí přitom nejen hospodářské výsledky, ale také celospolečenský přesah.

„Podnikatel roku musí být především osobnost, která svůj byznys nerealizuje pouze s cílem vytváření zisku, ale má i dlouhodobou vizi a přesah. Jeho činnost by měla mít přínos i pro komunity, v jejichž prostředí funguje,“ říká Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY Česká republika.

Vedle hlavní ceny uděluje EY každoročně také ceny pro začínající, technologické nebo společensky prospěšné podnikatele či podnikatelky. Ve spolupráci s mediálními partnery vyhlašuje také vítěze v kategorii podnikatelský přínos kultuře a umění či nejlepší podnikatelský příběh.

Podnikatelé a podnikatelky se mohou přihlásit na oficiálních stránkách soutěže, kde je může nominovat také kdokoli další. Uzávěrka přihlášek i nominací je 20. října 2023.