Jaro je v plném proudu a zamrzlý realitní trh roztává. Můžou si prodávající po dlouhém zimním spánku dopřát mírný optimismus? A kde je ještě prostor pro zlevňování? Odpovídá majitel realitní kanceláře hanousek & partneři – Jiří Hanousek.

Přijde po jarním oživení žhavé realitní léto?

Reality za sebou mají náročné období. Rekordně vysoká inflace, enormní růst úrokových sazeb a cen stavebních materiálů, energetická krize a válka na Ukrajině trh s nemovitostmi paralyzovaly. Jaro 2023 zatím přineslo pomalé zahřívání.

Vrátila se lidem chuť na nákupy realit? A jak se bude trh vyvíjet dál? To je otázka, na kterou hledají odpověď majitelé, kupující i realitky. Do budoucnosti sice nevidíme, ale máme k dispozici čísla. No a ta říkají, že se trh rozhýbal.

ČNB rozhodla o zrušení klíčového limitu DSTI a podle prognóz bude inflace v tomto roce klesat. Podmínky hypoték se tak pro žadatele podstatně zlepší. Nejnovější analýzy připouští pro letošek mírný optimismus a (nejen) naše realitka už hlásí zvýšenou aktivitu. Roste nám počet zájemců o prohlídky i rezervace. Novou krev do žil realitnímu trhu ale vlije asi až jaro 2024, kdy podle ekonomů dojde k ustálení.

Vítěz dnešního trhu? Kupující s hotovostí

Všichni už jsme někde slyšeli, že realitní trh se změnil z trhu prodávajících na trh kupujících. A to pořád platí. Ti, co kupují v hotovosti bez úvěrů, jsou ve skvělé vyjednávací pozici. Určují podmínky a můžou si dovolit zatlačit na prodávajícího, kterému nabízí rychlejší obchod.

I další skupiny kupujících už překonaly počáteční šok ze skokového zdražování a všeobecně panující pocit nejistoty. Kupovat chtějí, ale často to má háček. Potřebují nejdřív prodat.

To byl dřív sen každého makléře. Dva prodeje za cenu jednoho. V dnešní době je to spíš noční můra, trh totiž pořád zrovna nekvete. Tyto prodávající tlačí čas, navíc nechtějí (a často ani nemůžou) proces popohnat snížením ceny.

Vyčkávat nebo kupovat, to je, oč tu běží

Stagnující realitní trh láká zájemce na slevy a k cenové korekci musel sáhnout nejeden majitel nemovitosti. Ceny už ale ve většině případů narazily na dno. U novostaveb, pozemků a nemovitostí ve velkých městech propady cen nečekejte. Dále zlevňovat budou chaty nakoupené v covidové zahrádkářské mánii, starší nemovitosti vyžadující rekonstrukci nebo prodávající, které tlačí čas.

V příštím roce by se už mohl trh vrátit do normálu a ceny nemovitostí začnou zase růst. Nejlepší čas na koupi je proto teď. Pokud máte připravenou hotovost nebo dosáhnete na hypotéku, není na co čekat. Ostatní zájemci o vlastní bydlení totiž nezmizeli, jen nákup odložili. Jakmile budou hypotéky zase dostupnější, vrátí se na trh v plné síle.

A co investice do nemovitostí? Tak ty mají smysl pořád. Ale záleží, co si od nich slibujete. Pokud chcete uložit prostředky a hledáte jistotu výnosu, vsaďte na pozemky. Jsou prakticky bezúdržbové a jejich hodnota dlouhodobě roste. Počítejte ale s investičním horizontem minimálně pět let. Spekulacím s vidinou rychlého zisku už zkrátka pšenka nepokvete.

Prodávající, zbystřete. A přiberte realitku pro náročné

Přetlak poptávky je ten tam, ale hlad po vlastním bydlení přetrvává. Jen musíte vědět, jak koupěchtivé zájemce najít. Době, kdy stačilo byt nafotit kalkulačkou a hodit na realitní portál, už odzvonilo. Nabídka praská ve švech a majitelé, kteří nedokážou nastavit cenu a nemovitost odprezentovat, v ní nemají šanci náročné kupce zaujmout.

Prodat dnes znamená oslovit tisíce zájemců. Nemovitost je potřeba správně nacenit, připravit kvalitní fotky, video, půdorysy a prezentaci. Vše nasázet na vlastní web, přidat překlady do cizích jazyků. A podpořit prodej reklamou. Taková příprava spolkne hodiny času a desítky tisíc korun. Ale vy se do toho nemusíte pouštět sami. V realitní kanceláři hanousek & partneři vám se vším pomůžeme.

Jak taková profesionální prezentace vypadá? Inspirujte se nemovitostmi z nabídky realitní kanceláře.