Dávat si předsevzetí a nové cíle se začátkem školního roku, kdy jsme po létě odpočatější, může být mnohem praktičtější než uprostřed zimy. Podzim navíc přímo vybízí k tomu se konečně naučit, co jste vždy chtěli umět. Jen zatím nebyla správná příležitost. 

Kurzy kreslení, tance nebo zpěvu asi nikoho nepřekvapí, ale existuje spousta dalších workshopů z mnohem rozmanitějších odvětví, které pomohou, ať už se chcete věnovat něčemu, co vás baví, nebo lovíte nové dovednosti, které by vám mohly pomoci najít lepší práci nebo začít nový byznys.

Výhoda? Některé z těchto (a mnoha dalších) kurzů nebo workshopů je možné absolvovat plně nebo částečně i online. 

Filmová výchova

Kurz filmové výchovy, který pořádá Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu, je rozdělen do pěti navzájem provázaných okruhů, ze kterých si můžete vybrat ty, které odpovídají vašemu zaměření a potřebám.

Díky tomu jej mohou absolvovat všichni, kdo se zajímají o film a zvuk, ale také profesionálové a učitelé, kteří chtějí filmovou výchovu začlenit do formálního vzdělávání na základních, středních či uměleckých školách. Úvodní seminář probíhá naživo, ale kurz pak pokračuje online.

Vázání květin

Práce s květinami má téměř terapeutický účinek – člověk se dotýká přírody a také cvičí své estetické vnímání. Když se navíc svěří do rukou odborníků z pražského květinářství Green Decor, které pořádá workshopy zaměřené na sezonní květiny zhruba dvakrát do měsíce, má jistotu, že pod jeho rukama vznikne téměř umělecké dílo.

Květinový ateliér na statku, který si říká Kytky od potoka, pak jde ještě dál – v rámci jednodenního kurzu vás vezme dokonce i na pole, kde si květiny sami natrháte, dozvíte se, jak a kdy rostou, naučíte se poznat ty, které pak ve váze nejdéle vydrží. Kurz poté pokračuje samotnou vazbou květin, přičemž domů si odvážíte klidně hned tři kytice vlastní výroby. 

Kurz přežití

Jestliže rádi trávíte čas v přírodě a chcete se k ní, ale také k sobě dostat ještě výrazně blíž, zkuste kurz přežití, který pravidelně pořádá obchod s outdoorovým vybavením Bushcraft. Ovšem pozor, tady žádné vybavení potřebovat nebudete, naopak. Není povolena karimatka, spacák ani batoh. Je tedy jasné, že nepůjde o pohodu a odpočinek, spíš vás čeká vojenský dril (trvá ale jen dva dny).

Osvojíte si orientaci v terénu, hledání vodního zdroje, stavbu přístřeší či maskování. A pozor: Předtím, než se přihlásíte do kurzu pro pokročilé, se doporučuje absolvovat jiné jednodušší víkendové kurzy zaměřené například na rozdělání ohně, vodní zdroje či potravu v terénu.

Kuchařský kurz s odpočinkem

Tak tomuhle říkáme škola hrou: chcete se naučit vařit a ještě to spojit s prodlouženým víkendem plným odpočinku v celkem výjimečném prostředí? Dejte si kuchařský kurz šéfkuchaře Lukáše Línka v luxusním Srubu Líny, který je navíc nedaleko Prahy.

Naučí vás připravit českou kuchyni trochu jinak a připomene, že klasikou nemusí být pouze svíčková a vývar, ale že se dřív vařila i jiná jídla jako třeba uzený úhoř s červenou řepou nebo krém z černého kořene. S jeho pomocí připravíte kompletní menu. A po večeři si můžete třeba zatopit v krbu a odpočinout si u kulečníku nebo ve vířivce a zůstat v této malebné vesničce a stylovém srubu, jak dlouho jen chcete.

Inspirativní leadership

A učení v příjemném prostředí pokračuje. V Chateau Mcely nabízejí jednou za čas pobytový balíček spojený se seminářem jménem Inspirativní leadership, který vede zakladatel Chateau Mcely a úspěšný byznysmen James A. Cusumano, který studoval na Harvardu a Stanfordu, byl ředitelem výzkumu společnosti Exxon a v Silicon Valley založil firmu Catalytica, zabývající se farmaceutickou výrobou.

Praktickou část má na starosti zkušený lékař Martin Borský. Cílem je proniknout do tajů inspirativního vedení týmu, osvojit si všechny role správného lídra a naučit se starat o své lidi, zajistit jejich spokojenost a získat si jejich důvěru. Vše završí meditace s Martinou Koktovou, hlavní terapeutkou místního spa. Nejbližší takový kurz se koná na začátku října.

Pro milovníky psů

Chcete svého psa konečně naučit poslušnosti, případně novým kouskům? Plánujete si pořídit psa, ale zatím vůbec netušíte, jak vlastně vychovávat štěně? Mrkněte na onlinepsiskola.cz, kde najdete celou řadu různých kurzů pro majitele psů, z nichž většinu můžete absolvovat přes internet.

Můžete si vybrat z témat, jako je základní poslušnost pro štěňata, ale i pro dospělé psy, během čtyřtýdenního kurzu se naučíte, jak přivolat psa na první zavolání. Speciální pro psy z útulků je určen kurz s názvem Problémové chování, uvítáte možná i kurz Stop tahání. K dispozici je tu ale i individuální pomoc. 

Vše o Instagramu

Máte malou firmu, kde zatím není budget na to, abyste si najali profesionály na správu sociálních sítí, takže se o ně musíte starat sami? Pracujete v marketingu a potřebujete sítím rozumět? Spadly vám ve firmě sociální sítě na hlavu a vy o nich vůbec nic nevíte?

Přesně pro tyto situace je určen online kurz Sítě hravě, který vás provede světem Instagramu od jeho nastavení přes fungování až po strategie, výrobu efektivních příspěvků či kampaně.

Jde o sérii šestnácti zhruba čtvrthodinových videí, k nimž bude mít „student“ půlroční přístup (aby měl jistotu, že informace budou vždy aktuální, ne zastaralé) a součástí je také e-book. Kurz bude spuštěn během září, ovšem na webu sitehrave.cz se můžete přihlásit už teď a získat tak všechny lekce za výhodnější cenu.