Nikdy na sobě nepřestávejme pracovat. To je motto každého úspěšného člověka, bez ohledu na obor. Zatímco základní nebo střední škola byla nepříjemná povinnost, v dospělosti si vybíráme, čemu svůj čas věnujeme. A pokud víte, kde hledat, může se z učení stát nový koníček. Do jakých neprobádaných vod se pustit?

Hudební nástroj
Hra na hudební nástroj výrazně pomáhá proti demenci a pozitivně ovlivňuje poznávací funkce mozku. Na webu Hudební lekce najdete kurzy pro dospělé začátečníky, a to třeba na saxofon nebo klarinet. Kurz trvá tři měsíce a otevírá se třikrát ročně.

Design
Dokázali byste jasně vysvětlit, co tohle slovo vlastně znamená? Knížka Co je vlastně design by se měla číst už na základních školách. Je v ní totiž všechno, co o designu potřebujete vědět. Do této doby vás nejspíš ani nenapadlo, že cokoli vezmete do ruky, nějak vypadá a musel to někdo vymyslet.

Kateřina Přidalová, publicistka a také autorka projektu Designéři dětem, se pokusila hravě, stručně a vtipně vysvětlit, co to ten design vlastně je, a přiblížit ho i těm čtenářům, kteří se o něj vůbec nezajímají. Publikace je určena dětem od dvanácti let, díky tomu si ale můžete od úplných základů ujasnit vše, co o designu (ne)víte, a příjemně a nenásilně si rozšířit obzory. Vydalo nakladatelství UMPRUM.

Účetnictví
Šárka Pelikánová je majitelka účetní a daňové kanceláře Connect Economic Group, kterou založila v pouhých 22 letech. Společně s kolegy pořádá také praktická školení v oblasti účetnictví a daní. Pokud máte v tomto směru mezery a chcete se něco přiučit, tohle je to správné místo.

Výživa a fitness
Možná i vy jste se po novém roce vrhli na hubnutí a cvičení. Ale víte, jak se to má dělat správně? Kolik kalorií byste měli za den sníst, jaký je správný poměr makroživin a které cviky jsou zrovna pro vás ty nejlepší? FitNut akademie nabízí online studijní programy o výživě Nutri, Fitness o cvičení anebo obojí dohromady po názvem FitNut. Čekají vás videolekce s nejlepšími trenéry a výživovými poradci z republiky.

Znakový jazyk
Tichý svět je organizace, která od roku 2006 pomáhá neslyšícím a snaží se o rovné podmínky pro lidi se sluchovým postižením. Pokud chcete do tohoto světa proniknout, být nějak nápomocní nebo se prostě jen naučit něco nového, přihlaste se na kurzy znakového jazyka.

Probíhají jednou týdně vždy hodinu a půl, ale můžete se s neslyšícím lektorem domluvit i na individuálním plánu nebo se potkávat online. Tichý svět organizuje pravidelně také praktický interaktivní workshop o neslyšících i s ukázkou znakového jazyka. Přihlášky se uzavírají právě teď, tak neváhejte.

Kritické myšlení
O schopnosti kriticky myslet a dělat si na věci vlastní názor se v poslední době mluví stále více, a to především v souvislosti s koronavirem, dezinformacemi a fake news. Zajímá vás, jak na tom jste? Zde si můžete zdarma udělat jednoduchý test.

Abyste pak v budoucnu předešli případným nejasnostem, vypilujte tuhle svou schopnost k dokonalosti. Třeba na kurzech s Lukášem Hánou, spoluzakladatelem GrowJob Institutu. Kurz najdete online na Seduo.cz pod názvem Akademie Kritické myšlení.

Copywriting
I když vám tohle slovíčko nic moc neříká, protože v práci máte na všechny texty svého copywritera, věřte nám, že tuhle dovednost by měl alespoň v základech ovládat každý.

Sem tam přece něco napíšete na Twitter, posíláte e-maily nebo motivační dopis. A právě o tom všem je copywriting. Skvěle vás v psaní textů proškolí třeba v Obsahové agentuře. V jejich Rozvojovém kurzu pro copywritery si možná sáhnete na dno, žádný text už pro vás ale nebude problém.

Ruční práce
Chcete raději pracovat rukama a rozvíjet jemnou motoriku? Tomáš Bouška z fushka.cz vyměnil mítinky za dláto a hoblík a založil truhlárnu, kam může přijít každý a něco si tvořit. Ve Fushce si můžete vyrobit pět různých produktů (třeba autíčko nebo květináč) a ke každému dostanete návod jako z IKEA.

První pomoc
A to nejdůležitější nakonec. Dokázali byste někomu zachránit život? Pokud o sobě pochybujete, není nic jednoduššího než se přihlásit na školení. V Kurzech první pomoci školí celé firmy nebo vám nachystají kurz na míru. Instruktoři jsou profesionální záchranáři s bohatými zkušenostmi a na konci získáte certifikát o absolvování.