Potřebujete dobít baterky v přírodě? Vyrazte objevovat Brdy plné skrytých pokladů. Přinášíme inspiraci na pět výšlapů.

Pásmo zalesněných kopců na pomezí středních Čech a Plzeňského kraje je nejvyšším pohořím českého vnitrozemí. Hustý porost neporušené přírody občas naruší ruina středověkého hradu nebo pozůstatky vojenského působení – ideální místo na výšlap. Prozkoumejte s námi krásy Brd.

Jordán

Jedním z nejznámějších vrcholů středních Brd je Jordán. Vrchol nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu a lesy a je skvělým cílem i pro ty, kteří procházky přírodou rádi spojují s historickými cíli. Na úpatí vrcholu se totiž nachází bývalá vojenská cílová plocha, nad kterou se rozkládá historická pevnost Jordán. 

Ta je součástí československého opevnění postaveného v období mezi světovými válkami jako součást obranné linie proti možnému útoku ze strany Německa a je jednou z nejvýznamnějších a nejrozsáhlejších pevností v této linii. Jejím hlavním úkolem bylo chránit strategický bod na železniční trati spojující Plzeň a Klatovy.

Dnes je pevnost Jordán přístupná veřejnosti jako muzeum a turistická atrakce. Návštěvníci zde mohou prozkoumat podzemní chodby, bunkry a další části pevnosti a naučit se o historii československého opevnění a událostech před druhou světovou válkou. Je to fascinující místo pro milovníky historie a vojenských staveb.

Dopadová plocha Jordán (dělostřelecká střelnice) je sice volně přístupná, avšak pohybovat se tady můžete pouze po značených zpevněných komunikacích, protože se zde stále nachází množství nevybuchlé munice.

Padrťské rybníky

Součástí Brd je i naučná stezka Okolím Padrťských rybníků. Skupina rybníků, nacházejících se poblíž obce Padrť, je součástí historického rybničního systému, který v minulosti sloužil k chovu ryb a zajištění vodního hospodářství.

Založil ho v polovině 16. století Florián Gryspek z Gryspachu, majitel mirošovského a rožmitálského panství. Název dostaly podle vesnice Padrť, která byla spolu s řadou dalších v padesátých letech zničena.

Naučná stezka Padrťské rybníky má celkem třináct kilometrů. Krajina okolo rybníků je pestrá, stejně jako zdejší fauna. Díky naučným tabulím se dozvíte mnohé i o pohnuté historii zaniklých brdských obcí.

Ideální start je v obci Míšov, kde se můžete občerstvit na cestu v turisticky oblíbeném Grillu pod Brdy. Trasu si můžete užít pěšky i na kole.

Zřícenina hradu Valdek

Ve středních Brdech se nad lesní krajinou a údolím Červeného potoka tyčí na skalnatém ostrohu zřícenina hradu Valdek. Torzo středověkého gotického hradu ze třináctého století, obestřeného řadou pověstí, si svého času oblíbila Božena Němcová, Karel Hynek Mácha a natáčela se zde i část seriálu F. L. Věk. 

Vstup do hradu je kvůli špatnému technickému stavu a padajícímu kamení zakázán, i pohled z venčí a procházka po okolí ale stojí za to. Pěkný výhled na něj nabízí protilehlá Jindřichova skála, nejmohutnější v Brdech. 

Nejvyšší vrchol Brd

Pokud hledáte nenáročnou trasu, kde budete moci přemýšlet a rozjímat na životem, zkuste cestu na nejvyšší vrchol Brd Tok. Vrchol jako takový není nijak výrazný, samotná cesta ale stojí za to.

Krásnou přírodu tvoří hlavně smrkové lesy, kterou doplňují mechové a kapradinové podrosty. Cesta na vrchol je vhodná pro chodce i cyklisty.

Praha

Druhou nejvyšší horou Brd a Středočeského kraje je 862 metrů vysoká Praha. Vysokému a dlouhému hřebenu dominuje šedesát metrů vysoká věž meteoradaru.

Zajímavostí je, že radar z roku 2000 není prvním. V období druhé světové války zde německé úřady vybudovaly naváděcí radarovou stanici pro letouny Luftwaffe. Pozůstatky po německé stanici se dochovaly zhruba 250 metrů severně od věže. 

Ačkoli vrchol Prahy pokrývá les, nabízejí se z něj krásné výhledy. Je odtud krásný výhled na Rožmitálské kotliny, Třemšín i Šumavu. Říká se, že za dobré viditelnosti lze zahlédnout i Alpy. Pěší túru je ideální začít z města Nepomuk.