skip to main content

Mše paní Kateřiny. Česká sopranistka má světovou cenu BBC a aplaus z Říma

Neděle je čas na mši, avšak Kateřina Kněžíková absolvovala v předchozích večerech hned tři mše za sebou. Od čtvrtka do soboty interpretovala v Římě Glagolskou mši Leoše Janáčka, což bylo náročné, ale ona sama to hodnotí jako nádherné a inspirativní.

Za euforií z Říma, kde proběhla představení s legendárním italským orchestrem Santa Cecilia, který coby dirigent vedl její krajan Jakub Hrůša, přitom stojí u Kněžíkové kromě zážitků na jevišti i jeden ryze osobní důvod.

Přední česká sopranistka chválí z uměleckého hlediska orchestr s neuvěřitelně jiskrným zvukem i velmi vstřícné publikum. Upozorňuje, že Glagolská mše byla v Římě naposledy uvedena v roce 1996, nikdy pak s českými umělci. V superlativech mluví o akusticky dokonalé koncertní síní, v níž vynikly i ty nejjemnější nuance.

Následně přidá ten osobní důvod: „V Římě jsem si připomněla místa, kudy jsem chodila před jedenácti lety a kde mě můj manžel požádal o ruku.“

Manželem Kateřiny je Adam Plachetka, nás nejznámější operní pěvec současnosti. Plachetka je velmi ceněný a úspěšný, v tomto směru jde ovšem o vyvážené a rovnocenné manželství – i jeho choť se koupe v příznivých ohlasech.

Důkaz se najde snadno: Kněžíkové debutové album Phidylé nedávno získalo cenu BBC Music Magazine Award v kategorii Vocal. Prestižní a globální ceny BBC jsou vyhrazeny pouze klasické hudbě a na rozdíl od většiny jiných rozhoduje o vítězi jednotlivých kategorií internetové hlasování posluchačů z celého světa.

Získat takovou cenu je obrovská čest.

„Nominanty vybírají mistři svého oboru. Ti museli vyslechnout a zhodnotit mnoho skvělých nahrávek, takže rovněž nominace pro mě byla zásadní. Z ceny jsem byla překvapená a nadšená, získat takovou cenu je obrovská čest. Motivovalo mě to zabývat se nadále tímto repertoárem a natáčet hudbu, která není u nás tolik běžná a oposlouchaná,“ říká laureátka.

A ještě dodává: „Nikdy by mě nenapadlo, že se svým prvním CD udělám hned takovou díru do světa. Nestává se mi často, že by se mi stalo něco tak krásného na první dobrou.“

Cena BBC je dalším triumfem dosaženým na Britských ostrovech. Loni sólistka sklízela bezmála ohlušující ovace na světovém operním festivalu v britském Glyndebourne s téměř devadesátiletou tradicí.

Reklama

Festival zahajovala Kateřina rolí Káti. A to v Janáčkově Kátě Kabánové, za což ji následně oslavovaly titulky renomovaných deníků The Telegraph, Times či Guardian. Objevovaly se charakteristiky jako triumfální, omračující nebo vynikající.

„Mladá česká sopranistka Kateřina Kněžíková je v titulní roli Káti bezprostřední hrdinkou s neobyčejně sametovým měkce znějícím hlasem,“ napsal kupříkladu Guardian.

Nyní Kateřinu pozlatila BBC. Na ceněném albu zní mimo jiné písně Martinů, Ravela či Duparca, blíží už se ale čas pro další nahrávku: příští neděli proběhne v rámci Smetanovy Litomyšle křest nového alba s názvem K2, které Kněžíková nahrála s výjimečnou harfistkou Kateřinou Englichovou. Koncert dvou Kateřin v zámecké jízdárně označuje ta, která zpívá, za vrchol nabité sezony.

V hustě popsaném diáři, jehož výčet by text neúměrně natáhl a ohrožoval by zdraví zastánců prokrastinace, má Kateřina Kněžíková zaškrtnutý i 27. červen. V ten den vystoupí na největší filantropické galavečeři v Česku u příležitosti desátých narozenin Forbesu ve Státní opeře v Praze.

„O tomto vystoupení nemohu nic říct, protože bych mohla zničit či prozradit tajemství, která jsou pro hosty nachystaná. Každopádně je se nač těšit a myslím, že si navzájem užijeme večer, který bude mít přesah a který zanechá v hostech silný dojem,“ láká sopranistka na Forbes Gala 10.

Pakliže Kněžíková mluví o překvapení z toho, že v souvislosti s cenou BBC klaplo „něco tak krásného na první dobrou“, pak je řeč o profesní dráze. V osobním životě už tak překvapená být nemůže, snad může jen pro jistotu zaklepat, že i manželství s Adamem Plachetkou vyšlo „na první dobrou“.

„Muž je hodně pracovně vytížený v zahraničí a společného času nemáme tolik. O to víc si ho ale užíváme,“ popisuje Kateřina vztah, který zpečetila žádost o ruku v Itálii, rozhodně se však nejedná o italské manželství. „Naší největší výhodou je asi to, že dokážeme porozumět všemu, co s sebou naše profese nese a umíme si navzájem poradit a pomoct.“

Ta slova se poslouchají dobře. V jejich případě sice není podstatné, že jsou pronášena školeným a oceňovaným sopránem, bonus to ale je.