Již osmý rok v řadě se Forbes spojil s TrueBridge Capital ve snaze najít mezi americkými startupy pětadvacet těch, ze kterých se nejpravděpodobněji mohou stát jednorožci – tedy startupy, které ještě před vstupem na burzu dosáhnou valuace jedné miliardy dolarů.

Minulých sedm vydání žebříčku má zatím skvělou úspěšnost: ze 175 společností, které se dostaly v uplynulých ročnících na náš seznam, bylo jednorožců 116. Dalších devět pak vstoupilo na burzu ještě před dosažením miliardové mety, a pouhých pět společností skončilo či zbankrotovalo.

V letošním roce bylo však sestavení žebříčku asi zatím nejobtížnější. Trhy klesají, technologičtí investoři jsou skeptičtí a někteří potenciální kandidáti místo přibližování se magické miliardové hranici hromadně propouští. Podívejte se na dvacet pět abecedně seřazených společností, které mají podle nás největší šanci zazářit.

0x Labs

Zakladatelé: Amir Bandeali, Will Warren
Získaný kapitál:
85 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021:
5 milionů dolarů
Hlavní investoři:
Greylock Partners, Pantera Capital

Když se třiatřicetiletý Warren a o dva roky mladší Bandeali před šesti lety seznámili, spojovalo je přesvědčení, že všechny formy hodnoty, ať už jde o tradiční aktiva, nebo digitální sběratelské předměty například z videoher, budou nakonec tokenizovány.

„Představovali jsme si budoucnost, kdy budou existovat miliardy různých typů tokenů,“ říká Warren. S touto myšlenkou založili společnost 0x Labs, umožňující vývojářům a podnikům vytvářet nové trhy pro své tokeny na hlavních blockchainech včetně Etherea nebo Avalanche.

Firma sídlící v San Franciscu provozuje také agregátor decentralizovaných burz Matcha, pomáhající obchodníkům optimalizovat náklady. Minulý měsíc prošla Matchou celá jedna miliarda dolarů. V dubnu pak společnost 0x Labs navázala spolupráci s Coinbase, největší kryptoměnovou burzou v USA, aby poháněla nové tržiště Coinbase pro NFT.

AtoB

Zakladatelé: Harshita Arora, Tushar Misra, Vignan Velivela (CEO)
Získaný kapitál: 100 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 2 miliony dolarů
Hlavní investoři: Bloomberg Beta, Elad Gil, General Catalyst

Dvaatřicetiletý Velivela pracoval jako inženýr robotiky ve společnosti Cruise, vyrábějící samořiditelná auta. Před třemi lety se spojil s Misrou (bývalým manažerem Uberu) a Arorou (vývojářem aplikace pro sledování cen kryptoměn) a společně spustili Uber pro autobusy.

Po začátku pandemie covidu začali prozkoumávat možnosti platebních bran s orientací na dopravu. V rámci výzkumu cestovali do dopravních uzlů, jako je Stockton v Kalifornii, aby zjistili, co řidiči a řidičky kamionů potřebují. Dozvěděli se tak o palivových kartách nabízených společnostmi Wex a Fleetcor a rozhodli se, že by něco takového zvládli lépe.

Se společností AtoB vytvořili stejnojmennou aplikaci, na které mohou kamioňáci sledovat přesné náklady na palivo a vše je propojeno se softwarem pro sledování vozového parku. „Pomocí telematiky můžeme zabránit podvodům a zlepšit efektivitu využití paliva,“ tvrdí Velivela.

Díky palivové kartě s nulovým poplatkem, která navíc nabízí slevu pět centů na galon, čímž si získává oblibu u řidičů kamionů, a nedávnému uvedení nového mzdového produktu se očekává, že tržby společnosti v letošním roce přesáhnou dvacet milionů dolarů.

Astera Labs

Zakladatelé: Sanjay Gajendra, Jitendra Mohan (CEO), Casey Morrison
Získaný kapitál: 85 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 35 milionů dolarů
Hlavní investoři: Avigdor Willenz Group, Fidelity, Sutter Hill

Všichni zakladatelé Astera Labs se seznámili ve společnosti Texas Instruments, kde je napadlo založit novou firmu na výrobu čipů, která by řešila limity datových center. Problém spočíval v tom, že konektivita nestačila držet krok s pokrokem v oblasti umělé inteligence a strojového učení.

„To byl pro nás zlomový moment,“ říká osmačtyřicetiletý Gajendra. „Došlo nám, že vlak umělé inteligence a strojového učení se řítí opravdu rychle. „V roce 2017 proto dali výpověď v práci a založili společnost se sídlem v kalifornské Santa Claře, aby vytvořili řešení, které by zvládalo rostoucí toky dat.

Své čipy navrhují v cloudu, což značně urychluje celý proces, a nechávají je vyrábět u společnosti TSMC. Na začátku museli zakladatelé obejít své kontakty a snažili se jim vysvětlit, proč jejich řešení potřebují. „Nevím, jak přesvědčení na začátku byli, ale měli s námi dobrou zkušenost z minulosti,“ vysvětluje devětačtyřicetiletý Mohan.

Vzhledem k rychlému růstu datových center se očekává, že tržby společnosti Astera letos přesáhnou sto milionů dolarů.

Atmosphere

Zakladatelé: Alen Durbuzovic, Michael Grisko, John Resig, Leo Resig (CEO), Eric Spielman
Získaný kapitál: 140 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 25 milionů dolarů
Hlavní investoři: S3 Ventures, SageView Capital, Valor Equity Partners

Téměř čtyři roky stará společnost Atmosphere nabízí pro bary, kosmetické salony, lékařské ordinace a další podniky videa z YouTube, Snapchatu, TikToku a dalších zdrojů. Resig a jeho o rok starší bratr John se do světa streamování poprvé ponořili v roce 2015, kdy se snažili rozšířit dosah svého prvního společného podniku Chive prostřednictvím videoobsahu.

Bratři si brzy uvědomili, že v přeplněném spotřebitelském prostoru plném mediálních obrů s hlubokými kapsami nejsou konkurenceschopní, a tak v roce 2018 založili společnost Atmosphere se sídlem v texaském Austinu.

Pro podniky je služba zdarma a je podporována příjmy z reklam od klientů, mezi nimiž jsou třeba Jack Daniel’s, DraftKings, vládní agentury a státní loterie. Atmosphere nyní vysílá na více než třiceti tisících míst po celém světě a měsíčně eviduje třicet pět milionů unikátních návštěvníků.

Boulevard

Zakladatelé: Matt Danna (CEO), Sean Stavropoulos
Získaný kapitál: 130 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 16 milionů dolarů
Hlavní investoři: Bonfire Ventures, Index Ventures, Point72, Toba Capital

Pětatřicetiletý Stavropoulos se chystal na návštěvu kadeřníkovi. Když se však chtěl objednat, neuspěl, protože zavolal až pozdě večer. Napadlo ho, proč není objednávka stříhání tak snadná jako třeba objednávka pizzy.

„Prostě jsme si tak nějak po mileniálsku zanadávali,“ říká čtyřiatřicetiletý Danna. Ale nezůstalo jen u nadávání. S kolegy začal obcházet a zpovídat majitele kadeřnických salonů v kalifornské Santa Monice. Brzy založili jednoduchou rezervační platformu Boulevard, která dnes působí ve všech padesáti amerických státech a pomáhá více než dvěma tisícům salonů, lázní a nehtových studií.

Ačkoli společnost začínala s rezervacemi, dnes získává většinu svých příjmů ze zpracování plateb. Boulevard dokonce nabízí zákazníkům vlastní terminál, který může stát na recepci a zpracovávat platby.

Celona

Zakladatelé: Vinay Anneboina, Ravi Mulam, Rajeev Shah (CEO), Mehmet Yavuz
Získaný kapitál: 100 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 3 miliony dolarů
Hlavní investoři: DigitalBridge Group, Lightspeed Venture Partners, Norwest Venture Partners, NTT Venture Capital, Qualcomm Ventures

Na Světovém mobilním kongresu 2018 v Barceloně prezentoval Shah potenciálnímu zákazníkovi myšlenku, že podniky potřebují lepší bezdrátové připojení, které by jim umožnilo automatizaci a digitální transformaci.

O čtyři roky později nabízí společnost Celona, pojmenovaná jako pocta Barceloně, technologii pomáhající firmám zavádět, provozovat a integrovat mobilní 5G řešení se stávající IT infrastrukturou. „Jsme na cestě zpřístupnění mobilní sítě podnikům, aby byla stejně dostupná jako wifi v posledních patnácti až dvaceti letech,“ vysvětluje čtyřiačtyřicetiletý Shah.

Společnost se sídlem v kalifornském Cupertinu, jejímiž klienty jsou třeba společnosti Verizon a Google, očekává, že se její tržby v letošním roce ztrojnásobí.

CloudTrucks

Zakladatelé: Tobenna Arodiogbu (CEO), George Ezenna, Jin Shieh
Získaný kapitál: 142 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 4 miliony dolarů
Hlavní investoři: Caffeinated Capital, Craft Ventures, Tiger Global

Jednatřicetiletý americký imigrant původem z Nigérie spoluzaložil CloudTrucks poté, co v roce 2019 prodal svůj startup na samořízené vozy Scotty Labs. Zatímco se spousta jiných startupů zaměřuje na digitální nákladní dopravu, CloudTrucks se sídlem v San Franciscu pomáhá s řízením provozu zejména malým vlastníkům a provozovatelům.

„Nepomáháme jim jen s transakcemi, ale s generováním vyšších příjmů, zlepšením cash flow, snížením nákladů i dodržováním předpisů, což je v dnešní době stále náročnější,“ připomíná Arodiogbu, který v roce 2016 působil v technologické realitní společnosti Opendoor.

Teď má ještě větší plány – například kreditní kartu bez poplatků pro řidiče a řidičky kamionů. „Hodně jsme investovali do softwaru a datové vědy, abychom jim pomohli,“ konstatuje.

Cowbell Cyber

Zakladatelé: Trent Cooksley, Rajeev  Gupta, Jack Kudale (CEO), Prab Reddy
Získaný kapitál: 123 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 20 milionů dolarů
Hlavní investoři: Anthemis Group, Brewer Lane Ventures, Manchester Story Group

Generální ředitel Kudale, který byl v minulosti provozním ředitelem společnosti zabývající se cloudovou bezpečností, strávil sto dní v akcelerátoru startupů v iowském Des Moines, kde pracoval na spuštění vlastního podniku zabývajícího se kybernetickým pojištěním.

Společnost Cowbell založil v lednu 2019 a sídlí v kalifornském Pleasantonu. K identifikaci rizik využívá umělou inteligenci a má uzavřeno více než osmnáct tisíc smluv s malými a středními podniky jako svými pojistníky.

Domino Data Lab

Zakladatelé: Nick Elprin (CEO), Chris Yang, Matthew Granade
Získaný kapitál: 228 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 50 milionů dolarů
Hlavní investoři: Coatue, Great Hill Partners, Highland Capital Partners, Sequoia Capital, Zetta Venture Partners

Osmatřicetiletý Elprin založil společnost Domino Data Lab se dvěma kolegy z investiční firmy Bridgewater Associates miliardáře Raye Dalia. Díky svým zkušenostem vyvinuli Domino s ohledem na zákazníky z nejvyšších pater světového byznysu.

Startup se sídlem v San Franciscu doufá, že se mu podaří přesvědčit velké společnosti, aby si zaplatily jeho produkt založený na předplatném – místo vynakládání prostředků na budování vlastních datových sestav. Například společnosti Bayer a Johnson & Johnson mají nyní stovky datových analytiků, používajících Domino k urychlení výzkumu a urychlení vývoje modelů umělé inteligence.

V první jmenované pomohl software Domino zemědělské divizi zjistit, jak zvýšit produkci osiv pro zemědělce, ve druhé zase urychlil nález rakovinné buňky. Do devět let starého startupu nedávno investovala odnož cloudového gigantu Snowflake.

EquityBee

Zakladatelé: Oren Barzilai (CEO), Oded Golan, Mody Radashkovich
Získaný kapitál: 87 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 5 milionů dolarů
Hlavní investoři: Group 11

Osmatřicetiletý izraelský přistěhovalec Barzilai založil ve svých dvaceti letech dvě společnosti. Stejně jako mnoho jiných zakladatelů nabídl svým zaměstnancům jako součást odměny akciový podíl, ale všiml si, že jen málo z nich své opce skutečně uplatnilo.

Více než pětapadesát procent opcí na akcie začínajících firem zůstává nevyužito, což podle něj znamená, že na stole zůstává ohromujících třiatřicet miliard dolarů. „Zaměstnanci začínajících startupů jsou nesmírně cenní a mnozí z nich, kteří by dnes měli být bohatí, bohatí nejsou,“ tvrdí. 

Jako svůj třetí počin spustil s přáteli Golanem a Radashkovichem v roce 2018 společnost EquityBee, pomáhající zaměstnancům pochopit jejich možnosti a vyměnit své podíly za peníze tím, že je spojuje s akreditovanými investory. Zaměstnanci tak okamžitě získají finanční prostředky za svůj soukromý firemní kapitál.

EquityBee dostává od prodávajícího pětiprocentní poplatek a získává případný přenesený úrok, když jsou společnosti prodány nebo vstoupí na burzu. Doposud pomohla tisícům zaměstnanců ve více než stovce začínajících firem a tvrdí, že z ní vzešlo nespočet nových milionářů.

FirstBase

Zakladatelé: Trey Bastian, Chris Herd (CEO)
Získaný kapitál: 65 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 5 milionů dolarů
Hlavní investoři: Alpaca VC, Andreessen Horowitz, Kleiner Perkins

Když se dvaatřicetiletý poloprofesionální fotbalista Chris Herd pokoušel ve svém rodném Skotsku vybudovat fintechovou společnost, nemohl přimět pracovníky, aby se přestěhovali. V roce 2019 proto založil společnost, která má zefektivnit správu zařízení pro vzdálené pracovníky.

FirstBase automatizuje nákup, nastavení a vrácení vybavení, jako jsou notebooky, stoly a židle. „Práce na dálku demokratizuje talenty a nabízí o tolik vyšší kvalitu života,“ domnívá se Herd, který své podnikání zkraje financoval prodejem bitcoinů a bydlel v hostelu o čtyřiadvaceti pokojích v Londýně, kde obrážel potenciální investory.

Dnes společnost obsluhuje více než stovku klientů, kteří za její software platí v průměru dvanáct dolarů měsíčně za zaměstnance.

Fountain

Zakladatelé: Jeremy Cai, Keith Ryu, Sean Behr (CEO)
Získaný kapitál: 225 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 40 milionů dolarů
Hlavní investoři: B Capital, DCM Ventures, Origin Ventures, SoftBank, Uncork Capital

Fountain pomáhá firmám, jako je Deliveroo, Stitch Fix nebo Sweetgreen, najít hodinové pracovníky. Společnost se sídlem v San Franciscu se přitom spoléhá na robotickou automatizaci procesů. Uchazeče obesílá textovými zprávami, které začínají základními otázkami, aby našla kandidáty vhodné pro danou pracovní pozici.

Cai a Ryu, kterým je dvacet pět a třicet let, založili společnost v roce 2014. Před dvěma lety přivedli na pozici generálního ředitele Behra, který předtím založil startup Stratim zabývající se správou vozového parku, aby pomohl firmě expandovat.

Instawork

Zakladatelé: Sumir Meghani (CEO), Saureen Shah
Získaný kapitál: 100 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 100 milionů dolarů
Hlavní investoři: Benchmark, Craft Ventures, Spark Capital

Více než sedmdesát milionů lidí pracuje za hodinovou mzdu na pozicích, jako jsou umývači nádobí, kuchaři, obsluha vysokozdvižných vozíků a podobně. Jednačtyřicetiletý Meghani založil v roce 2015 společnost Instawork se sídlem v San Franciscu, aby tyto pracovníky – v systému jich má dva miliony – pomocí algoritmu spojil s volnými pracovními místy.

Uchazeči o práci mají přístup zdarma, zatímco zákazníci v podobě zaměstnavatelů platí různá procenta v závislosti na typu práce. „Hodně času trávím přemýšlením o tom, jak by vypadal LinkedIn pro hodinové pracovníky,“ konstatuje Meghani.

Instawork vyplácela v červnu svým umístěným pracovníkům průměrnou hodinovou sazbu 19,68 dolaru. Mohou si vybrat, že peníze obdrží na debetní kartu téměř okamžitě po skončení směny. I kdyby se ekonomika propadla do recese, Meghani předpokládá, že Instawork bude nadále dohazovat brigádníky firmám, které už třeba nechtějí stálé zaměstnance.

Insurify

Zakladatelé: Giorgos Zacharia, Snejina Zacharia (CEO), Tod Kiryazov
Získaný kapitál: 128 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 40 milionů dolarů
Hlavní investoři: MassMutual Ventures, Motive Insurtech, Nationwide Ventures, Rationalwave, Viola FinTech

Snejina Zacharia měla v roce 2012 ještě jako studentka magisterského studia na MIT autonehodu, kvůli které jí citelně podražilo povinné ručení. Strávila více než tři hodiny pátráním na internetu a voláním agentům, ale po několikanásobném vyplnění stejných formulářů se dozvěděla, že pojistné může snížit pouze ztrojnásobením spoluúčasti.

„Zařizování pojištění je složité, roztříštěné, lidé nemají možnost snadno vyhledat všechny pojišťovny na jednom místě,“ říká pětačtyřicetiletá Bulharka, která přišla do USA v roce 2003. Založila proto společnost Insurify, aby uživatelům umožnila vyhledávat, porovnávat, nakupovat a spravovat pojistky na auto, domácnost a životní pojištění na jednom místě.

Insurify rozjela se svým manželem, kyperským rodákem Giorgosem Zachariou, dnes prezidentem společnosti Kayak, a sedmatřicetiletým Kiryazovem, bývalým ředitelem digitální strategie na Northeastern University. Dnes má firma v Cambridgi ve státě Massachusetts sto šedesát zaměstnanců, z nichž téměř třetina je rozdělena mezi Pákistán a její rodnou Sofii.

Úspěch nepřišel snadno. Jak říká sama Zacharia, „je to mnohem těžší, když jste cizinec, a dvojnásobně těžší, když jste žena“.

Kin Insurance

Zakladatelé: Sean Harper (CEO), Lucas Ward
Získaný kapitál: 227 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 30 milionů dolarů
Hlavní investoři: 500 Startups, August Capital, Commerce Ventures, Flourish, Hudson Structured Capital, Senator Investment Group, QED Investors

Kin Insurance využívá strojové učení k nabízení lepšího a levnějšího pojištění domácnosti. Společnost analyzuje letecké snímky pomocí algoritmu pro zpracování obrazu a prochází různé databáze, aby mohla přesně určit stav domu, který má být pojištěn.

Jelikož se tradiční pojišťovny majitelů a agentů na architektonické otázky neptají, nezískávají příliš kvalitní údaje o stavu budovy a „stanovují příliš vysoké ceny pro domy, které jsou méně rizikové, a příliš nízké ceny pro domy, které jsou rizikovější“, tvrdí dvaačtyřicetiletý Harper, který dříve pracoval jako konzultant ve společnosti Boston Consulting.

Společnost se sídlem v Chicagu očekává, že se letos více než zdvojnásobí na 250 milionů dolarů.

Landing

Zakladatel: Bill Smith (CEO)
Získaný kapitál: 237 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 83 milionů dolarů
Hlavní investoři: Delta-v Capital, Foundry Group, Greycroft

Šestatřicetiletý Smith prodal v roce 2018 svou online službu na nákup potravin Shipt společnosti Target za 550 milionů dolarů. Nyní se vrací s další členskou sítí Landing, nabízející zařízené byty s flexibilním nájmem.

Landing svým členům, kteří platí 199 dolarů ročně, nabízí rychlý přístup k bytům připraveným k nastěhování s možností pronájmu na pouhý jeden měsíc. Soustředit se hodlá zejména na mladou generaci, která má v oblibě práci na dálku a nechce se vázat na jednu lokalitu.

V letošním roce firma očekává příjmy ve výši dvě stě milionů dolarů.

LeafLink

Zakladatelé: Zach Silverman, Ryan Smith (CEO)
Získaný kapitál: 131 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 28 milionů dolarů
Hlavní investoři: Founders Fund, L2, Lerer Hippeau, Nosara Capital, Thrive

Jednatřicetiletého Smithe a osmatřicetiletého Silvermana v roce 2016 napadlo, že by mohli vzkvétající velkoobchodní trh s legálním konopím přeměnit pomocí softwaru. Odvětví se do značné míry spoléhalo na staromódní řetězec telefonátů, schůzek a „pytlů s penězi“.

Dnes velkoobchodní tržiště společnosti LeafLink se sídlem v New Yorku pomáhá 8300 maloobchodním prodejnám nakupovat online konopné produkty od 3400 značek. Společnost také spustila platební službu, aby snížila množství hotovostních transakcí v odvětví, které sice vykazuje obrat 25 miliard dolarů, ale kvůli přetrvávajícímu federálnímu zákazu marihuany má omezený přístup k bankovnímu systému.

LinkSquares

Zakladatelé: Chris Combs, Vishal Sunak (CEO)
Získaný kapitál: 162 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 11 milionů dolarů
Hlavní investoři: G Squared, Hyperplane, Jump Capital, Sorenson Capital

Osmatřicetiletý Sunak a devětatřicetiletý Combs založili v roce 2015 společnost LinkSquares, nabízející software s umělou inteligencí, který firmám pomáhá se správou jejich smluv. Právě s tím se oba zakladatelé potýkali, když byl jejich předchozí zaměstnavatel prodán a noví majitelé společnosti hledali informace o uzavřených smlouvách.

„Smlouvy nebyly sledované a všechny byly tak nějak jiné,“ vzpomíná Sunak. „Obepsali jsme stovky podnikových poradců a zjistili, že problém není ojedinělý. Správa smluv je obecně superbolestivá a manuálně i časově velmi náročná,“ konstatuje původním povoláním inženýr.

Sunak strávil rok a půl budováním softwaru, než podepsal první smlouvu se zákazníkem. Dnes tento software používá více než šest set společností, které za něj platí od dvaceti tisíc do pěti set tisíc dolarů.

Modern Animal

Zakladatelé: David Bowman, Steven Eidelman (CEO), Ben Jacobs
Získaný kapitál: 150 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 5 milionů dolarů
Hlavní investoři: Founders Fund, True Ventures

Sedmatřicetiletý Eidelman, bývalý konzultant společnosti Bain, založil v roce 2012 svou první společnost Whistle – zařízení pro sledování domácích mazlíčků. O čtyři roky později ji za nezveřejněnou cenu koupila společnost Mars Petcare a Eidelman se stal rezidenčním podnikatelem ve společnosti Mars, přičemž hodně času trávil na veterinárních klinikách.

„Když jsem viděl, jak jsou zastaralé, chtěl jsem přinést do péče o zvířata jedenadvacáté století,“ vysvětluje. Spolu s devětatřicetiletým Bowmanem a o čtyři roky mladším Jacobsem založili roku 2019 členskou službu Modern Animal. Má čtyři pobočky v Los Angeles a mobilní aplikaci, prostřednictvím které si zákazníci mohou domluvit osobní schůzku nebo získat nepřetržitou virtuální péči.

Modern Animal využívá dvacet tisíc členů, kteří v současné době platí 129 dolarů ročně za členství. Další tisíce zájemců jsou na čekací listině.

Novo

Zakladatelé: Tyler McIntyre, Michael Rangel (CEO)
Získaný kapitál: 136 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 8 milionů dolarů
Hlavní investoři: Crosslink Capital, Stripes, Valar Ventures

Fintechová společnost se sídlem v Miami se zaměřuje výhradně na malé podniky a nabízí jim snadné a cenově dostupné bankovnictví, které nezahrnuje žádné měsíční poplatky ani minimální zůstatky. Sama není bankou, ale spolupracuje s Middlesex Federal Savings.

Pětatřicetiletý Rangel, syn kubánských přistěhovalců, který vyrostl v Miami, založil Novo v roce 2016. Od té doby se jí podařilo zaregistrovat více než sto tisíc zákazníků. V loňském roce pak společnost zpracovala transakce v celkové hodnotě přibližně pěti miliard dolarů.

Ocrolus

Zakladatelé: Peter Bobley, Sam Bobley (CEO), John Guerci, Victoria Meakin
Získaný kapitál: 127 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 27 milionů dolarů
Hlavní investoři: Bullpen Capital, Fin Capital, Laconia, Oak HC/FT

Společnost založená v roce 2014 využívá automatizaci k analýze finančních dokumentů. Dokáže je snadno klasifikovat, zachytit klíčová datová pole, odhalit podvody a identifikovat peněžní toky. Od konkurence se liší kombinací automatizace s více než sedmi sty lidskými ověřovateli dat, dohlížejícími na kontrolu kvality.

Třicetiletý Bobley říká, že spojení softwaru s lidskou kontrolou kvality umožňuje zpracovávat dokumenty, u nichž nejsou data pokaždé na stejném místě a jejichž kvalita obrazu je nedokonalá – například faxy a skeny. Firma se sídlem v New Yorku mezi své zákazníky počítá společnosti PayPal, SoFit a Plaid.

Petal

Zakladatelé: Jack Arenas, David Ehrich, Andrew Endicott, Jason (Gross) Rosen (CEO), Berk Ustun
Získaný kapitál: 240 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 26 milionů dolarů
Hlavní investoři: Brooklyn Bridge Ventures, Tarsadia Investments, Valar Ventures

Společnost Petal využívá strojové učení k analýze bankovních transakcí a nabízí kreditní karty lidem, kteří mohli být při předchozí žádosti o jejich získání zamítnutí. Nabízí dvě karty bez ročních poplatků – jednu pro ty, kdo mají střední nebo špatné kreditní skóry, a druhou pro zákazníky se stručnou nebo žádnou kreditní minulostí.

Karty odměňují včasné splácení službou cashback od jednoho procenta výše. „Tradiční úvěrové skóre se zabývá pouze dluhem. My se rozhodli sledovat výdaje a celkový obraz finančního života lidí včetně příjmů, účtů a úspor,“ vysvětluje Jason Rosen.

Od založení v roce 2017 vydala společnost se sídlem v New Yorku se svým bankovním partnerem WebBank více než tři sta tisíc karet. Podle Rosena bylo přitom více než čtyřicet procent osob, kterým byl v loňském roce schválen úvěr, dříve odmítnuto. Míru selhání společnost nechce zveřejnit.

Ovládni AI!
Vydání Forbesu Ovládni AI!

R-Zero

Zakladatelé: Ben Boyer, Eli Harris, Grant Morgan (CEO)
Získaný kapitál: 170 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 13 milionů dolarů
Hlavní investoři: CDPQ, DBL Partners, World Innovation Lab

Trojice podnikatelů založila společnost R-Zero v dubnu 2020 ve snaze zpomalit šíření viru covid-19. Ve spolupráci s vědcem Richardem Wadem, který od roku 1975 pracoval v oblasti znečištění ovzduší a veřejného zdraví, vyvinula společnost cenově dostupný hardware na bázi ultrafialového záření.

Zatímco přístroj dezinfikuje, senzory a software měří kvalitu ovzduší a poskytují analytické údaje. Nízká cena produktu umožnila prodej školám, restauracím, hotelům a podnikům. Dnes společnost se sídlem v Salt Lake City doufá, že její technologie změní způsob, jakým lidé přemýšlejí o kvalitě vzduchu v interiérech, i dlouho po odeznění pandemie.

„Myslím, že se nám podaří vyjít z covidu a vybudovat bezpečnější a zdravější nový normál,“ říká třiatřicetiletý šéf společnosti, která letos čeká trojnásobné tržby.

Secureframe

Zakladatelé: Shrav Mehta (CEO), Natasja Nielsen
Získaný kapitál: 78 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 6 milionů dolarů
Hlavní investoři: Accomplice Ventures, Base10 Partners, Gradient Ventures, Kleiner Perkins

Generální ředitel Shrav Mehta už jako teenager vyvinul více než patnáct různých aplikací. Secureframe spoluzaložil ve svých třiadvaceti letech poté, co se u svého předchozího zaměstnavatele potýkal se zpožděním při snaze projít složitými bezpečnostními testy a certifikacemi.

„Napadlo mě, že bychom to mohli různými způsoby automatizovat,“ vypráví Ind, který získal bakalářský titul v oboru počítačových věd na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz. Dnes společnost se sídlem v San Franciscu poskytuje služby automatizace zabezpečení a dodržování předpisů, integrované s lidskými zdroji, IT systémy a cloudovými službami.

Settle

Zakladatel: Aleksander Koenig (CEO)
Získaný kapitál: 82 milionů dolarů
Odhadovaný příjem za rok 2021: 14 milionů dolarů
Hlavní investoři: Founders Fund, Kleiner Perkins, Ribbit Capital, SciFi Ventures

Společnost sídlící v San Franciscu se zabývá řízením peněžních toků a pomáhá především malým e-shopům. Její velkou odlišností je podle Koeniga vlastní provozní kapitál, takže zákazníci si mohou vybrat, zda zaplatí svými penězi, nebo penězi společnosti – a teprve po dosažení příjmů z objednávek zaplatí Settlu.

Šestatřicetiletý polský přistěhovalec a absolvent univerzity Johnse Hopkinse pracoval do roku 2019 jako vedoucí úvěrového oddělení společnosti Affirm. „Chcete-li konkurovat něčemu, co má spoustu zákazníků a rozvinutou strukturu, nemůžete vytvořit něco jen o trochu lepšího – musíte vytvořit něco desetkrát lepšího,“ připomíná klíč k většině startupových úspěchů.