Svou tvorbu označuje jako smart fairy tale neboli chytrou pohádku. Zakládá se totiž na dvou základních viditelných principech: chytrém funkčním designu a intimním romantickém narativu. Řeč je o šperkařce Markétě Kratochvílové, stojící za studiem Bold.

Její šperky nosila například kanadská hudebnice Grimes, matka dvou potomků Elona Muska, či americká raperka Megan Thee Stallion.

Markéta Kratochvílová úspěšně vystudovala UMPRUM v ateliéru Evy Eisler a následně získala dvě prestižní ceny Czech Grand Design. V roce 2014 nejdříve ocenění Talent roku, o dva roky později byla jmenována Designérkou šperku roku.

Založení vlastního studia tak bylo dalším logickým krokem. Psal se tedy rok 2017, když světlo světa poprvé spatřilo experimentální studio Bold, silně ovlivněné autorčinou touhou vyrovnat se zahraniční scéně. 

Právě při studiích a angažmá v New Yorku načerpala nové znalosti a podle svých slov uvěřila ve své sny.

Nabrané zkušenosti a sledování zahraničních trendů v rané fázi své kariéry následně úspěšně využila ve své vlastní práci. Nyní Markéta Kratochvílová úspěšně působí v globálním prostředí. „Pochopila jsem důležitost umělecké integrity, bez které není možné získat respekt. Nejprve jsem se musela stát dobrým člověkem a poté originálním umělcem,“ prozrazuje Kratochvílová.

„V Česku stále nechápeme, že klíč je v tom, být skutečně jiný – ve všech aspektech práce a úrovních myšlení. Umělec, který je jiný, má potenciál vytvořit nejen originální produkt, ale také inspirovat svoje kolegy a kreativní okolí a tím se stává cenným v rámci komunity. O to se snažím s každou novou kolekcí,“ dodává.

Jednou z jejích zákaznic se stala výše zmíněná hudebnice Grimes. Vizuální identita obou umělkyň je velice podobná. „Všimla si mě díky zmínce v americkém magazínu a následně mi napsala na Instagramu, že moje šperky jsou“next level“. Její zprávu jsem si přečetla ráno v den svých narozenin, dokonce mi i popřála, byla velice milá a oceňovala mou tvorbu,“ popisuje Markéta svou zkušenost.

Raperce Megan Thee Stallion, která patří mezi nejúspěšnější americké hudebnice s majetkem v hodnotě osmi milionů dolarů, zase Kratochvílová posílala do Los Angeles šperky na párty. „Měla se konat za dva dny a já byla zrovna v Berlíně. Vše se jako zázrakem stihlo a dnes vlastní asi nejvíce mých kousků,“ tvrdí.

Markéta Kratochvílová také přiznává určité ambice vidět své šperky na umělcích, které obdivuje: „Když jsem přemýšlela, jak toho dosáhnout, bylo pro mě nejpřirozenější prostě dělat dobré věci, řídit se srdcem a vyčkat na odezvu okolí. Ať už mě oslovili stylisté, nebo přímo umělci, vždy jsem pak měla pocit, že se setkáváme v pravý čas, ve chvíli, kdy se dokážeme vzájemně respektovat a vážit si této příležitosti.“

Své klienty by popsala jako otevřené, zvídavé lidi, kteří mají rádi nové věci. „Často u nich vidím, že jsou podporující. Také u nich pozoruji radost z toho, že se orientují v otázkách módy a vizionářství. Nechávají se nadchnout, jsou energetičtí, inteligentní. Stále mě překvapují a motivují, davají mým šperkům nové rozměry.“

A protože šperky studia Bold nejsou omezené určitým pohlavím, nosit je může každý. „Mou snahou není definovat nějaký mužský nebo ženský ideál, jsou určeny komukoli. Obecně mě zajímají citliví lidé bez ohledu na pohlaví. Objevit v sobě to, kým doopravdy jsme, a přijmout se považuji za jeden z nejnáročnějších úkolů. Měli bychom se v tom navzájem podporovat,“ pokračuje Markéta Kratochvílová.

A kde hledá neustálý přísun inspirace? V nedávném rozhovoru pro americký magazín Nylon, který ji jmenoval jednou z nejzajímavějších novodobých alternativnách designérek šperků, na sebe prozradila, že jsou často jejím zdrojem vzpomínky z dětství.

Jednotlivé momenty pak zrcadlí jak ve vizuální komunikaci studia a atmosféře kolekcí, tak i třeba v názoru na udržitelnost. „V průběhu života se ve mně měnil vztah k prostředí, ze kterého pocházím. Je přirozené, že se v určité fázi vývoje musíte odpoutat od toho, co vám bylo dáno, a jít vlastní cestou, ale také se vrátit jako nový člověk a podívat se zpět očima dospělého.“

Vedle současného umění je Markéta Kratochvílová i milovnicí muzeí a sbírek všeho druhu. Miluje filmy a za věčnou inspiraci považuje pravěké a starověké kultury: „V pohledu do dávné minulosti nacházím paralelu s pohledem do budoucnosti. Snažím se hledat gró a vypouštět pěnu dní.“

Markéta se v poslední době věnuje hlavně technologickým experimentům a novým způsobům, jak pracovat se stříbrem. Rozvíjí úspěšnou kolekci Elfo a pracuje nadále s umísťováním šperků na obličej.

A na co se můžeme od Bold studia těšit do budoucna? „Naučila jsem se pár dosud nepoužitých technik, které chci zapojit do procesu navrhování. Na podzim bych ráda představila novou kolekci a web Bold studia. „Těším se na novou zkušenost s vyučováním kurzu výroby šperků a na řadu spoluprací s ostatními umělci,“ uzavírá designérka.