Sedmnáctimiliardovému kolapsu FTX Sama Bankmana-Frieda konkurují i další velké pády miliardářů, které vyústily ve finanční krach, v některých případech dokonce i v pobyt ve vězení.
V průběhu minulého týdne celý svět šokovaně sledoval, jak se svět Sama Bankmana-Frieda zhroutil jako domeček z karet. Během pouhých pár dní se status třicetiletého zakladatele a bývalého generálního ředitele kryptoměnové burzy FTX, který býval jedním z padesátky nejbohatších lidí v Americe, výrazně proměnil. Z jedné z nejvlivnějších postav kryptoscény se stal kluk z reklamy na dosud největší krypto-kolaps.
Celé to odstartovala zpráva na serveru Coindesk o financích Alameda Research, sesterské společnosti FTX. Odhalení, že nejméně 5,8 miliardy dolarů aktiv Alamedy je navázáno na FTT (nativní token FTX), způsobilo, že investoři začali zběsile stahovat své prostředky z burzy.
Podle informací z The Wall Street Journal použila společnost Alameda Research až deset miliard dolarů z prostředků zákazníků FTX ke spekulacím, což je samozřejmě nezákonné. Během rozhovoru s reportérem Vox se Bankman-Fried k obchodování s využíváním zákaznických aktiv FTX v podstatě přiznal. Odhadované jmění Bankman-Frieda spadlo během pár dní ze sedmnácti miliard dolarů na méně než jednu miliardu dolarů. Forbes má za to, že se v současnosti blíží spíše nule.
Alameda Research, FTX a FTX U.S. vyhlásily bankrot v pátek 11. listopadu a téhož dne Bankman-Fried odstoupil z funkce generálního ředitele. (Možná má někde ulitou nějakou hotovost z údajného prodeje podílu společnosti investorům nebo z půjček ve výši 2,7 miliardy dolarů, které si vzal od Alameda Research.)
Zatímco dopady zhroucení FTX nejsou stále ještě vyhodnocené, jedna věc je jasná: jen málo dalších miliardářů padlo tak hluboko a tak rychle jako Bankman-Fried. Mezi těmi, kdo přišli o téměř celé své jmění v průběhu pouhých několika dnů nebo týdnů, jsou investor Adolf Merckle, kdysi jeden z nejbohatších lidí Německa, kterého v roce 2008 zničila finanční krize, a Kanye West, jehož antisemitismus dokonal už dříve načatou zkázu.
Za poslední dvě dekády se z mnoha různých důvodů zhroutila další bohatství, často ovšem šlo o lži a podvody. Mnoho z těchto krachů vedlo k soudním sporům nebo dokonce k pobytu ve vězení. To se týká i Elizabeth Holmes, zakladatelky dnes již neexistující firmy na screening krve Theranos, která byla v pátek odsouzena k více než jedenácti letům vězení za podvádění investorů. Tři další z následujícího výčtu jsou nyní za mřížemi, jeden je v domácím vězení a další čeká na soud.
Nejnovější kapitola stále bizarnějšího příběhu Sama Bankman-Frieda ještě nebyla napsána. A tak zatímco svět sleduje, jaký osud bude mít on a jeho FTX, nabízíme seznam největších miliardářských pádů nedávné historie. V sestupném pořadí od těch nejnovějších:
1. Kanye West: Teniskové impérium svržené antisemitismem
- Čisté jmění na vrcholu: 2 miliardy dolarů v dubnu 2022
- Čisté jmění v současnosti: 400 milionů dolarů
- Datum pádu: říjen 2022
Když v říjnu loňského roku rapper a návrhář Kanye West (známý také pod jménem Ye) vypustil ze svých úst proud antisemitských komentářů, konspiračních teorií a dopustil se dalšího kontroverzního chování, jeho klíčový obchodní partner Adidas na situaci reagoval ukončením veškeré spolupráce.
Měsíc předtím mu smlouvu vypověděl prodejce oděvů Gap, i když původně bylo v plánu partnerství na deset let. Ye přišel také o kontrakty s francouzským módním domem Balenciaga, maloobchodníkem Foot Locker a dále i s talentovou agenturu CAA a bankovní společnosti J.P. Morgan, které ho zastupovaly.
Navzdory zhroucení jeho obchodního impéria vlastní Ye stále 400 milionů dolarů v podobě osobních nemovitostí, hotovosti nebo pětiprocentního podílu ve Skims, značce tvarujícího oblečení, kterou založila jeho bývalá manželka, miliardářka Kim Kardashian. Podíl má odhadovanou hodnotu 3,2 miliardy dolarů.
2. Nirav Modi: Klenotník na útěku
- Čisté jmění na vrcholu: 1,8 miliardy dolarů v roce 2015
- Čisté jmění v současnosti: neznámé
- Datum pádu: 2018
Bývalý klenotník hvězd, jehož nejdražší kousky zdobily osobnosti jako Kate Winslet, Dakota Johnson a Priyanka Chopra-Jonas, se nyní z věznice Wandsworth v jihozápadním Londýně brání svému vydání do Indie. Začátkem tohoto měsíce nicméně Nejvyšší soud v Londýně jeho vydání nařídil.
Tento odborník na diamanty indického původu, který se toužil stát dalším Harrym Winstonem a mít obchody po celém světě, byl obviněn, že okradl státní banku Punjab National Bank o 1,8 miliardy dolarů, aby mohl zafinancovat rozšíření své nyní zkrachovalé firmy Firestar International.
Modi uprchl z Indie v roce 2018 krátce před vypuknutím skandálu a o rok později byl spatřen v ulicích Londýna maskovaný velkým knírem. Krátce nato byl zatčen. Indické úřady vymáhají Modiho pohledávky zabavováním a prodejem jeho majetku, včetně jeho velmi ceněné umělecké sbírky. Narodil v rodině obchodníka s diamanty, vyrostl v Belgii, Pensylvánskou univerzitu nedokončil. Přestěhoval se do Indie, aby se pod vedením svého strýce naučil rodinnému řemeslu, a v roce 1999 začal podnikat na vlastní pěst.
3. Rishi Shah: Obviněný z podvodu, čeká na soud
- Čisté jmění na vrcholu: 3,6 miliardy dolarů v roce 2017
- Čisté jmění v současnosti: 0 dolarů
- Datum pádu: 2018
Rishi Shah způsobil pozdvižení, když jako mladý absolvent založil moderní zdravotnický technologický startup Outcome Health, který v květnu 2017 vybral 600 milionů dolarů a jeho hodnota v tu dobu dosahovala 5,6 miliardy dolarů.
Jenže pouhé dva roky poté, co se Shah stal miliardářem, byl on a dva nejvyšší manažeři z Outcome kvůli údajnému zkreslování finančních výsledků společnosti o úspěchů jejích produktů obviněni z podvodu a krádeže zhruba miliardy dolarů. Všichni tři svou vinu popírají a v roce 2023 by měli stanout před soudem.
4. John Kapoor: Kompromitovaný drogový dealer ve vězení
- Čisté jmění na vrcholu: 3,3 miliardy dolarů v roce 2015
- Čisté jmění v současnosti: neznámé
- Datum pádu: 2017
Podnikatel a investor farmaceutického průmyslu John Kapoor byl zakladatelem, generálním ředitelem a předsedou představenstva výrobce opioidů Insys Therapeutics. V říjnu 2017 byl Kapoor zatčen a obviněn ze spiknutí, protože podplácel lékaře, aby předepisovali fentanylový sprej Subsys, jehož právě jeho společnost vyráběla a který byl navržen ke zmírnění bolestí u pacientů s rakovinou. Kapoor ovšem nutil lékaře předepisovat lék pacientům, kteří jej nepotřebovali.
Společnost Insys v roce 2019 ohlásila bankrot a oznámila, že ukončuje všechny své projekty. Kapoor, který jen několik měsíců po svém zatčení vypadl z žebříčku miliardářů Forbes, dostal v roce 2020 trest odnětí svobody na pět a půl roku poté, co porota shledala jeho a čtyři další manažery Insys vinnými z vyděračského spiknutí. Podle Federálního úřadu pro věznice má být propuštěn v srpnu 2024.
5. Elizabeth Holmes: Bývalá lékařská magnátka odsouzena k jedenácti letům vězení
- Čisté jmění na vrcholu: 4,5 miliardy dolarů v roce 2015
- Čisté jmění v současnosti: 0 dolarů
- Datum pádu: 2016
Spoluzakladatelka společnosti Theranos Elizabeth Holmes byla kdysi na špičce technologického světa díky vývoji zařízení, o kterém tvrdila, že způsobí revoluci v krevních testech pomocí pouhé kapky krve z konečku prstu. V roce 2015 byla tato absolventka Stanfordské univerzity nejbohatší self-made woman v Americe.
O pouhý rok později Forbes snížil odhad jejího čistého jmění na nulu poté, co se technologie ukázala jako nespolehlivá a společnost čelila ze strany federálních agentur spoustě vyšetřování. V roce 2018 byla obviněna z podvodu vůči investorům, zákazníkům a pacientům a k soudu se případ dostal v roce 2021.
Během soudního procesu se Holmes pokusila svalit vinu na Rameshe Balwaniho, svého bývalého přítele a bývalého prezidenta a provozního ředitele Theranos. Porotci tomu však neuvěřili a na základě čtyř obvinění z podvodu na investorech Holmes v lednu 2022 obžalovali. V listopadu 2022 byla odsouzena k více než jedenácti letům za mřížemi. Holmes v tu dobu byla těhotná s druhým dítětem. Vinným byl shledán také Balwani, jemuž hrozí až dvacet let vězení.
6. Eike Batista: Kdysi nejbohatší Brazilec odsouzen na třicet let
- Čisté jmění na vrcholu: 30 miliard dolarů v roce 2012
- Čisté jmění v současnosti: neznámé
- Datum pádu: 2013
Brazilský podnikatel s ropou a zemním plynem Eike Batista, muž s nesmírnými ambicemi, kdysi Forbesu slíbil, že se stane nejbohatším člověkem světa (titul, kterým se od té doby honosí generální ředitel Tesly Elon Musk). Chvíli se to opravdu zdálo reálné. Na začátku roku 2012 měl Batista na svém kontě jmění v odhadované hodnotě třicet miliard dolarů. Ceny jeho veřejně obchodovaných energetických společností, které byly pod křídly mateřské společnosti EBX Group, prudce vzrostly.
Během pouhého jednoho roku se ale následkem neúspěchů při plnění výrobních a finančních cílů začalo jeho energetické impérium hroutit. Ukázalo se, že jeho vlajková loď, ropná společnost OGX, značně nadhodnotila své zásoby ropy.
Společnost OGX vyhlásila v roce 2013 bankrot poté, co nebyla schopna splácet dluhopisy ve výši 45 miliard dolarů, což je v historii Latinské Ameriky dosud největší firemní selhání. Batista byl v roce 2018 odsouzen k třiceti letům vězení za uplácení Sergeje Cabrala, dnes již také uvězněného bývalého guvernéra Ria de Janeira, kterému nabídl 16,5 milionu dolarů výměnou za státní zakázky. Podle domnělých zpráv žije Batista ve svém sídle v domácím vězení.
7. Vijay Mallya: Dobré časy se zvrtly
- Čisté jmění na vrcholu: 1,6 miliardy dolarů v roce 2007
- Čisté jmění v současnosti: neznámé
- Datum pádu: 2012
Mallya, pro svůj okázalý životní styl známý jako „král dobrých časů“, je bývalý provozovatel United Spirits, jedné z největších indických lihovarnických společností, a také dnes již neexistujících Kingfisher Airlines. Po svém vstupu do leteckého průmyslu v roce 2005 nashromáždil tento lihovinový magnát, ve snaze udržet nad vodou pomalu tonoucí Kingfisher Airlines, dluhy ve výši více než miliardy dolarů vůči mnoha indickým bankám.
Kingfisher byl dokonce v jednu chvíli druhým největším tuzemským přepravcem v Indii, ale poté se dostal do platební neschopnosti a v roce 2012 skončil. Jak tehdy uvedl Forbes, Mallya pokračoval v pořádání extravagantních večírků, zatímco piloti a palubní personál nedostali platy celé měsíce.
Dluhy vůči věřitelům ze strany State Bank of India Mallya nesplácel a v roce 2016 uprchl do Spojeného království a údajně se tam nachází dodnes. Indie usiluje o jeho vydání. Britský soud vyhlásil bankrot Mallyi loni v červenci, čímž otevřel cestu indickým bankám, aby mohly požadovat splacení nehorázných dluhů, které Mallya nasekal.
8. Allen Stanford: Princ Ponziho schématu
- Čisté jmění na vrcholu: 2,2 miliardy dolarů v roce 2008
- Čisté jmění v současnosti: 0
- Datum pádu: 2009
Stanford byl v roce 2012 odsouzen za to, že provozoval Ponziho schéma, podvodnou investiční operaci v hodnotě sedmi miliard dolarů. Podle žalobců bývalý miliardář ohromně vydělával asi dvě desetiletí tím, že prostřednictvím své společnosti Stanford International Bank se sídlem na Antiguě prodával podvodným způsobem vysoce výnosné depozitní certifikáty a nahromaděné prostředky použil na pochybné investice a na financování svého okázalého životního stylu.
V roce 2012 byl odsouzen ke 110 letům vězení, které si nyní odpykává ve věznici se zvýšenou ostrahou v Coleman na Floridě. Obětem Stanfordova plánu se peníze postupně vracejí, i když ne tak rychle, jak by si asi přály. K dnešnímu dni bylo získáno zpět jen něco málo přes miliardu dolarů.
V lednu 2022 soud v Texasu rozhodl, že pět bank, které skupina Stanfordových investorů zažalovala o čtyři miliardy dolarů za údajné napomáhání podvodníkovi poskytováním finančních služeb, bude muset před soud. Banky vše popřely a neúspěšně se pokusily žalobu zamítnout.
9. Adolf Merckle: Oběť finanční krize
- Čisté jmění na vrcholu: 12,8 miliardy dolarů v roce 2007
- Čisté jmění v současnosti: neznámé
- Datum pádu: 2008
Merckle byl německý průmyslník, jehož investiční společnost byla těžce zasažena finanční krizí v roce 2008. Situaci ještě zhoršila jeho spekulace na pokles akcií Volkswagen AG, která se mu nevyplatila hned v říjnu téhož roku, kdy se ukázalo, že evropský automobilový gigant Porsche soupeří o převzetí společnosti, což poslalo cenu akcií Volkswagenu prudce nahoru.
Merckle potřeboval sehnat více než miliardu dolarů v překlenovacích půjčkách, aby pokryl ztráty vzniklé v jeho konglomerátu VEM Vermoegensverwaltung, který byl v té době silně zadlužený.
Merckle nezvládl sledovat, jak jeho impérium směřuje ke kolapsu a vzal si život. V roce 2009 skočil poblíž svého domova v Blaubeurenu v Německu před vlak. Po Adolfově smrti se jeho syn Ludwig pokusil hroutící se rodinné jmění zachránit, což se mu nakonec prodejem některých částí společnosti podařilo. Jeho dnešní jmění má hodnotu přes pět miliard dolarů.
10. Michail Chodorkovskij: Putinem zapříčiněný pád nejbohatšího muže Ruska
- Čisté jmění na vrcholu: 15 miliard dolarů v roce 2004
- Čisté jmění v současnosti: neznámé
- Datum pádu: 2006
Chodorkovskij je bývalý šéf ruského ropného a plynárenského gigantu Jukos. Kdysi byl nejbohatším mužem Ruska a jeho jmění je v době, kdy byl v roce 2004 na vrcholu, odhadováno na patnáct miliard dolarů. Jenže po veřejném rozporu s Putinem kvůli vládní korupci byl Chodorkovskij zatčen a uvězněn kvůli daňovým únikům, zpronevěře a podvodům. Obvinění popřel a označil je za politicky motivovaná.
Kdysi největší ruská ropná společnost Jukos v roce 2006 vyhlásila bankrot. Většinu jejích aktiv pohltila státem kontrolovaná ropná společnost Rosněfť. Chodorkovskij byl v roce 2013 omilostněn a krátce po propuštění se přestěhoval do Londýna, kde vystupuje jako hlasitý kritik Vladimira Putina. „Svět nebude bezpečným místem, dokud bude Putin u moci,“ řekl bývalý miliardář v květnu na výroční konferenci Milken Institute.
Tento článek jsme aktualizovali 20. listopadu, kdy byl na místo Anila Ambaniho zařazen pád Nirava Modiho.