Letošnímu seznamu nejsilnějších pasů podle Henley Passport Index dominuje Evropa. Tím vůbec nejsilnějším pasem Evropy je v současné době pas Německa, který umožňuje svým držitelům cestovat bez nutnosti opatřit si víza do 190 zemí.

Henley & Partners je globální poradenská společnost v oblasti občanství a oprávnění k pobytu. Sídlí v Londýně a od roku 2006 pravidelně zpracovává data dodávaná mezinárodní nevládní organizací IATA (International Air Transport Association). Na základě těchto dat vytváří a publikuje žebříček porovnávající země podle počtu jiných zemí, do kterých se mohou vypravit držitelé jejich pasů, aniž by si museli opatřit víza.

O první místo žebříčku se dělí Japonsko a Singapur, jejichž pas otevírá svým držitelům cestu bez víz do 192 zemí na světě.

Se 190 zeměmi se k Německu na druhé příčce připojila Jižní Korea, dále následují evropské země. Finsko, Itálie, Lucembursko a Španělsko drží třetí pozici a jejich držitele opravňují k návštěvě 189 zemí, se 188 zeměmi jsou na čtvrtém místě Rakousko a Dánsko, na pátém místě se 187 zeměmi následují Francie, Irsko, Nizozemsko, Portugalsko a Švédsko.

Nový Zéland, který tento týden oznámil zavedení vakcinačního certifikačního systému, je shodně s Belgií a Švýcarskem na šesté pozici. Jejich pasy umožňují cestování do 186 států.

Spojené státy americké a Velká Británie, které podle CNN „držely vedoucí pozici v roce 2014,“ jsou nyní opět spolu, a to na sedmém místě. Stejně silné pasy mají také Česká republika, Řecko, Malta a Norsko. Jejich držitelé mohou bez vízové povinnosti navštívit 185 zemí.

Austrálie a Kanada jsou osmí se 184 zeměmi, Maďarsko je deváté se 183 státy, Litva, Polsko a Slovensko si drží se 182 zeměmi desátou pozici.

Z analýzy žebříčku vyplývá, že cestovní omezení zavedená v souvislosti s pandemií covidu-19 způsobila dosud největší pauzu mobility v šestnáctileté historii sledování. Tato pauza navíc značně prohloubila nerovnost mezi severní a jižní polokoulí.

Zpráva vysvětluje, že „země na globálním severu se silnějšími pasy prosazovaly a aplikovaly jedny z nejpřísnějších cestovních omezení v souvislosti s pandemií covidu-19, zatímco mnoho zemí s výrazně méně silnými pasy své hranice otevřelo.“

Pokud budeme srovnávat země z nejvyšších příček žebříčku s těmi na jeho konci, zjistíme například, že držitel afghánského pasu může bez víz navštívit pouhých 26 zemí. To je o 166 méně než držitel letošního vítězného pasu z Japonska nebo Singapuru.

„Globální sever už dlouho prosazuje agresivní strategie omezování migrace tak, že zpřísňuje hraniční kontroly a ty potom různými způsoby podkopávají pohyb osob,“ píše ve svém vyjádření Mehari Taddele Maru z Univerzitního institutu OSN pro srovnávací studie regionální integrace (UNU-CRIS). „Cestovní opatření spojená s pandemií covidu-19 se nyní nově přidala k již existujícímu souboru nástrojů vytvořeném globálním severem pro omezení mobility z globálního jihu.“

A to je hlavní důvod, proč Evropa dominuje žebříčku nejsilnějších pasů.

Na samém konci žebříčku Henley Passport Indexu tvořeném 227 destinacemi se objevuje s 39 zeměmi Severní Korea, se 37 zeměmi Nepál a území Palestiny, následuje Somálsko se 34, Jemen se 33, Pákistán s 31, Sýrie s 29 a Irák s Afghánistánem s 28 zeměmi.

Index nebere v potaz současná prozatímní opatření související s pandemií, přestože tyto restrikce vytvářejí nyní hlubokou propast. Je to vidět zejména, když například plně očkované osoby přijíždějí ze zemí nacházejících se na spodním konci žebříčku. V mnoha zemích pro ně podle Schengen Visa Info zůstávají dveře zavřené očkování navzdory.

Rozdíl mezi zeměmi na počátku žebříčku a těmi, které se nacházejí na jeho konci, nebyl nikdy větší. Navíc celosvětová situace kolem boje proti pandemii covidu-19 nenasvědčuje, že by se tato mezera měla v blízké době zaplnit.

Navzdory tomu, že Japonsko je v žebříčku síly pasu první a má přístup téměř do všech zemí světa, samo téměř všechny cestovatele odmítá jako preventivní opatření proti šíření koronaviru. Podobně je tomu i v Německu, které má bezvízový přístup do 190 zemí a odmítá vstup občanů z téměř stovky států světa.

Naproti tomu Egypt, i když je až na 97 místě, nemá momentálně žádná cestovní omezení a může ho navštívit kdokoli. Jeho občané mohou ale pouze do 51 zemí na světě bez nutnosti víz. Podobně je na tom Keňa, která také nemá žádná omezení pro cestovatele, ale její pas opravňuje její občany ke vstupu bez nutnosti opatřit si dopředu víza do pouhých 71 zemí světa.