„Každý příběh jednou skončí,“ říká Radka Sirková. Návrhářka, tvořící téměř dvacet let designérské duo Chatty, nepůsobí jako někdo, komu se právě rozplynul životní sen.

Podobně klidný dojem vzbuzuje i její kolegyně Anna Tušková. Je to přitom jen několik dnů od společného prohlášení, že značka, kterou dvě dekády budovaly, poběží jen do konce února.

„Do posledního ledna je možnost udělat poslední objednávky. Poslední únorový den chystáme rozlučkovou akci, která má odrážet duch naší značky. Všechno veselé, žádné truchlení,“ nastiňuje Anna Tušková.

Obě návrhářky slibují, že v oboru zůstanou. Radka Sirková už nyní připravuje další projekt, který slibuje odhalit během několika měsíců. „Pravděpodobně to bude poslední značka, kterou založím. Než ji ukážu světu, chci, aby bylo všechno dotažené. Každopádně neopustím svůj charakteristický rukopis ani džíny na míru,“ konstatuje.

Také Anna Tušková potvrzuje, že u módy zůstane. Bude se nadále věnovat tvorbě oblečení na míru, denimu a také chystá nový brand, u kterého lehce poodkrývá směřování k pánské módě. „Vždy mě bavilo navrhovat a vytvářet pánskou módu, která je v Čechách trochu upozaděna,“ říká.

Sirková s Tuškovou už v roce 2017 získaly ocenění Design IT Award od časopisu Vogue Italy a Vogue Ukraine. Prezentovaly se na týdnech módy v Paříži, Amsterdamu, Berlíně, Kyjevě či Varšavě a jejich modely nosili například topmodelka Karolína Kurková i Jiří Korn na své show.

„Když jsme ohlásily konec značky, někteří zákazníci nám psali, že brečí. Je od nich velmi milé, ale zdá se mi to trochu přehnané. Nikdo nezemřel, Anna i já jen půjdeme s novou energií svou cestou,“ reflektuje Radka Sirková, která se kromě navrhování příležitostně věnuje stylingu.

Ten považuje za „vytržení z určité designérské rutiny“ a zároveň práci dělanou bokem – nikdy pro ni nepřeváží nad profesí designérky.

Konec značky přichází paradoxně pouhý rok poté, co se Chatty usídlily v esteticky vytříbeném obchodě v Rámové ulici. „Butik byl naším splněným snem. Ale stejně si myslím, že někdy je potřeba udělat za vším tlustou čáru a začít znovu,“ vysvětluje Sirková.

Prostor, který navrhl architekt Jiří Matura, už je uzavřen. Chatty se přesunuly do menšího butiku v Haštalské číslo 21, a zatím je v jednání, co zde bude po definitivním konci značky.

Tušková ale odmítá spekulace, že původní impozantní obchod, kterému dominoval prodejní pult v podobě rozpůleného kamene, by byl zdrojem finanční nestability. „Všechno jsme měly pečlivě spočítané, a i když jsme ze začátku myslely, že obchod budeme muset dotovat, nedělo se tak. Vedly jsme si dobře,“ tvrdí.

Labutí písní dua, které se potkalo už na střední škole a společné podnikání spustilo jako testovací projekt bakalářské práce jedné své známé, se stane spolupráce s českým obchodem s udržitelným designem Nila.

„Oslovili nás pro letošní léto. Navrhly jsme pro ně denimové šaty a sukně, budou uvedeny během února. O našem rozhodnutí rozdělit se jsme s týmem Nily samozřejmě mluvily a shodly se, že kolekce bude hezké zakončení značky,“ informuje Anna Tušková.

Podobné rozhodnutí ohledně tvůrčí spolupráce, jaké udělalo duo Chatty, má za sebou například také šperkařský tým Zorya Zdeňka Vacka a Daniela Pošty. Od rozdělení v roce 2019 Zdeněk Vacek vykročil na samostatnou dráhu klenotníka, který vystavuje na Designbloku a sbírá nominace na Czech Grand Design, zatímco Daniel Pošta se věnuje produktovému designu.