Mezi rodiči koluje nepsaný vtip: dovolená s malými dětmi je ve skutečnosti jen přesídlení. Neplatí to ale v případě, že se ubytujete v novém apartmánu Mazlinkov v Krušných horách. Ten je totiž pro cestování s batolaty přímo stvořený.

Klouzačka postavená hned vedle kuchyně. Šuplíky plné hraček, obří postel pro celou rodinu a nad ní poličky napěchované dětskou literaturou. Funkční umyvadlo těsně nad zemí, aby si batolata mohla sama umýt ruce.

A k tomu spousta detailů, které ocení každý rodič, jako noční osvětlení respektující cirkadiánní rytmus, snížená vana s protiskluzovou podložkou, přebalovací pult hned u postele či nočník v každé místnosti, možnost dokonalého zatemnění…

Tohle ubytování je jako splněný dětský (a rodičovský) sen. Jmenuje se Mazlinkov a je to nenápadný apartmán v přízemí domu v klidné ulici v Ostrově, nedaleko Karlových Varů. Pokud plánujete rodinnou dovolenou v Krušných horách a okolí, těžko najdete lepší základnu.

Stojí za ním Zuzana Blažková a motivací pro ni bylo, jak to tak bývá, vybudovat něco, co jí osobně scházelo. „Rádi cestujeme, a když se nám narodilo miminko, zaskočilo mě, že skoro neexistuje ubytování, které by pro ně bylo uzpůsobené,“ líčí.

Ať už šlo o úzké postele nevhodné pro spolu-spaní, neexistenci dětských zábran, ostré rohy nábytku, studené podlahy… Všechny nedotažené detaily rodinných apartmánů.

„Když jsem unavená máma, tak nechci ubytování, kde se v noci bojím, že mi dítě vypadne z postele. Taky potřebuji plně vybavenou kuchyň, sezení u stolu pro malinké, noční tlumená světla, vaničku na koupání, zkrátka prostředí uzpůsobené malým dětem,“ vyjmenovává. Tedy aspekty, na které hotely obvykle nemyslí.

A tak když byl její dceři rok, začala spřádat podnikatelské plány. Dříve se k tomu nedostala, neboť její dcera se narodila se vzácným a vážným onemocněním – leucinózou, která vyžaduje přísný stravovací režim.

„Chybí jí enzym na metabolizování části bílkovin. Z běžných surovin smí jen ovoce, zeleninu a brambory. Každé jídlo musím zvážit a propočítat, aby obsahovalo lékařem předepsanou gramáž bílkovin – ne víc a ne míň,“ přibližuje Blažková jejich nový životní režim.

Zkrátka nic, co by příliš rozvazovalo ruce dalším akcím, ale Blažková nevydrží dlouho nic nedělat, Mazlinkov je už jejím třetím podnikatelským projektem. A částečně jí slouží jako terapie, jak se vypořádat s náročnou situací doma.

Žijí sice s manželem v Praze, ale jelikož studovala ochranu životního prostředí, má vztah k ryzí přírodě. „Všichni jezdí do Krkonoš nebo na Šumavu, ale za mě jsou Krušné hory perla. Jde o nejbohatší geologické naleziště světa, i povrchové ekosystémy tu jsou pestré,“ vysvětluje.

A tak v něm začali hledat nemovitost. Ta v Ostrově ji upoutala. „Deset minut na Klínovec, deset minut do Varů, nemocnice je blízko, což je pro rodiče důležité,“ přibližuje svoje uvažování.

Líbila se jí i malá předzahrádka, pro rodiče malých dětí rovněž vděčná záležitost. Však tam také okamžitě vznikl i dřevěný dětský domek a chystá se box na kola i odrážedla.

Původně s manželem uvažovali, že byt někomu dlouhodobě pronajmou, ale nakonec zvítězil nápad na Mazlinkov. Blažková si ověřila, že lidem podobné ubytování schází. „Sem si nemusíte skoro nic balit extra,“ tvrdí.

Výši investice za nemovitost i rekonstrukci odhaduje na 3,5 milionu korun. Apartmán je plný nových kvalitních hraček a nadstandardního vybavení.

U cílové skupiny malých dětí je nicméně pravděpodobnost, že apartmán a vybavení v dobrém stavu nevydrží dlouho. „Vyšší náklady na údržbu a obnovu jsou zahrnuty v ceně, abych zachovala vysokou úroveň dlouhodobě,“ říká Blažková.

Objekt je vhodný až pro šestičlennou rodinu, ideálně s dětmi do šesti let. Je možné si ho pronajmout mimo sezonu na dvě (za 7600 korun) nebo pět nocí (17 tisíc korun). Během letních prázdnin nejméně na týden za 25 tisíc korun.

Mazlinkov

Interiér apartmánu Zuzana Blažková designovala sama, výrazně se s manželem zapojili také do řemeslných prací. „Spoustu času jsem věnovala výběru správných produktů. Máme třeba světelný plán od Hynka Medřického,“ zmíní specialistu, který se zabývá vlivem světla na zdraví lidí.

Blažková schválně volila výrazné barvy, aby umocnila jedinečnost celého zážitku. „Takový design, který byste si nedali domů, ale na pár dnů je to osvěžení a něco nového. Navíc to vizuálně vystoupí, když hledáte mezi pobyty na Airbnb,“ říká.

Mazlinkov se otevíral teprve v únoru, obsazeno měl rychle na tři měsíce dopředu a sbírá pětihvězdičkové recenze.

„Na sítích se setkávám s obrovským zájmem, chystám další pobočky. Aktuálně hledám investora a vhodnou nemovitost v Praze,“ odhaluje Blažková budoucí plány. Dobře si uvědomuje, že s takovým ubytováním zaplnila díru na trhu.

Především v případě unavených rodičů, kteří myslí nonstop na své děti, ale málokdo myslí na ně samotné.