Pořád má sice nejvíc předplatitelů, ale zároveň i spoustu problémů. Streamovací platforma Netflix musí odolávat řadě dalších stanic v čele s rozjetou Disney+, sama si ale uvědomuje, že v souboji o volný čas má konkurentů mnohem více. V dopise akcionářům loni stanice uvedla jako největší rivaly herní studio Epic Games a sociální síť TikTok.

I proto se Netflix rozhodl loni v listopadu obohatit své portfolio také o hry. Situace necelý rok poté ale není příliš uspokojující. Podle zjištění CNBC hry denně zapne asi 1,7 milionu uživatelů, což není ani procento z celkového počtu 221 milionů předplatitelů. Ani celkový počet stažení není ohromující: 23,3 milionu.

Proč tomu tak je? Inu, strategie Netflixu směrem ke hrám je zatím poněkud zvláštní. K dispozici jsou pouze v mobilní aplikaci, což nejspíš není primární způsob konzumace pro většinu uživatelů. Navíc o hrách na rozdíl od nových filmů a seriálů ani samotná stanice příliš nemluví, a tak si je najdou jen skuteční fanoušci.

Což je přitom škoda, protože Netflix postupně dokazuje, že to s hrami myslí vážně. Na startu se zrovna neblýskl, nabízel jen pět her, teď už jich ale je 24 a do konce roku má číslo vyšplhat na dvojnásobek.

A hlavně jsou mezi nimi tituly, které patří k tomu lepšímu, co si můžete na mobilech zahrát. V případě tahové strategie Into the Breach (port hry známé z PC) jde o naprostou špičku, výtečná je i plošinovka využívající fyzikální zákonitosti zvaná Poinpy, stejně tak výpravná Before Your Eyes, která vás vtahuje zapojením technologie snímající lidské oči, nebo akční hra na hrdiny Moonlighter.

A to rozhodně nemá být všechno. Netflix se do her chce obout ve velkém, což naznačil i naverbováním zkušeného profíka z oboru Mikea Verdua, který pracoval pro Electronic Arts a Oculus. Stanice založila několik studií a jiné skoupila jako Night School nebo Next Games, za které neváhala vysázet údajně přes 72 milionů dolarů.

Netflix si zřejmě dobře uvědomuje, že je teprve na začátku. „Budeme experimentovat a zkoušet věci,“ řekl Greg Peters, COO firmy, při zveřejňování výsledků za čtvrté čtvrtletí minulého roku. Uznal, že služba má před sebou měsíce i roky, než se naučí, jak díky hrám udržet předplatitele věrné.

Zároveň vyslovil myšlenku, která je nanejvýš logická. Netflix touží budovat propojené vesmíry z jeho značek, což už naznačil třeba se Stranger Things, kde megapopulární seriál doprovází hra právě od Next Games. Letos se má objevit mimo jiné třeba hra Queen’s Gambit Chess, která doplní povedenou sérii o geniální šachistce.

Netflix se tváří, že ho nynější vlažný zájem zatím tolik nepálí. „Schválně nyní o hrách tolik nemluvíme a zkoušíme zjistit, co nám bude fungovat, co lidé chtějí hrát,“ prohlásila Leanne Loombe, která vede externí hry v Netflixu, na festivalu Tribeca v červnu.

Ale pravdou je, že Netflix by vzpruhu tuze potřeboval. V posledních dvou čtvrtletích musel nahlásit úbytek předplatitelů, naposledy dokonce milion. Jeho očekávaný letní megahit The Gray Man se nesetkal s příliš vřelým přijetím a konkurence dotírá. Hry ukazují kvalitu na to, aby se staly jedním z trumfů. Kdy a jestli to dokážou, to zůstává otázkou.