skip to main content

Nové Skotsko, Oslo nebo Ghana. Sedm míst, kam se podívat v novém roce

Možná to teď zní jako sci-fi, ale v hloubi duše všichni doufáme, že si znovu poneseme cestovní doklad a nasedneme do letadla, se kterým odletíme poznávat nové světy.

Seznam trendy a zároveň neotřelých cestovatelských destinací roku 2021 jsme vytvořili proto, že jsme bytostní optimisté. Takoví, kteří věří, že následující měsíce budou díky blížící se vakcíně bez lockdownů i uzavřených hranic.

Co můžeme ještě v příštím roce očekávat? Na jedné straně mnohem méně turistů, na straně druhé více osamělých památek. Což je jedinečná příležitost pro ty, kteří ocení velkorysý osobní prostor.

Zde je sedm míst, které byste měli objevit v novém roce.

Reklama

Addis Abeba, Etiopie

Čeští občané zde mohou obdržet víza při příletu na mezinárodní letiště, kromě platného cestovního pasu také potřebujete předložit očkování proti žluté zimnici. Pak už vám nic nezabrání poznat hlavní město země, jejíž premiér Abiy Ahmed obdržel v roce 2017 Nobelovu cenu míru.

Co zde můžete obdivovat? Množství nově vysázené zeleně, královský palác z 19. století, nejstarší tržiště v Africe nebo si zamluvit luxusní wellness proceduru v národním parku Entoto.

Kostarika

Kdy jindy se zajet podívat na vilový projekt české architekty Dagmar Štěpánové Art Villas než nyní, kdy tato středoamerická země hlásí nejmenší počet zemřelých na covid-19? Kromě toho, že vaše smysly budou hýčkány příjemným klimatem a designovým prostředím, se můžete těšit z toho, že trávíte dovolenou v progresivní zemi – Kostarika byla první zemí ve Střední Americe, která uzákonila jednopohlavní sňatky.

Nové Skotsko, Kanada

Reklama

Pro milovníky severské přírody, kteří znají na Islandu každý vulkanický kámen, bude výlet do Nového Skotska tím nejlepším cestovatelským zážitkem. Krajina je tu drsně nádherná, ale zároveň se zde můžete v příštích měsících ubytovat ve skutečně luxusním hotelu Muir. Ten plánuje otevřít své brány zkraje příštího roku a svým hostům nabídne projížďky na divokých koních i na plachetnicích.

Slovinsko

I když mají Češi ke Slovinsku o něco chladnější vztah než k Chorvatsku nebo Itálii, může se to v následujícím roce změnit. Tedy pouze za předpokladu, že se uklidní epidemiologická situace. Až se tak stane, Slovinsko může očekávat příliv sofistikovaných turistů, kteří mají zájem o luxusní restaurace. Právě tato země byla totiž vyhlášena evropským regionem špičkové gastronomie pro rok 2021. Celkem ve Slovinsku najdete sedm michelinských hvězd a National Geographic navíc Lublaň označil za hlavní „zelené“ město Evropy.

Oslo, Norsko

Chcete si rozšířit kulturní obzory? Pak si sem zajeďte na prodloužený víkend, během kterého uvidíte budovu Grand Opery, která byla otevřena v roce 2008 a stojí nedaleko zálivu Bjørvika. Následně můžete obdivovat hlavní knihovnu města Deichman, která patří ke skvostům moderní architektury a ve svých útrobách skrývá i divadelní sál, síť restaurací a kaváren či kino.

Celý den si vyhraďte na návštěvy muzeí: na jaře roku 2021 se má otevřít Munchovo muzeum v budově z 50. let minulého století a Národní muzeum slibuje otevřít budovu o velikosti 600 tisíc metrů čtverečních, i když v tomto případě visí ve vzduchu odklad až na rok 2022.

Ghana

Afrika je pro většinu z nás neobjevený kontinent, takže právě teď je nejlepší čas to změnit. V Ghaně sice potřebujete vízum, o které požádáte na zastupitelském úřadě v Praze, ale lákadla hlavního města Accra i další ghanské památky za to určitě stojí. Nadchne vás nejen bílý písek na plážích a Safari Valley, kterému se přezdívá „ekologický africký Disneyland“ a má být otevřeno během příštího roku, ale také úroveň restaurací a hotelů v Accře. Řada z nich je zaměřena na nejnovější trendy v gastronomii i designu.

Antarktida

Nemusíte být přímo dobyvatel ledových krajin, abyste se sem dostali. Ačkoliv si tu budete připadat jako ve vesmíru, tento zážitek vám může změnit život. Jak docílit toho, abyste se ocitli v zemi ledu a spatřili přírodu skutečně panenskou? Potřebujete především kapitál: v Čechách existuje několik cestovních kanceláří, které výpravy na šestý kontinent pořádají. Polární plavba, během které strávíte skutečně aktivních 13 dnů, vás vyjde zhruba na 210 tisíc korun.

Reklama
Reklama