První zelené dluhopisy, které dnes vydává Evropská unie, se setkaly s rekordním zájmem. EU nabízí patnáctileté dluhopisy za dvanáct miliard eur (304,4 miliardy korun), zájem však byl o dluhopisy za více než 135 miliard eur. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace od hlavního manažera nabídky.

Nabídka tak byla rekordní jak z pohledu velikosti emise, tak podle výše poptávky po zelených dluhopisech. EU tak učinila první krok k tomu, aby se stala největším emitentem dluhopisů, které budou financovat aktivity přátelské k životnímu prostředí.

Z dluhopisů mají být financovány ekologické projekty v rámci fondu na obnovu Unie po pandemii nemoci covid-19. Budou financovat až třicet procent programu EU pro obnovu po covidu-19, který má poskytovat granty a půjčky členským zemím až do konce roku 2026 a k dispozici má mít až 800 miliard eur. Celkem by tak EU mohla vydat zelené dluhopisy až za 250 miliard eur, což by z EU udělalo největšího emitenta zelených dluhopisů na světě.

Podle výpočtu agentury Reuters se výnos zeleného dluhopisu pohybuje kolem 0,44 procenta. Podle údajů Danske Bank to znamená, že EU platí za novou emisi dluhopisů nižší prémii, než je obvyklé.

Zelené dluhopisy mají tendenci zahrnovat ve své ceně tzv. greenium, tedy mírně nižší výnos ve srovnání s konvenčními dluhopisy vzhledem k omezené nabídce těchto aktiv a vysoké poptávce.