V ulici Haštalská v centru Prahy několik let zelo prázdnotou místo, v němž kdysi bývala restaurace. Teď opuštěné prostory prošly proměnou díky podnikateli a kondičnímu trenérovi Lukáši Stránskému, který z něj vytvořil multifunkční místo – lidé si sem mohou zajít na kávu, za uměním či pohybem.

Podnik, který funguje od května, dostal název âme, ve francouzštině duše. Příznačně. Netradiční prostor podle Stránského reaguje na dnešní hektickou dobu, v níž by si mnoho lidí přálo aspoň na chvíli zpomalit, a nabízí útěk od reality. V centru Prahy je shon každodenního života obzvláště znát.

âme prostor
Umělecký prostor âme se nachází v ulici Haštalská v Praze 1

První myšlenky na vytvoření atypického uměleckého prostoru se začaly rodit před necelými dvěma roky.

„Chtěli jsme vytvořit prostor, který umožní starat se o sebe po všech stránkách i v tolik zrychlené době – âme je prvním místem, které má za cíl nasytit všechny smysly,“ popisuje Stránský, který mimo jiné stojí za projektem tělocvičny Sei Gym v Praze 2, kde trénuje řada reprezentantů nebo fotbalistky z SK Slavia Praha.

Interiér âme laděný do zelené barvy dýchne na návštěvníky útulnou a uklidňující atmosférou. „Cílem bylo místu vdechnout klid a vytvořit estetickou hru s prvky zemitých barev, mechu, travin, teaku a přírodních detailů,“ vysvětluje Naďa Pizingerová.

Ta je spoluzakladatelkou architektonického studia Pizingers Morix, které mělo design interiéru na starosti. Využilo například květinové objekty značky Láska je divočina.

Cílem bylo vytvořit estetickou hru s prvky zemitých barev.

V přední části podniku se nachází kavárna, zadní prostory (na titulní fotce) jsou vyhrazené pro umělecké a pohybové lekce, kde je na výběr z několika druhů jógy a pilates. Kurzy zajišťuje šestice lektorek, na podzim se má tým rozrůst.

„Výběr pohybových lekcí se snažíme mít co nejširší, aby si tu každý našel něco svého – protahovací, dechové či posilovací lekce… Zároveň pasují do našeho konceptu, protože zejména jóga spočívá v tom, že se člověk během ní uklidní a vyčistí duši,“ říká provozní Jan Hurych.

S vybudováním podniku pomohla také jeho sestra Karolína, která se stará zejména o public relations.

Umělecké kurzy nabízí âme pod záštitou akademického malíře Jana Tichého. Výtvarné lekce vede jeho dcera, umělkyně Veronika Tichá. Zákazníci si tu mohou Tichého obrazy i koupit, stejně jako například svíčky značky Sojo. Ty jsou rozmístěné také v sále, v němž probíhají cvičení.

âme prostor
V zadních prostorách najdete i vybavení na lekce

Kavárna podle Hurycha funguje především jako přidaná hodnota. Člověk se tu může po lekci stavit na kafe, skleničku vína či něco k snědku. V létě se dá sedět venku na zahrádce.

V menu najdete namátkou výběrovou kávu, fermentované limonády Goodlok, z jídla třeba hummus, sendviče, acai bowl a do budoucna sem bude dodávat obložená prkýnka firma prkýnko_cz podnikatelky Adély Davidové.

Podniku se podařilo relativně rychle začít budovat stálou klientelu, cílí hlavně na lidi pracující v centru a zdejší obyvatele.

Náklady na provoz podniku v centru metropole jsou vysoké, což se promítlo do cen menu i pohybových lekcí, které vyjdou na 450 korun. Pokud si chce člověk dopřát lekci pro sebe na míru, pod tisíc korun se nevejde. Konají se tu také lekce pro těhotné ženy a ženy po porodu, které stojí 350 korun.

âme prostor
Vchod do kavárny

„Počítáme s tím, že se budeme provoz snažit rozjet rok, rok a půl a pak si to vyhodnotíme. Už z prvních měsíců fungování ale vidíme, že âme lidi baví,“ říká Hurych.

Pokud vše bude šlapat, jak má, podnik chce přidávat více akcí, například vernisáže, firemní lekce nebo se věnovat dětem a jejich vzdělání v umění a seberozvoji. V plánu jsou také lekce pro seniory, které nabízí i Sei Gym.