Bývalý učitel elektromechaniky Vladimír Olmr je ostřílený byznysmen. S podnikáním začal po pádu železné opony. V pozdějším věku však našel vášeň pro sběratelství. A rozjel další firmu – výrobu investičních medailí a mincí.

Konec června, středa podvečer, rozpálené Las Vegas a hotel přeplněný herními automaty, mezi kterými si to do horního poschodí budovy rázuje Jaromír Jágr v obleku. Po eskalátorech míří do konferenční místnosti, ve které už na něj v zákulisí čeká Wayne Gretzky. Za pár minut spolu vystoupí na pódiu.

Dva nejproduktivnější hráče historie NHL, kterým ležel svět u nohou, pro jednou spojilo jiné téma než hokej. A docela nečekané – sběratelství. Jágr se stal ambasadorem české firmy Top Legends. Ta chce na světovém trhu prorazit s pamětními bankovkami, na kterých budou tváře zvučných jmen nejen z oblasti sportu.

První limitované edici propůjčil tvář kanadský hokejista. Pro velkolepé odhalení projektu si firma sebevědomě vybrala americké město hříchu. „Dodnes jsme kamarádi,“ pronesl viditelně dobře naladěný Gretzky, když na tiskové konferenci hovořil o tom, jak mu loni Jágr zavolal s nápadem vytvořit sběratelský kousek s jeho podobiznou.

I dnes, čtyřiadvacet let po ukončení kariéry, v něm hokejový fenomén s číslem dresu 99 pozná snad i největší sportovní laik. Byť dvaašedesátiletý bývalý ďábel na ledě dnes na první pohled působí spíš trochu unaveným dojmem. Přátelství vyzdvihne i Jágr.

„Okamžitě jsem se chtěl stát součástí projektu a podílet se na spolupráci se svým dlouholetým kamarádem,“ zazní z úst nejúspěšnějšího českého hokejisty, který i v 51 letech zůstává aktivním hráčem. Člověka hned napadne, že vidět tohle slavné hokejkové duo pohromadě se poštěstí zřejmě opravdu jen jednou za život.

Jágr čile konverzuje s lidmi z publika i po skončení oficiální části večera, Gretzky se vypaří pryč. V publiku se to hemží americkými novináři i zástupci firmy Top Legends, z jejichž výrazů ve tváři jde číst vzrušení, nadšení i vyčerpání z uplynulých měsíců, kdy produkt, show a vše ostatní kolem připravovali.

Vyniká mezi nimi hlavně jedno jméno – Vladimír Olmr. Podnikateli a zakladateli projektu Top Legends ve středu večer běžely hlavou myšlenky na to, jaké reakce asi právě odhalený produkt u lidí vzbudí. Produkt má cílit hlavně na americké zákazníky. Cena začíná na 440 dolarech, tedy necelých deseti tisících korunách. Na podzim se chystá další kolekce s atletem Usainem Boltem.

Top Legends si své místo na trhu teprve hledají. Kdo si na něm už svou pozici ale našel, jsou České dukáty, další z Olmrových firem. Na začátek jedna historka. Olmr se jednoho večera doma při dvojce vína rozhodl, že napíše e-mail Zbyňkovi Fojtů, českému medailérovi, k jehož práci vzhlíží.

Poprosil ho, zda by mu osobně podepsal certifikáty od pamětních mincí, jejichž autorem byl Fojtů a Olmr do několika z nich investoval. Předpokládal, že akademický sochař nejspíš ani neodpoví. Osobně se neznali. K jeho překvapení však odpověď dorazila. Co začalo prosbou o podpis, brzy skončilo blízkým přátelstvím.

Kromě nového kamarádství se v té době začaly rodit základy firmy České dukáty, která dnes vyrábí zlaté a stříbrné medaile nebo pamětní tisk ve formě bankovek, namátkou s osobnostmi jako Václav Havel, Antonín Švehla či svatý Václav.

Olmr byl tou dobou už zkušený podnikatel, v devadesátých letech vybudoval firmu Sopo vyrábějící díly pro elektromotory, přesněji rotory a statory. V úzce vymezeném oboru, kterým navíjení do elektromotorů je, se firma řadí ke světové špičce. Na její služby spoléhají výrobci elektromotorů v Evropě i mimo ni.

Forbes Digital Premium