Odbory v jihokorejské technologické společnosti Samsung Electronics vyhlásily na příští týden první stávku v pětapadesátileté historii firmy, požadují vyšší mzdy. Informuje o tom v úterý BBC. Odbory mají zhruba osmadvacet tisíc členů, což je více než pětina zaměstnanců podniku. Jednodenní protest plánují na sedmého června.

Odboroví funkcionáři akci oznámili na živě přenášené tiskové konferenci, kde drželi transparent s nápisem: „Nemůžeme nadále tolerovat represi práce, represi odborů.“

Vedení společnosti Samsung Electronics jedná s odbory o mzdách od začátku letošního roku. Zástupci zaměstnanců požadují zvýšení mezd o 6,5 procenta a bonusy vázané na zisk společnosti. Zatím se ale obě strany nedohodly.

Samsung Electronics je největším světovým výrobcem paměťových čipů, chytrých telefonů a televizorů. Analytici varovali, že plnohodnotná stávka by mohla ovlivnit výrobu počítačových čipů ve firmě a ovlivnit globální dodavatelské řetězce v odvětví elektroniky.

Samsung Electronics je vlajkovou lodí jihokorejského konglomerátu Samsung Group. Je to největší z rodinných podniků v zemi, které mají na tuto čtvrtou největší ekonomiku v Asii zásadní vliv.

Skupina Samsung Group byla známá tím, že až do roku 2020 neumožňovala odborům zastupovat zaměstnance. Tehdy se společnost dostala do hledáčku veřejnosti, když byl její šéf stíhán za manipulaci trhu a za úplatkářství.