Po sedmi letech, kdy Tyler a Cameron Winklevossovi financovali své kryptoměnové impérium Gemini z vlastní kapsy, podepisují poslední dokumenty k prvnímu investičnímu kolu ve výši 400 milionů dolarů, které zvýší hodnotu mateřské společnosti Gemini Space Station v New Yorku na 7,1 miliardy dolarů. 

Soupeření mezi dvojčaty a generálním ředitelem Facebooku Markem Zuckerbergem zpočátku vypadalo jako závod mezi želvou a zajícem, teď se ale zdá, že se rozložení sil mění.

Investice vedená gigantem v oblasti správy kapitálu Morgan Creek Digital, na níž se podílí finanční společnost ParaFi Capital a další, připravuje půdu pro možný finální boj mezi dvojčaty a jejich úhlavním rivalem Zuckerbergem. A také boj proti samotné myšlence takzvaných „walled gardens“.

Jako walled gardens se označují uživatelská data, která velké společnosti jako Facebook vlastní a profitují z nich.

Bojiště pro tento střet připravily minulý měsíc desítky blockchainových startupů, které shromáždily více než čtyři miliardy dolarů, aby otřásly konceptem walled gardens tak, že vybudují virtuální, holografickou verzi internetu s rozšířenou realitou, nazývanou metaverzum. 

V ideálním metaverzu může budovat a vydělávat kdokoliv. Zatímco Facebook, Epic Games a další giganty se rozhodly vystavět svá metaverza tak, aby zajistily, že miliardy lidí, kteří už teď vytvářejí hodnotu pro akcionáře jejich firem, budou v této činnosti pokračovat i v jejich korporátním virtuálním vesmíru.

„V současné době existují dvě paralelní cesty, pokud jde o technologie,“ říká čtyřicetiletý Cameron Winklevoss ze svého domu v Kalifornii. „Existuje centralizovaná varianta, jako je Facebook nebo Fortnite, která je jen krůček od metaverza, a to je naprosto v pořádku. Ale existuje i jiná možnost, kterou představuje decentralizované metaverzum, tedy takové, kde je větší možnost volby, nezávislosti a příležitostí a kde existuje technologie, která chrání práva a důstojnost jednotlivců.“

V rámci navýšení kapitálu přispěla newyorská společnost Morgan Creek částkou 75 milionů dolarů. Generální partner Sachin Jaitly se stal třetím členem představenstva společnosti Gemini, vedle Tylera a Camerona Winklevossových.

Mezi další investory, kteří by se měli podílet na čtvrtém největším navýšení kapitálu v historii kryptoměn, patří mimo jiné Marcy Venture Partners rapera a magnáta Jaye-Z.

Očekává se, že bratři si po investici ponechají ve společnosti 75procentní podíl a jejich společný čistý majetek se tak téměř zdvojnásobí. 

Není to poprvé, co se bratři se Zuckerbergem utkali. Veslaři, kteří vyrostli ve městě Greenwich ve státě Connecticut, se proslavili i jinak než olympijským zlatem z roku 2008. O dva roky později společnost Columbia Pictures uvedla do kin film Davida Finchera The Social Network, který vypráví skutečný příběh o tom, jak si najali svého tehdejšího spolužáka Marka Zuckerberga, aby vybudoval sociální síť pro univerzitní studenty, a on jim nápad v podstatě ukradl.

Po vleklé právní bitvě, která se z velké části soustřeďovala na otázku, kdo Facebook založil, se bratři v roce 2011 dohodli na vyrovnání v podobě mizivých 65 milionů dolarů v akciích Facebooku a hotovosti. 

V roce 2013 však bratři utratili asi 11 milionů dolarů za nákup jednoho procenta všech tehdy existujících bitcoinů. Svou nově objevenou vášeň přetavili v licencovanou burzu v oblasti, která se proslavila jako Divoký západ kryptoměn. Duo vyniklo tím, že nalákali akreditované a věrohodné investory, kteří chtěli dodržovat literu zákona. 

Od loňska se roční příjmy newyorské společnosti zvýšily o 600 procent a podle mluvčího společnosti je Gemini na dobré cestě ukončit letošní rok se ziskem.

Ačkoli mluvčí nesdělil přesná čísla, tvrdí, že největší příjmy pochází z kryptoměnové burzy Gemini, která aktivním obchodníkům účtuje mimo jiné poplatek 0,6 procenta za transakce nižší než půl milionu dolarů a méně za vyšší částky. Cameron tvrdí, že firma s 600 zaměstnanci a kancelářemi v Londýně a Singapuru bude mít do příštího roku zaměstnanců tisíc. 

Tady se historie začíná opakovat. Jako zdánlivou úlitbu firmě Gemini spustil Mark Zuckerberg v roce 2019 společnost Libra, svůj vlastní pokus využít základní technologii blockchainu. Konsorcium potenciálních uživatelů kryptoměny, včetně společností MasterCard, PayPal, Stripe a Visa, se krátce zavázalo k vytvoření technologie, která by kryptoměnu libra navázala na národní měny, včetně amerického dolaru a britské libry. 

Krátce poté se však skupina z velké části rozpadla v důsledku obav amerických zákonodárců z iniciativy vedené Facebookem, který tak kontroverzně prodával vliv na chování svých uživatelů dalším pochybným společnostem. 

Ve třetím dějství příběhu, nad nímž se v listopadu 2019 zvedla opona, bratři koupili burzu s nezastupitelnými tokeny Nifty Gateway, tržiště pro tehdy téměř neznámá aktiva, která nyní tvoří stavební kameny metaverza tak, že pomáhají akumulovat hodnotu k jinak snadno kopírovatelným digitálním objektům. 

Zatímco příslib miliard i nadále zůstává hlavní vizí, méně náročné digitální trhy, často s menším počtem licencí, zatím vítězí. Gemini je podle údajů webu CoinGecko jedenáctou největší burzou na světě a mezi těmito burzami relativní nováček, jako je FTX, právě získal v investicích 900 milionů dolarů při zhodnocení 18 miliard dolarů. 

V rámci virtuálního světa The Sandbox bratři koupili také virtuální půdu, na které chtějí vybudovat první z mnoha virtuálních lokací, podobnou burze kryptoměn na webových stránkách, jenom trojrozměrnou. „Namísto budování kamenných poboček bank v reálném světě je vybudujeme v různých metaverzech Gemini, kam budete moci vstoupit a obchodovat,“ říká Tyler Winklevoss.

Namísto modelu založeného na reklamě, který se ukázal jako lukrativní pro společnosti provozující sociální média a plodný pro dezinformace a politické ovlivňování, bude většina metaverz vyžadovat nepatrné množství kryptoměny k provozu jiných decentralizovaných aplikací. 

Čím větší bude poptávka po těchto tokenech, tím vyšší bude jejich cena, což zvýší hodnotu téže měny, kterou nyní vlastní uživatelé. To umožní kumulovat bohatství uživatelům místo akcionářů.

Vzhledem k tomu, že měna těchto sítí roste pevným tempem a majetek, jako je nový pár digitálních bot, plamenný meč nebo vlastní avatar, lze vydávat jako neprodejné tokeny na veřejných, transparentních blockchainech, mají uživatelé jednak větší jistotu, že trh s jejich digitálním majetkem nebude zaplaven, jednak svobodu vzít si své NFT jinam. 

Pokud vám to všechno zní až příliš jako science fiction, je dobré si uvědomit, že kromě miliard dolarů se do metaverza přesouvají i osvědčené špičky online her. Snad nejvíce se již podobný obchodní model osvědčil společnosti Epic Games, která prodává svou centrálně vydávanou digitální měnu v-bucks k nákupu herních doplňků a zbraní ve hře Fortnite. 

V dubnu generální ředitel společnosti Epic Tim Sweeney oznámil kolo investic ve výši jedné miliardy dolarů, které má sloužit k expanzi do metaverza. Podle webu StrategyR se očekává, že do roku 2027 dosáhne odvětví online her 55,7 miliardy dolarů, a Sweeney v nedávné zprávě označil metaverzum za miliardovou příležitost.

Aby toho nebylo málo, Zuckerberg opět následoval své staré zaměstnavatele z vysoké školy. V říjnu 2021 přejmenoval Facebook na Meta. I když je podrobností málo, zdá se, že Zuckerberg opět kráčí podobnou cestou jako jeho Libra. Metaverzum má podle něj podnítit masivní samostatnou kreativní ekonomiku. Microsoft s hodnotou i Nvidia s hodnotou rychle přispěchaly se svými vlastními vizemi metaverz. 

Rozdíl je, že zatímco velké technologické společnosti se snaží vyhnout zastarávání, Winklevossové investují do startupů, které předpokládají, že tyto technologické giganty jsou nadbytečné už teď.

Zatímco Zuckerberg nadále následuje bratry Winklevosse od jednoho odvětví k druhému, oni začátkem letošního roku uzavřeli kruh tím, že poprvé investovali do sociální sítě. V září se Winklevoss Capital podílela na investici 200 milionů dolarů do DeSo (zkratka pro „decentralizovaný sociální“) blockchainu.

V odvětví, kde je dosah přímo úměrný hodnotě, mají Facebook, Twitter, LinkedIn, Reddit a většina dalších mainstreamových sociálních sítí zřejmě nepřekonatelný náskok. Prozatím jsou ztělesněním walled gardens. Společnost DeSo doufá, že tento problém vyřeší vybudováním sdílené infrastruktury, na které si každý může vytvořit vlastní sociální síť. 

Na blockchainu již vzniká 150 projektů, včetně osmi sociálních sítí i metaverza. „Je velmi snadné identifikovat problémy stávajících sociálních sítí a platforem. Zatím však neexistuje mnoho řešení,“ říká Tyler. „Věříme, že krypto ono řešení nabízí, takže se budeme nadále zabývat investováním prostřednictvím Gemini Frontier.“