Psali tady takoví jako Puškin, Gogol nebo Babel, vznikl tu epický film Křižník Potěmkin (ano, těch 192 schodů s výhledem na přístav si alespoň jednou vyběhněte), zpívají se o ní písničky a říká se, že je to perla Černého moře.

Oděsa je magické přístavní město, ve kterém na vás z jedné části dýchnou zakonzervované staré časy, v jiné zase ucítíte energii nových podniků a ambicí. Oděsa je jiná než zbytek Ukrajiny, mluví se tady převážně rusky a v povaze lidí i atmosféře města ucítíte vliv několika národností a kultur, které se v černomořském přístavu během věků mísily.

Foto Unsplash

Pokud si chcete dát krátký eurotrip a zároveň se vám stýská po vůni moře a zvuku vln, nemůže být lepšího města. Tohle jsou místa, která byste neměli během svého pobytu minout, místa jako Oděsa sama – staré bleší trhy a restaurace u moře a nová hip místa, která nabízejí jedinečné gastrozážitky.

Kam zajít na kávu a snídani

Fakultat

Jednu z nejlepších káv v celé Oděse si dáte v kavárně a bistru Fakultat, které před dvěma roky rozjel ve staré oděské části sedmadvacetiletý Vlad Baranov. Než se rozhodl otevřít si vlastní podnik, pracoval v gastrobyznysu osm let a tahle kavárna je výsledkem jeho touhy vytvořit místo, kde ochutnáte nejen kávu, ale také jídlo a koktejly jako nikde jinde.

Když vám po skvělé filtrované kávě vyhládne, dejte si avokádový toast na rozpečeném chlebu s červenou řepou a balkánským sýrem. A pokud byste se zdrželi o něco déle, rozhodně zkuste zakarpatský Old Fashioned s karpatskou pálenkou. S malými oddělenými stolky a velkými okny do ulice je tahle kavárna ideální místo na práci, kterou můžete každou sobotu zakončit party s místním dýdžejem.

Atelier

Foto Anya Gusakova

Kavárnu Atelier tvoří ve skutečnosti dva podniky – před pěti lety založený menší prostor Atelier Design & Coffee a dva roky starý Atelier Coffee & Crafts, který je třikrát větší a zakládá si hlavně na své kuchyni. Útulnější je ten první, s malými dřevěnými stolky a barem u okna do ulice.

Za Atelierem stojí manželský pár Olga a Denis Belenkovi, majitelé konceptu „Belenko Design Band“, pod kterým vytvářejí úspěšné restaurační projekty napříč celou Ukrajinou. Belenkovi cestují po celém světě a rozdílné trendy odrážejí v menu i interiéru svých kaváren. Pokud budete v Oděse přes víkend, rozhodně si tak nenechte ujít nedělní brunch, který je takovou malou cestou kolem světa.

Kde si dát drink

Zelda Bar

První absint bar nejen v Oděse, ale také na celé Ukrajině byste si při návštěvě Oděsy rozhodně neměli nechat ujít. Bar s nezaměnitelnou atmosférou, za kterou stojí majitel Vadym Tselukh, si zakládá na všem klasickém – drincích, interiéru i hudbě. Tu mimo jiné vybírá sám majitel, který před otevřením baru 20 let vedl nahrávací společnost a jednou měsíčně ho můžete v baru vidět hrát z vinylových desek.

Epické jsou tady především páteční večery s kapelou a barmanem Jeanem-Pierrem, který vám nejen namíchá ten nejlepší absintový drink, ale ještě vám k tomu z mikrofonu za barem zazpívá „Aux Champs Élysées“. A ať už to zní jakkoli kýčovitě, věřte, že vás tahle atmosféra 20. let strhne. A pokud nedejbože ne a bude se vám z nějakého důvodu stýskat po domově, vždycky si tady můžete dát i Žufánkovu slivovici.

Benjamin Bar

„Cestování je potřeba naší duše a víno je drinkem naší spirituální konverzarce,“ říkají tvůrci baru Anton Filimonov a jeho manželka Marina Obodovská. Benjamina najdete v jedné z hlavních oděských ulic přímo v centru. Díky svému impozantnímu a prostornému baru je ideálním místem pro seznámení s místními. Na vinném listu nabízí přes 90 vín, která odrážejí mapu cest tohoto manželského páru, přičemž se snaží vybírat lahve, na které jen tak v obyčejných obchodech nenarazíte.

Na víno myslí i při vytváření jídelního lístku, na kterém najdete například jehněčí s bramborami, hřebenatky s bulgurovým rizotem, zelí v bílé kimči omáčce nebo krém z kuřecích jatýrek. Kromě příjemného interiéru si vás bar získá hlavně útulnou terasou do ulice, na které si dáte sklenku vína díky ohřívačům a dekám i v těchto měsících.

Kde se najíst

Gogol Mogol

Když spisovatel Nikolaj Gogol pobýval v Oděse, bydlel v domě u svého strýce přesně naproti téhle restauraci. Podle majitele přímo v tomto domě žil jeho šéfkuchař, který mimo jiné vařil také Puškinovi, a právě návrat do starých časů a jejich atmosféru tady ucítíte.

Základ kuchyně je podle majitele podniku Dmitrije Svertilova, který restauraci vede už 10 let, jako Oděsa sama – najdete v ní mix ukrajinského, židovského, polského, moldavského, bulharského a také trochu francouzského. Tohle je rozhodně to pravé místo, kde ucítíte starou Oděsu v autentickém a útulném hávu, zatímco si žaludek zahřejete například vareniky se sýrem a borščem.

Dizyngoff

V pouhých 24 letech založila Dizyngoff se svou sestrou Nika Lozovská. Původně z party místa pro mladé se během čtyř let stala restaurace, ve které se schází umělecká smetánka z celé Oděsy. Než si tento podnik Nika otevřela, hodně cestovala (její první stáž byla mimo jiné v Praze) a právě kosmopolitního ducha z jejího místa cítíte, stejně tak jako její lásku k rodné Oděse.

Tento mix dělá z restaurace šik místo, kdy svícny a hrnky na kávu pocházejí například z místního blešího trhu. Filozofií její majitelky je zaměřovat se na sezonní potraviny a přetvářet typická ukrajinská jídla novým způsobem, přičemž za celým menu stojí právě Nika sama. Pokud do restaurace zavítáte, rozhodně vyzkoušejte jejich vyhlášené kuskusové rizoto s lanýži.

Co zažít

Projížďku po pobřeží

Foto Alla Hetman

K Černému moři se z centra města nejlépe dostanete přes Ševčenkův park. Procházku po pobřeží začněte na pláži Langeron, dejte si mezi místními oblíbený hot dog a kávu ve stánku a vydejte se na desetikilometrovou procházku, během které si můžete odpočinout v několika restauracích třeba u pečené ryby.

Pokud by se vám nechtělo po svých, půjčte si v přízemí sportovního stadionu v Ševčenkově parku kolo a pobřeží si projeďte buď na něm, nebo na elektrokoloběžce. Ideální je si pak výlet naplánovat na neděli, kdy se v parku od jedenácti do dvou koná trh s vinylovými deskami.

Bleší trh

Jestli byste měli během návštěvy v Oděse stihnout jen jedinou věc, je to rozhodně návštěva blešího trhu. Najdete ho v centru městské části Moldavanka, o které se pro nic za nic neříká, že je víc Oděsou než Oděsa sama. Přesně tady totiž ucítíte esenci staré loupežnické Oděsy jako z povídek Isaaka Babela.

Trh se rozprostírá v několika ulicích a najdete tam opravdové poklady, od starých námořnických uniforem po zdobné čelenky jako z pohádky o Mrazíkovi nebo živá zvířata – nejen štěňata, ale třeba také sovy.

Není prostě dokonalejšího víkendového dopoledne, než když vám mezi vším tím haraburdím ukrajinská bábuška za pár hřiven ohřeje placku, nalije koňak a její muž vám u toho zahraje na harmoniku.