skip to main content

Tbilisi jako nový Berlín. Kde pít, jíst, tančit a pracovat

Pokud máte rádi Berlín, rozhodně se vydejte co nejdřív do Gruzie. Jen minulý rok si tento směr vybralo osm milionů turistů (což je dvakrát více než celkový počet obyvatel země) a přibývá také expatů, kteří se v gruzínské metropoli usazují.

Není se čemu divit: firmu si tady založíte za dvě hodiny, startupová scéna se rozjíždí a k tomu všechny ty úžasné bary, restaurace, víno a přátelská povaha.

Nasedněte na Georgian Airlines na přímý let Praha–Tbilisi a pak se jen držte našeho seznamu. S výběrem těch nejzajímavějších míst nám pomohla gruzínská blogerka Daria Kholodilina.

Kde se ubytovat

Fabrika

Fabrika je multifunkční kulturní centrum, ve kterém kromě největšího hostelu ve městě najdete i stylové kavárny, bary a obchody. Must see místo lokální hipsterské scény vzniklo v areálu bývalé továrny – kromě zábavy tu můžete využít i coworkingové prostory nebo umělecké ateliéry.

Shota Rustaveli

Z butikového hotelu pojmenovaného podle gruzínského básníka to budete mít blízko do celého města, aniž byste potřebovali taxík. Hotel se nachází kousek od třídy Rustaveli, která tvoří srdce města – naštěstí je zastrčený do boční ulice, díky čemuž tu budete mít pohodlí a v klidu se vyspíte. Místní restaurace Melograno je navíc jednou z nejlepších ve městě.

Rooms Hotel Tbilisi

Rooms je jako Tbilisi samo – jedinečný mix starého a nového. Temur Ugulava vytvořil ve svém hotelu místo, ve kterém se potkává tbiliský šarm, newyorský art deco styl a současná mladá energie. Tu pocítíte, když si půjdete před spaním dát drink do hotelového baru, kde v pátek a sobotu nechybí DJ.

Guesthouse Lile

Guesthouse Lile najdete jen pět minut od náměstí Svobody, ve starém dvoře v části města zvané Sololaki, která je známá pro své secesní budovy, lokální restaurace, kavárny nebo bary. Rodinný podnik je ideální, pokud cestujete sami nebo s kamarády a chcete zažít autentickou atmosféru gruzínského života. Majitelé navíc nabízejí kurz typických gruzínských jídel.

Kde se bavit

Black dog bar

Pokud chcete poznat místní, tohle je místo číslo jedna. Black dog bar je známý svým výběrem točených piv a hospodskými hrami – s barmanem si můžete zahrát kostky o panáka zadarmo. Servírují tady vynikající hamburgery a burritos – a rozhodně jim nebude vadit, když s sebou vezmete i svého čtyřnohého miláčka.

Tbilisi Hilltop

Tady si užijete doslova božský výhled na staré centrum Tbilisi. Sedněte si na terasu, objednejte si domácí víno a jen si užívejte.

Bassiani

Místo, o kterém psaly New York Times, GuardianDazed. Techno klub Bassiani nesmíte na své návštěvě Tbilisi minout. Podnik na místě bývalého bazénu v podzemí národního stadionu je Mekkou milovníků elektronické hudby.

Reklama

Drama Bar

Tenhle bar ukrytý v bytě se vám bude těžko hledat, pokud vás nenavede někdo místní. My vám ale pomůžeme. Najdete jej na třídě Rustaveli, v posledním patře domu Melika Azariantsiho. Připravte se na to, že až budete tančit, ucítíte historii celé budovy pod nohama – dům bude vibrovat s vámi.

Kde jíst a pít

Shavi Lomi

Restaurace je domovským podnikem místní celebrity, šéfkuchařky Meriko Gubeladze, která vám naservíruje typická gruzínská jídla v novém kabátě. Ať už si sednete do zahrady, nebo restaurace, čeká vás nezaměnitelná atmosféra, která vkusně kombinuje útulné s moderním.

Sofia Melnikova Fantastic Douqan

Restaurace obrostlá hustým vinným porostem vás dostane. Objednejte si khinkali s houbami a sýrem a estragonovou limonádu.

Ezo

Zastrčený podnik ve dvoře ve čtvrti Sololaki nabízí ty nejlepší sezonní produkty z malých gruzínských farem a využívá je v receptech sesbíraných od rodin žijících v okolí. Jen si dejte pozor na pondělí, kdy je zavřeno.

Culinarum – Khasheria

Šéfkuchařka Tekuna Gachechiladze založila tuto restauraci s jasným poselstvím – aby vás vyléčila z kocoviny. Dejte si její vyhlášenou polévku Khasheria (po které restaurace nese jméno) s kořením adžika, pastou z červeného pepře a česneku, japonskou mořskou řasou kombu a čerstvým zázvorem.

Kde pracovat

Vere Loft

V tomhle coworkingu se budete cítit jako doma. Interiér je jako stvořený pro pár hodin soustředěné práce, a až si budete potřebovat odpočinout, můžete si dáchnout na pohodlném gauči a zahrát si na Xboxu.

https://www.instagram.com/p/Bs3R2qeD4GR/

Coffee Lab

Coworkingové místo, které je zároveň jednou z nejlepších kaváren ve městě. Během pauzy si můžete dát prvotřídní kávu, dort nebo sendvič s výhledem na park za velkými okny.

Prospero’s Books

Stejně jako Coffee Lab i knihkupectví Prospero’s Books v sobě spojuje práci, dobré jídlo, pití… a navíc knihy.