skip to main content
Alles Gute

Po úspěchu s vakcínou proti koronaviru, chce BioNTech vyvinout očkování proti malárii

Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura. Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku s názvem Alles Gute.

Konec éry

Z center německých měst zmizí názvy Karstadt a Kaufhof. Velké obchodní domy, jejichž tradice sahá do konce 19. století, nekončí – ačkoli je pandemie zasáhla obzvlášť tvrdě. Během lockdownu přišly na obratu o 1,8 miliardy eur a teď hledají cestu z krize. Na té by už mohly nést jiné jméno. Celá společnost se totiž jmenuje Galeria Karstadt Kaufhof, některé obchody se jmenují Karstadt, jiné Kaufhof.

Podle šéfa společnosti je na čase, aby měly jednu značku. Během čtyř let chce také investovat 400 milionů eur do modernizace do svých 131 obchodních domů, téměř polovinu z nich čeká kompletní přestavba. Dalších 200 milionů eur půjde do IT a podpory e-shopu.

Z obchodních domů mají být nakonec místa určená nejen pro nákupy, ale i centra služeb. Chystají se tak třeba nabíječky pro elektrokola, ale i muzea nebo třeba možnost zařídit si doklady.

Megadeal nebude

Měl to být třetí a konečně úspěšný pokus, kdy chtěla společnost Vonovia získat konkurenční firmu Deutsche Wohnen. Společně by vytvořily největší podnik zaměřený na pronájmy bytů v Evropě s portfoliem víc než půl milionu bytů.

Jenže ani napotřetí tenhle obchod za osmnáct miliard eur neklapne. Teď z toho mají bolení hlavy v Berlíně – německá metropole totiž měla po spojení firem získat 20 tisíc nájemních bytů.

Zas ty čipy

Největší výrobce počítačových čipů, tchajwanská společnost TSMC možná postaví fabriku v Německu. Finální rozhodnutí ještě nepadlo, ale firma důkladně prověřuje tuhle možnost.

Německým podnikům přitom čipy dost bolestivě chybí, z 94 procent jsou odkázáni na jejich dovoz ze zahraničí. A ten už měsíce vázne a jen tak se na tom nic nezmění.

Nově tak například automobilka BMW zastavila výrobu v závodě v Regensburgu, protože nemá dost čipů. S tímhle nedostatkem ostatně souvisí i zhoršující se nálada v německém průmyslu.

Reklama

Velké ambice

Po úspěšném vývoji vakcíny proti koronaviru pracují vědci v německém BioNTechu na další velké věci: biotechnologická společnost vyvíjí vakcínu proti malárii. Zatím je celosvětově dostupná jen jedna, ale má jen malou účinnost.

BioNTech chce už příští rok se svým přípravkem rozjet klinické studie, a pokud všechno půjde dobře, do tří let by mohla být nová vakcína na světovém trhu. Podobně jako vakcína proti koronaviru má i ta proti malárii fungovat na principu mRNA technologie.

V BioNtechu ale intenzivně pracují i na vakcínách proti rakovině, nyní mají rozjetých 15 klinických studií.

Dělení pudingu

Jedna z nejbohatších německých rodin končí svůj dlouholetý spor o miliardy a s tím i končí jedna z největších rodinných firem v Evropě. Řeč je o společnosti Dr. August Oetker. Když její patriarcha Rudolf August Oetker, přezdívaný král pudinků, v roce 2007 zemřel, nechal po sobě osm potomků ze tří manželství. Ti se nemohli dohodnout, kdo převezme žezlo.

Nakonec vyhrálo radikální řešení. Firmu, kterou vnuk zakladatele budoval od 40. let minulého století a která dělá kdeco od výroby pudinků až po vlastní síť hotelů, rozdělí a oba tábory potomků získají své díly. Pro 37 tisíc zaměstnanců společnosti s víc než sedmimiliardovým obratem se nemá nic změnit.

Soláry pro všechny

Slovíčko pro dnešní den je Dach – neboli střecha. Na těch budou brzy povinně solární panely. Přinejmenším tedy na jihozápadě Německa, vláda v Bádensku-Württenbersku totiž plánuje, že všechny novostavby a také kompletní rekonstrukce střech i starých domů budou muset být nově pokryty solárními panely.

Právě tahle země chce být premiantem v německém sprintu o klimatickou neutralitu a plánuje, že této zelené mety dosáhne do dvaceti let.