Ještě před pětadvaceti lety vyrostlo v Praze každý rok okolo pěti set městských bytů. Pak nastal útlum a město byty prakticky přestalo stavět. Městská bytová výstavba má ale teď být jedním z hlavních pilířů, kterými chce Praha bojovat proti drahému a nedostupnému bydlení.

V roce 2020 proto získala Pražská developerská společnost osm set tisíc metrů čtverečních městských pozemků na území celé Prahy, na kterých by v následujících deseti letech mělo vzniknout až osm tisíc nových bytů.

Ačkoli jde o pozemky města a výstavba bytů je ve veřejném zájmu, na první dokončené projekty se vzhledem k délce povolovacích procesů a výstavby obecně stále čeká. Podle vedení Prahy i Pražské developerské společnosti (PDS), která projekty na městských pozemcích připravuje, by se ale první bytové domy měly začít v příštím roce stavět.

„Velká část projektů už prošla schvalovacím řízením, konkrétně jde asi o dvě stě tisíc metrů čtverečních projektů určených k investiční přípravě. Některé se nyní aktivně projektují a předpokládáme, že v příštím roce už část z nich bude mít stavební povolení,“ říká ředitel Pražské developerské společnosti Petr Urbánek s tím, že celkové náklady na připravované projekty vycházejí na desítky miliard.

Prvním rezidenčním projektem má být bytový soubor Jalový Dvůr v Praze 4, který bude první výstavbou v rámci chystané velké čtvrti kolem budoucí stanice metra D Nové Dvory.

Ten by měl mít stavební povolení právě už v příštím roce, a v roce 2026 by tak mělo být dokončeno zhruba čtyřicet bytů v domech z dřevěných CLT panelů.

Zatímco projekt Jalový Dvůr nepotřebuje změnu územního plánu, právě na tu musí čekat celá čtvrť Nové Dvory s bydlením pro pět tisíc lidí, administrativou, mateřskou a základní školou a prostorem pro obchody a služby.

Město tady předpokládá, že se čtvrť bude stavět postupně v horizontu deseti až patnácti let spolu s novou stanicí metra a tramvajovou tratí.

Mezi další bytové projekty, které by ale Pražská developerská společnost chtěla začít stavět už letos nebo na začátku příštího roku, patří zhruba pětadvacet bytů v projektu Nový Zlíchov, bytový dům Zenklova na Palmovce nebo asi padesát nájemních bytů v domě Peroutkova – Jinonická.

Za rok a půl by měla mít stavební povolení také nová čtvrť ve stylu zahradního města v Dolních Počernicích, kde Praha plánuje v první etapě stavět asi tři stovky bytů.

„Bude to taková první vlaštovka většího území, která umožní bydlení, ale díky nebytovým prostorům i další funkce,“ říká Urbánek. Brzy chce městská firma začít projektovat i druhou etapu, ve které má být 550 bytů i základní škola.

Dolní Počernice, Loxia pro PDS

Na začátku příštího roku by za předpokladu hladkého průběhu mohl mít potřebná povolení také bytový dům V Botanice na Smíchově, pro který Pražská developerská společnost v roce 2022 vypsala vůbec první architektonickou soutěž na městskou rezidenční zástavbu. Zvítězil v ní návrh od pražského studia Atelier bod architekti. Dům s 56 byty bude mít také obchody v přízemí.

V Botanice, Atelier bod architekti

A mezi lety 2026 a 2028 chce městská firma začít stavět bytový dům Vršovická v Praze 10, jehož podobu podle výsledků architektonické soutěže navrhl ateliér Kuba & Pilař architekti.

Celkem chystá Pražská developerská společnost na osmi stech tisících metrech čtverečních městských pozemků více než padesát projektů.

„V souladu s nejlepší urbanistickou praxí připravujeme pro velká rozvojová území, která město vlastní, plnohodnotné nové čtvrti s pestrým využitím. Kromě bydlení nabídnou pracovní příležitosti a prostor pro vzdělávání, kulturu, společenské setkávání, nakupování, sport a relaxaci,“ dodává náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.